“Sarımsağa teşvik ve destek şart”

yldrmBereket TV’nin dünkü canlı yayına katılan Mehmet Yıldırım, Taşköprü sarımsağı üretiminin devlet tarafından baş fiyat tespit edilerek teşvik edilmesini, üretiminin desteklenmesini ve ithal Çin sarımsağına karşı korunmasını bir kez daha istedi.

Yıldırım, Çin sarımsağına ve bu ürünün ithalatına karşı yıllardır verdiği mücadeleyi dün ekranda da sürdürürken, yurda PKK desteği ile Van üzerinden kaçak sarımsak sokulduğunu iddia etti, tüketiciye ulaşan fiyatta ise tüccar oyunlarının etkili olduğunu savundu.

 

Milletvekilliği dönemindeki çabaları nedeniyle “Sarımsakçı Vekil” olarak tanınan Mehmet Yıldırım, Kastamonu’nun en değerli tarımsal ürünüyle ilgili mücadelesini sürdürüyor.

Bereket TV’nin dünkü canlı yayına katılan Yıldırım, Taşköprü sarımsağı üretiminin devlet tarafından baş fiyat tespit edilerek teşvik edilmesini ve Çin sarımsağına karşı korunmasını bir kez daha isterken, PKK desteği ile Van üzerinden yurda kaçak sarımsak sokulduğunu iddia etti, son tüketiciye ulaşan fiyatta tüccar oyunlarının etkili olduğunu savundu.

Yıldırım, “Şu anda birinci kalite sarımsağın fiyatı üretici pazarında 10 lira, ortalama 6-7 lira. Bu üreticiden çıkış fiyatı. Ama iki ay önce tüccar bozuntuları, kazanmak istedikleri için hem Çin’den hem de PKK’nın desteği ile Van ve Hakkari’deki sınır ticaretinden sarımsak getirip piyasaya verdiler. Bunlara ben zamanında çok ceza yazdırdım, ama vekillikten de oldum. Çünkü bu tüccarlar Mehmet Yıldırım bize çok engel oluyorlar dedi” diye konuştu.

Sözlerini, “Çin’den 5 liraya gelen sarımsağı 20 liraya satıyorlar. Bizim üreticimizin ürettiği sarımsağın maliyetinin Çin’den çok fazla bir farkı yok” diye sürdüren Yıldırım şöyle devam etti:

“Kahramanmaraş ve Gaziantep civarında Amik Ovası’nda Çin sarımsağı 15 bin ton civarında üretiliyor. Sarımsak tüccarları buralarda 2-3 bin ton sarımsak üretiyorlar. Bizim sarımsağımızın ürün vereceği Temmuz ayına kadar ki sürede oluşan 5-6 aylık boşluğu bu şekilde gideriyorlar. Depolarda stokluyorlar. Taşköprü sarımsağı çıktığında fiyatlarını yükseltiyorlar. Taşköprü sarımsağı ile Çin beyazı denilen ithal sarımsağı yarıştırmaya fırsat vermeyeceğiz. 2-3 liradan buzhaneye koydukları Çin sarımsağını şu anda 10-15 liradan piyasaya sürdüler. Bir de yerli üretim diyorlar. Sağ olsun Taşköprü Belediye Başkanımız Hüseyin Arslan, sarımsağın coğrafi işaretini aldı da Taşköprü sarımsağı diye satamıyorlar. Çünkü cezası büyük. O yüzden Çin sarımsağına yerli üretim diyorlar.

Kastamonu’da 7 bin hektar arazide sarımsak üretimi yapılıyor. Eğer biz doğru dürüst ürün desteklemesi alırsak daha fazla ürün elde ederiz. Kastamonu milletvekilleri uyansın. Mehmet Yıldırım’ın bıraktığı mücadeleyi devam ettirsinler. Ben muhalefettim, ama iktidar için de çalıştım. Biz çok bir şey istemiyoruz. Sarımsak için fazla fiyat değil, istikrarlı fiyat istiyoruz.”

Taşköprü sarımsağının teşvik edilip desteklenerek AB ülkelerine ihracının sağlanması gerektiğinin de altını çizen Yıldırım, “Sarımsağın rafta tüketimi için bir şeyler yaptırılması lazımdı. Çünkü böyle sapıyla birlikte Avrupa Birliği’nde satış yok. Biz bunu da yaptık. Sarımsağı raflarda satılabilir hale getirdik. Türkiye üretiminin yüzde 25’i Taşköprü’de üretiliyor. Biz daha fazla üretime talibiz. Fiyat istikrarına talibiz. Bakan Faruk Çelik’in paralarımızı Çin’e göndermesini istemiyoruz. Buna engel olmalarını bekliyoruz. Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. İthalatta değil ihracatta fayda var diyoruz. Destek istiyoruz, köstek değil. Bu yapılırsa üretici de kazanacak, ülkemiz de kazanacak.”