Saray Cam’a görkemli açılış

Azdavaylı Selçuk ve Serdar Kedi’nin sahibi olduğu Saray Cam’ın 10 milyon lira yatırımla Kastamonu OSB’de faaliyete geçirdiği fabrikanın açılışı cumartesi günü yapıldı.  Yılda 600 bin metrekare cam işleyecek fabrikada ilk etapta 50 kişiyi de istihdam ediliyor.

Tesisin açılışına Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, siyasiler, STK temsilcileri ve işadamları katıldı.

Sanayileşme adına son yıllarda çok olumlu gelişmelerin yaşandığını söyleyen Vali Yaşar Karadeniz, “Kastamonu ve Tosya OSB’de alan dolmuş durumda. Taşköprü OSB’de ise parsel satış ve tahsis süreci başlama aşamasına gelindi. Seydiler OSB de kısmen üretimde. Kastamonu sanayi alanında gelecek vaat ediyor. Yatırım yapacaklar için de fırsatlar sunduğunu düşünmekteyim. Bütün bunları yan yana getirdiğimizde sonuç Kastamonu işsizlik oranı olarak Türkiye’de işsizlik oranının en düşük il durumunda. İşsizlik sorununu en az yaşayan bir iliz. Bundan sonra yapacağımız yeni yatırımlar, çok fazla işsizliğimiz olmadığı için dışarıya gitmiş hemşerilerimizi geri çağırma adına fırsat yaratıyor. Bundan dolayı da yapılan her yatırımın tersine göç açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Açılışını yaptığımız bu tesisin de Kastamonu’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde kuracaklarını fabrikanın bölgede büyük bir açığı kapatacağını söyleyen Selçuk Kedi ise “2017 yılında faaliyete başlayan tesisimizde ayda 50 bin metrekare cam işlemeyi planlıyoruz. Kastamonu’da ve bölgede ihtiyaca cevap olma hedefindeyiz. Çünkü bölgeye en yakın cam tedariki Ankara ve Samsun’dan sağlanıyor. Biz Kastamonu merkez ve ilçelerinin yanı sıra Karabük, Sinop, Çorum ve Çankırı’ya da hizmet vereceğiz” diye konuştu.

Selçuk Kedi, İstanbul’daki cam işleme fabrikalarının da faaliyetine devam edeceğini aktardı.