Sendikadan tepki, Vali’den cevap

 

  • Eğitim Bir-Sen, norm kadro fazlası 39 öğretmenin Valilikçe görev yerleri dışındaki ilçelere atanmalarına Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterip, aile bütünlüklerinin bozulduğunu belirtti ve bu atamaların durdurulmasını istedi.
  • Sendikanın eleştirileriyle ilgili sorumuzu cevaplandıran Vali Şehmus Günaydın, atamaların yönetmelik gereği yapıldığını, ancak söz konusu öğretmenlerin ‘görevlendirme’yle yerlerinde bırakıldığını, mağdur edilen hiçbir öğretmen bulunmadığını açıkladı.

Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi, norm fazlası öğretmenlerin atamasında yaşanan sıkıntıyı Cumhuriyet Meydanı’na taşıdı… Meydanda bir basın açıklaması yapan Şube Yönetimi, Valilikçe yapılan re’sen atamalarda 39 öğretmenin görev yapmakta oldukları ilçelere atanmayarak mağdur edildiklerini, aile bütünlüklerinin bozulduğunu belirtti ve “Bu mağduriyetin bir an önce durdurulması gerekiyor. Re’sen atamalar bir an önce durdurulmalıdır” dedi.

Eğitim Ber-Sen’in atama kararıyla ilgili tepkisine hedef olan Vali Şehmus Günaydın, bu eleştirilerle ilgili sorumuz üzerine, norm kadro fazlası öğretmen atamalarının ilgili yönetmelik gereği yasalara uygun yapıldığını söyledi ve “Aile bütünlüğüne zarar verecek şekilde ataması başka bir ilçeye çıkan öğretmenlerimizi, görev yapmakta oldukları okullarına ‘görevlendirme’ yaparak yerlerinde bıraktık. Aile bütünlüğünü bozacak şekilde hiçbir öğretmenimiz başka bir ilçeye gönderilmedi, söz konusu edilen her öğretmenimiz aynı okulunda görevine devam ediyor” dedi.

 

Vali Günaydın, ilgili bakanlık yönetmeliğinin uygulanmaması halinde

mülki idarenin suç işler duruma düşeceğini kaydederek, “Öğretmenlerimiz asla mağdur edilmediler. Ancak hiç kimse ve kurum da bizden kanunsuz bir iş yapmamızı beklemesin” diye konuştu..