İnce İnebolu’ya füze mi atıldı?

Türkiye Armatörler Birliği Başkanı İnebolu Evrenyeli Bedri İnce’nin sahibi olduğu İnce Denizcilik’e ait İnce İnebolu adlı gemiye Yemen’de füze saldırısında bulunulduğu iddia edildi.

Yemen’e buğday taşıyan gemide yaşanan patlamada ölen yada yaralanan olmadı. Reuters haber ajansının haberine göre patlama Yemen’in Husiler’in kontrolündeki Salif limanına buğday taşıyan İnce İnebolu isimli Türk yük gemisinde meydana geldi.

Patlama sonrasında gemi kaptanının yardım çağrısına Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birlikleri cevap verdi. Suudi gemilerinin yardımıyla İnce İnebolu gemisi Jizan limanına çekildi.

Reuters haberinde gemide incelemelerde bulunan Suudi yetkililerin patlamanın içeriden dışarıya doğru gerçekleştiğini açıkladığı belirtildi. Gemiden gelen ilk görüntülerde ise gövde kısmında büyük bir delik olduğu görüldü.

Türk gemisin İnce İnebolu’nun 50 bin ton Rus buğdayı taşıdığı, patlamanın geminin Kızıl Deniz’de Yemen’in Hudey’de limanının kuzeyinde, Salif limanının 112 km açıklarında, limana yaklaşma izni beklemek için demirli iken meydana geldiği, patlamanın bir füze mi yoksa içten bir patlama olup olmadığı hakkında kesin bir karar verilmediği kaydedildi.

MURAT DEMİR: FÜZE SALDIRISI

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, İnce İnebolu gemisi ile ilgili A Haber kanalında açıklamalarda bulundu. Demir, saldırının tank füzesiyle yapıldığını, olayda can kaybının olmadığını, İnce İnebolu gemisinin Suudi Arabistan savaş gemileri refakatinde güvenli bir limana çekilmekte olduğunu ve geminin batma tehlikesinin bulunmadığını kaydetti.

 

İnce Denizcilik’ten açıklama

 İnce Denizcilik Teknik Müdürü A. Yaşar Canca, M/V INCE İNEBOLU’ya yapılan füze saldırısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimize ait 9254472 IMO numaralı M/V İnce İnebolu Gemisi Rusya’nın Novorossisk Limanı’ndan yüklediği buğdayı Yemen’in Saleef Limanı’na götürmek üzere seyir halindeyken; 4 Mayıs 2018 tarihinde Saleef Limanı’na giriş için gerekli olan prosedür nedeniyle BM denetimi için Djibouti Limanı’na varmıştı.

8 Mayıs 2018 tarihinde Djibouti Limanı’na yanaşmış, geminin tümü aranmış olup ve gemideki bütün balast tankları açılmış ve kontrol edilmiştir. Bu denetim sonucunda Birleşmiş Milletlerden ekteki onay sertifikası alınmıştır.

8 Mayıs akşamı Djibouti Limanı’ndan kalkarak 9 Mayıs 2018 tarihinde koalisyon askeri gemilerinin denetimi ve gözetiminde bildirilen açık deniz mevkiinde demirlemiştir.

Sahilden 70 mil açıkta bekleyen gemimize 10 Mayıs gece yarısı kuzeyden geldiği görülen bir füze saldırısı yapılmış olup, füze No-3 tst tankına (asma tank) bordadan girmiş ve içeride patlamıştır.

Durum rapor edildiğinde en yakın koalisyon gemisi Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri’ne ait 816 borda numaralı askeri gemiden gemiye çıkılıp kontrol edilmiş, gemide 8 adet asker bırakılarak Suudi Arabistan’ın Gizan Limanı’na gitmesi emri verilmiştir.

Gemideki askerler geminin dışarı ile iletişim kurmaması yönünde talimat vermişlerdir.

Bu yazının yazıldığı 12 Mayıs 2018 saat 12.00 itibari ile gemide bulunan askerlerden izin alan gemi kaptanı şirketi arayarak gemide resimdeki hasarlar dışında bir hasar olmadığı, tüm personelin sağlıklı bir durumda olduğu ve herhangi bir yaralanma olmadığı yönünde rapor vermiştir.

Devletimizin tüm ilgili  kurumları ilk andan itibaren bilgilendirilmiş olup, koordineli bir şekilde süreç yönetilmektedir.”