Serkan Grup’tan 12 milyonluk yatırım

Sarkan Grup Makina Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Kastamonu OSB’de CNC tezgahı üretecek fabrika kurma kararı aldı.
AK Parti Milletvekili Murat Demir’in, Kastamonu’ya yatırım için yönlendirdiği şirketin sahibi İsa Sarıçiçek, dün Demir’le birlikte basın toplantısı düzenledi.
İsa Sarıçiçek, yatırım planlarıyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi:
“Sarkan Grup olarak Sayın Vekilimizin de desteği ve katkılarıyla Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde CNC Tezgah üretimi ile ilgili projemizi gerçekleştireceğiz. Şu an halihazırda dünyanın en büyük tezgah üreten firmasını Türkiye’ye İstanbul’a getirdik. Onlarla ve onların da desteği ile birlilte kısmetse burada bu üretim işini gerçekleştireceğiz.
Burada bürokrasi olayında Sayın Milletvekilimiz ve yerel yönetimler çok yardımcı oldular. Kısmet olursa bir kaç ay içersinde fabrikamızın temellerini de atıp Ekim ayı itibariyle de ilk üretimimizi yapmış olacağız.
Biz genellikle CNC torna tezgahları üretimi ile işe burada başlayıp daha sonra işleme merkezi ve diğer büyük makinaların üretimini adım adım da geçeceğiz. Ama öncelikle CNC tezgah üretimlerini yapacağız. CNC ürünlerimiz olarak yüksek teknoloji medikalden tutunda sanayiye kadar birçok dalda Türkiye’de kullanılıyor, bu konuda Türkiye’de yüzde yüz dışa bağımlı, özellikel de Uzak Doğu’ya bağımlıyız. Onu da ortadan kaldırmak için böyle bir girişime de başladık.
Bu yatırımı önce Vekilimiz ve sonrasında da Kastamonulu olmamız ilimize bu yatırım yapmamıza sebep oldu.
Birçok organize sanayiyi gezdik, birçok yerde de bu görüşmeleri yaptık, ama açıkcası hiç bir yerden bize ciddi vekilimiz kadar yardımcı olan ve yardım da eden olmadı, bizde bu yüzden tercihimizi Kastamonu’ya yaptık, burada İnebolu limanını kullanacağız, ulaşımı kolay aşabileceğiz, Ekim ayı itibariyle de 10 kişi ile başlayacağız. Bu sayı 50’ye ve yukarılara kadar çıkacak. Bu ürünlerimizi öncelikle Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetlerine satacağız.”

Filiz Kankur

Sarkan Grup Makine Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İdari Müdürü Filiz Kankur da, yatırımla ilgili şunları söyledi:
“Türkiye’ye yıllık yurt dışından bu üreteceğimiz ürüne bağımlılığımız olarak 3 Milyar Dolar CNC makina alınmaktadır ve bu ürünleri ithalatı yapılıyor. Biz hemen tabi ki bunun hepsini karşılama gibi bir şeyimiz yok. Bir kere bu Uzak Doğu algısını yenmemiz lazım, çünkü hep Çin’den Uzak Doğu’dan gelen CNC tezgahları daha uygun fiyata geliyor, o yüzden piyasada daha fazla satış potansiyeli var. Bizim bir kere bu algıyı kırıp, burada Türk Malı alma avantajını öne çıkaracağız.Ondan sonra güven ve Türkiye’de olan bir firma, fabrikanın kendisi Türkiye’de bunu öne çıkarcağız, o şekilde bir satış poransiyelini de ülkemizde öne çıkaracağız. Biz 12 yıldır da bu sektörün içindeyiz, bundan dolayı da Türkiye’deki satış ile ilgili stratejileri biliyoruz. Türk Ülkeleri ile de satışlarımızı yapacağız, bununla ilgili de Temmuz ayında bu ülkelere gideceğiz. Buna göre de hedeflerimizi belirledik. 12 milyon TL’lik bir yatırım yapıyoruz. ”

Metin Demir

Kastamonu’ya yatırımcı getirmeyi her zaman hedeflediğini belirten Milletvekili Murat Demir de basın topllantısında şunları söyledi:
“Arkadaşlar geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirdiler. Kastamonu gelişmekte olan iller arasında. Kastamonu içindeki OSB 5’inci bölge yatırımı ve tüm teşvikinden faydalanıyorsun. Stratejik yatırımlarda Kastamonu 6’ncı bölgeden faydalanabiliyor. Arkadaşlarımızın yatırımı konusunda bir hızlı bir çalışma yaptık. Yer tahsisi yapıldı. Ayrıca arkadaşlar CNC tezgahı operatörlüğü eğitimi de verecekler. Bu da önemli bir meslek. Arkadaşlarımıza cesaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kastamonu’da otomobil fabrikası gelmesi için çok kişiyle görüştüm. Görüşmelere de devam ediyorum.”
“5 YATIRIMCIYLA DAHA GÖRÜŞÜYORUM”
5 yatırımcı ile görüşmelerinin devam ettiğini vurgulayan Demir; “Özellikle 2 yatırımcı bizim için çok önemli. Onlardan birini dahi ikna edebilirsem, vekilliğim o gün bitse bile gam yemem. Bir tanesi 600 kişiyle başlayacak, birisi bin kişiyle başlayacak. Bunlardan bir tanesi tank motoru yapıyor. Çok önemli yol kat ettik. Önümüzdeki süreçte olacağını ümit ediyorum” dedi.
İNEBOLU LİMANI

