Sarımsak dikiminde yol yarılandı

Kalite şampiyonu Taşköprü sarımsağının bu yıl biraz daha erken başlatılan dikimi sürüyor.
Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 25’lik kısmının karşılandığı Taşköprü’de 2014 yılında 18 bin ton olan sarımsak rekoltesinin geçtiğimiz yıl 22 bin tona kadar çıkmasının ardından, ildeki hayvan pazarlarının şap yüzünden yakylaşık üç ay kapalı kalışı nedeniyle hayvanlarını satamayan çiftçilerin tohumluk alma konusunda yaşadıkları sıkıntınin rekolte düşüşüne yol açacağı tahmin ediliyor.

Bu yıl dikime her zamankinden biraz daha erken başlandığını belirten sarımsak üreticisi Hasan Yıldırım, “Normalde Mart ayında sarımsak dikimine başlardık. Fakat bu yıl sarımsak dikimine Şubat ayının 18’i gibi başladık. Şuanda sarımsak dikimleri hemen hemen yarıya ulaştı. Öncelikle arazimizin tabanını düzelttik. Dikime hazırladık. Dişlenmiş sarımsakları tek tek toprakla buluşturuyoruz” dedi.

“ELLE DİKİMİ TERCİH EDİYORUZ”
Makineli dikimde verim düşüklüğü yaşandığı için geleneksel yöntem olan elle dikimi tercih ettiklerini söyleyen Hasan Yıldırım, “Makine ile sarımsak dikimine başladığımız zaman dönüm başına yarı yarıya fire veriyor. Dişlenmiş sarımsakların bazıları baş aşağıya geliyor… Bu yüzden sarımsakta hasat yaparken fire veriyor. Geçtiğimiz yıl yapılan makine dikiminde istenilen verim alınamadığı için bu yıl makineli dikim yapılmadı” diye konuştu.

” EN BÜYÜK TEHDİTTOPRAK KURDU”
SarımsaK için en büyük tehdidinin ilk etapta toprakla buluştuktan sonra kurtlanması olduğunu vurgulayan Hasan Yıldırım, “Biz, bunun önüne geçmek için özellikle Mart ayını tercih ederdik. Fakat bu yıl havaların iyi gitmesinden dolayı sarımsak dikimine erken başladık. İnşallah bu yılki dikimimizde bir şey olmaz ve toprakla buluşan sarımsaklar kurtlanmaz” şeklinde konuştu.
Bu kış yeteri kadar kar yağışının olmadığını sözlerine ekleyen Hasan Yıldırım, ” Buna rağmen toprak geçtiğimiz yıla göre daha yumuşak ve kabarmış şekilde duruyor. Kar yağışının az olmasından dolayı önümüzdeki günlerde yağmur yağışı olmadığı taktirde biraz sıkıntı çekileceğe benziyor. İnşallah bu yaşanmaz. Bu yıl havalar erken ısındığı için kuraklık bekliyoruz. Çünkü dağların tepelerinde artık kar kalmadı. Tepelere baktığımız zaman kış mevsiminin erken çıktığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞAPOLUMSUZ ETKİLEDİ”
Bu yıl Taşköprü’de 5 bin dönüm civarında sarımsak dikimi beklediklerini söyleyen Hasan Yıldırım, şöyle devam etti: “Şuanda sarımsak fiyatları biraz yüksek. Sarımsak dikimi yapan birçok kişi de bu yüzden sarımsak alamadı. Diğer bir nedeni de hayvan pazarları kapalı, yani şap hastalığı nedeniyle karantina altına alındı. Yaklaşık 2 aydır karantina altında tutuluyor. Bu yüzden hayvan pazarlarının da kapalı olmasından dolayı hayvanlarını satıp sarımsak almak istiyorlar. Fakat hayvan pazarları karantina altında olduğu için ne hayvan satabiliyorlar ne de sarımsak alabiliyorlar. Vatandaşların biraz da farklı sıkıntıları borçları oluyor. İnşallah bu yıl bu sebeplerden ötürü sarımsak ekimi az, sarımsak fiyatları da çok fazla olmaz.
Her yıl en az 25 dönüm sarımsak ekimi yaptığına dikkat çeken Hasan Yıldırım, “Ben, her yıl en az 25 dönüm sarımsak dikiyorum. Buna karşılık 120-130 yevmiye veriyorum. Sarımsak ekimi için paranız olması gerekiyor. Bu işler para ile dönüyor. Para işini de halledebilmeniz için ya sarımsağını satacaksınız ya da hayvanlarınızı satıp elde ettiğiniz para ile sarımsaklarınızı toprakla buluşturacaksınız” dedi.

“TOHUMLUK SARIMSAK”

Sapları kırılmış sarımsakları makinede diş haline getirdiklerini ve bu dişleri de tarlada tohum olarak kullandıklarını belirten Sarımsak Üreticisi İlhami Yıldırım ise, “Bunlar bizim tohumluk sarımsaklarımızdır. Burada kırım makinesinde bu tohumları çıkartıyoruz. Sarımsakların sapları kırılmış halde. makinenin ağzından veriyoruz, dişlenip elekten tek tek dişlere ayrılmış şekilde sarımsaklar çıkıyor. Ondan sonra bu dişlenmiş sarımsaklar tarlada tohum olarak kullanıyor ve toprağa dikiliyor. Sarımsak kuru olursa makineden saatte bir ton sarımsak çıkıyor. Sarımsaklar, günlükçülerle birlikte elle dikiliyor. Bu yüzden sarımsak üretiminin zorlukları çok oluyor. Çok zor sarımsak üretimi yapılıyor. Taşköprü’de makine ile dikim yapılmıyor çünkü randıman vermiyor. En randımanlı dikim el ile oluyor. Örnek verecek olursak makine ile dikimden dönümüne 400 kilo alırsanız, el ile dikiminde 1 ton sarımsak alıyorsunuz” diye konuştu.

” DOLU VURDUĞU İÇİN FİYATLAR YÜKSELDİ”
Geçtiğimiz yıl Taşköprü’de ekimi yapılan sarımsağın büyük kısmını dolunun vurduğuna işaret eden sarımsak üreticisi İsa Erdoğan da, şunları söyledi:
” Yaklaşık 25-30 dönüm arazide sarımsak ekimi yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl sarımsakları dolu vurdu. Yaklaşık 15 dönüm gibi bir alanı zarar gördü. Yine de buna şükrediyoruz. Şuanda bir sıkıntımız bulunmuyor Allah’a şükür.” İHA