Tarihi katletmek!..

 

Tarih sayfaları şöyle bahsediyor. ‘’ 1928 yılında temeli atıldı. 1Ekim 1932 günü eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. Okula, yapılmasına vesile olan Vali Murat Germen’in adı verildi. Yapıldığında Kastamonu’nun en görkemli binalarındandı. Ekonomik sıkıntıların hat safhada olduğu bir dönemde böyle bir binanın okul binası olarak tasarlanmış olması, cumhuriyetin kurucularının eğitim öğretime ne kadar önem verdiğini göstermesi açısından manidardır.

1939 yılına kadar adı Murat Bey Mektebi olarak kaldı. Bu tarihten sonra, eski veterinerlik binasının yanında bulunan Gazipaşa mektebinin yıkılmaya yüz tutması dolayısıyla öğretmen ve öğrencileri ile bu binaya geçmiştir. Bu tarihten itibaren de okulumuzun adı Gazipaşa olarak değişmiştir. Okul tarihi boyunca deprem de gördü, zamanın yıpratıcı etkilerinden de kendini kurtaramadı. Değişik zamanlarda kısmi ya da kapsamlı tadilatlar gördü. Ama hep ilimizin kalbinde ona can katmaya devam etti, devam da edecek.’’

İşte bu güzide okulumuz tarih restorasyonun önemini bilmeyen ellerde güya restore edildi. Aslına uygun olması restorasyonun birinci şartıdır. Görünen o ki, burada yapılan restorasyon işinde birinci öncelik ‘ticari kazanç’ olmuştur.

İlimizin en güzel yerinde, en güzel haşmeti ile tarihin derinliklerinden bugüne, bu günden yarınlara gidecek okulumuz bilinçsiz restorasyonun kurbanı edilmiştir.

Uzman olmaya gerek yok; oradan geçen kişiler bahçe duvarlarındaki yeni/eski babaların uyumsuzluğunu, parmaklık demirlerinin ne kadar kötü ve rezil bir biçimde yapıldığını ve birleştirildiğini görecektir. Sadece baksın bunun için yeter. Zaten gözleri tırmalamaktadır.

Caddeden Eflani Konağına doğru olan duvara bir bakın. Artık yorumunuzu ona göre yapın. Başta Kastamonu Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve yaptıran kurum olarak Özel İdare bu katliamı, kepazeliği, rezaleti, tarihe yapılan saygısızlığı kesinlikle düzeltmelidir. Herkes tarihimize sahip çıkmalıdır. Burası Kastamonu’nun onur duyacağı bir tarihi yapıdır. Üstelik eğitim yuvası.