İnebolu Limanı’nın son durumuyla ilgili de bilgi veren Demir, şöyle konuştu:
“İnebolu Limanı’nın ve yolunun bitmesi ortalama 5 yıl. Bu süreçte arkadaşlarımızın ürünlerini transfer konusunda bir sıkıntısı yok. Bu süreçte İstanbul bölgesindeki limanlardan faydalanabilir. Yüzde yüz ithalatın önünü kesebilecek bir ürün gerçekleştirecekler. Üretimi gerçekleştirdikleri anda önleri açılacak” şeklinde bilgi verdi.
KALİFİYE ELEMAN İHTİYACI
Kastamonu’da yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına da değinen Demir; “Devlet Hastanesi’nde 63 kişilik ihtiyaç varken, 3 bin kişi kadar müracaat oldu. Kastamonu ve Türkiye’nin birçok yerinde iş sıkıntısı yok. Sadece iş beğenmeme var. İŞKUR’dan gelen rakamlara göre OSB’de yaklaşık 300 eleman aranıyor. Kaç kişiyi yönlendirdik, kimse işe başlamadı. Kalifiye eleman sıkıntısı İstanbul’da da yaşanıyor. İnsanlar meslek edinmekten korkuyor. Eleman konusunda fabrikalarımıza yardımcı olacağız. Büyük firmalar artık kendi elemanlarını yetiştirmeye yöneliyor” dedi.
VALİ ATAMASI

Murat Demir konuşmasının devamında vali konusuna değinerek şunları söyledi:
“Giden valimizin emekli olmasına ben çok üzülenlerden biriyim. Çok Vali geldi, gitti. Valimiz kısa sürede de olsa kendi çizgisi ve duruşuyla iz bırakan bir Valiydi. Kilitlenmiş bir Kastamonu’nun önünü açan bir Vali’ydi. Bunu kimse inkar edemez. Gerek İl Özel İdaresi’nin çalışmalarında olsun, gerek belediyenin çalışmalarında olsun. Hangi alanda bakarsanız bakın çalışmaları gözüküyor. Çok özverili ve çok akıllı bir insandı. Ama bu kadar çabuk ve erken emekli olacağını bilmiyorduk. Bize büyük sürpriz oldu. Kastamonu iyi bir iveme yakalamışken Kastamonu’ya daha daha iyi bir Vali’nin, sanayi, turizm her alanda Kastamonu’nun gelişimine katkı sağlayacak bir Vali’nin gelmesiyle alakalı Bakanımızla görüştüm. Eski Cide Kaymakam’ı vardı Mustafa Ayan, daha önce de gündeme getirmiştim. İç İşleri Bakanı geldiğinde Kastamonu’ya oldu gözüyle bakarken, büyüklerimizin bu adam bize lazım Ayan’ı Mardin’e kayyum olarak göndeririz dedi. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediye’sine kayyum olarak gitti. Ama Ayan’ın hayatı çok başarılıydı. Cv’sine bakıldığında göz kamaştırıyordu. Kastamonu’ya gelmesini geçen dönem de çok arzu etmiştim. Bu dönem çok önemli bir noktaya kadar geldik ama kısmet böyleymiş.
Biz Bakan’a şunu söyledik. ‘Kastamonu’ya iyi bir Vali istiyoruz.’ Bakanımız bizimle istişare etmeden vali göndermeyeceğini söyledi. Süreç de sıkıntılı. Gelecek Vali’yi düşünüyorum hatta önceki gece rüyamda bile gördüm. Birkaç isim söyledik. Ama karar yukarıdakilerin. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla olacak.
Bir vali dışında, diğer valilere bir şey diyemem. Nitekim fikirlerimde hiçbir zaman yanılmadım. Yanılmadığımı Isparta gördü. Isparta vekili ile de bu konuyu konuştum. Isparta vekili yana yana beni mecliste aramış. Hakkı Köylü, Metin Çelik bir arada otururken Isparta vekili bir anlatmaya başladı, benim gönlüm rahatladı. Boşu boşuna konuşmamışım. 11 yaşından beri gelen hayat tecrübem var. Hayatın her bölümün yaşamışım. Bakınca insanların ne olduğunu anlayabilecek kapasiteye sahibim. Tek derdimiz Kastamonu’yu turizmde, sanayide uçuracak ve her alanda önünü açacak fren yaptırmayacak valiye ihtiyacımız var. Mustafa Kara dönemi hakkında bir şey diyemem, Erdoğan Bektaş’ı bilemem. Giden Vali için kimse iyi demiyor, iyi diyen varsa onların bileceğidir. İki yıl fren değil, kilitlendik. Tam Vali Yıldırım’la önümüz açıldı derken, emekli oldu. Allah Vali Yıldırım’ın yolunu açık etsin. İyi anacağımız bir insandı.”
HASTANE
Demir, yeni hastaneyle ilgili de şunları söyledi:
“Kastamonu’ya güzel bir devlet hastanesi yapıldı. Hastaneye zaman içerisinde tüm bölümlerinin tamamlanacağının sözünü Bakan’dan aldık. Kardiyoloji bölümünde anjiyo yapamazsak bir anlamı olmayacağını belirttik. İnsanlarımız yeni hastaneyle daha hijyenik bir ortama kavuştular. Resmi bir açılış töreni ise referandum süreci içerisinde Kastamonu’ya yapılan tüm yatırımlarla birlikte olacak. 50 ile gidecek Cumhurbaşkanımızın özel kalemine Kastamonu’ya gelmesini arzu ettiğimizi ilettim. Kastamonu bölgesinden bitmiş ve açılmasını bekleyen 600 milyonluk yatırım var.”