URH için takas formülü

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Uğurlu Royal Hospital binasını satın almaları konusunda AK Parti Genel Merkezi’nin onay verdiğini açıkladı.

Bu konuda iki aydır yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu söyleyen Babaş, önceki akşam yapılan Belediye Meclisi toplantısında süreç hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi.

Hastane binasını belediye olarak satın almaları noktasında AK Parti Genel Merkezi adına TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya ile Mali Müşavir olan AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk’le görüştüğünü belirten Başkan Tahsin Babaş, şunları söyledi:

“Özel Uğurlu Hastanesi ile ilgili 2 aydır uğraşıyorum. Konuyu AK Parti Genel Merkezi’ne de taşıdım. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya konuyla yakından ilgilendi. AK Parti Genel Merkezi Mali Müşaviri Hulusi Şentürk de konuyu değerlendirdi. AK Parti Genel Merkezi, hastanenin takas yoluyla alınmasına onay verdi. Kârlı bir yatırım olduğu belirtildi. Biz de bu çerçevede hastaneyi parayla değil, alan birimden takas yöntemiyle almak istiyoruz. Belediye olarak biz hastaneyi direkt ödeme yaparak satın alma yoluna gidemiyoruz. Hastaneyi ikinci bir şahıstan arsa takası yoluyla almamız daha hızlı bir çözüm olarak görülüyor. Burada da tek sorunumuz, tapu kaydı olmadan arsa takası da yapamıyoruz. Biz resmi kurumuz. Takas edeceğimiz arsalarımız hazır. Bundan sonraki ihaleye kesin hazırlanacağız. Bu memleket meselesidir.”

“KASAPLAR ÇARŞISININ İSMİ
NASRULLAH ÇARŞISI OLACAK”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, park yasağı ve Kasaplar Çarşısı projesi hakkında da Meclis’i bilgilendirdi.
Belediye Köprüsü ile Sinanbey Köprüsü arasında otopark yapan işletmecilerin otoparklarının zeminlerini beton ya da asfaltla kaplayacaklarını belirten Başkan Babaş, “Kışla Parkı’ndan Belediye Köprüsü’ne kadar ve Belediye Köprüsü’nden Kışla Parkı’na kadar olan güzergahta park yasağı uygulamasına başladık. Park yasağı uyguladık, ama çözümünü getirdikten sonra bunu yaptık. Ücretsiz olan otoparklarımız boş. Vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu yasaktan sonra şehir trafiğinde bir rahatlama olduğunu hissediyoruz. Otopark yaptıktan sonra Belediye Köprüsü’nden Sinanbey Köprüsü’ne kadar olan alanda da parklanmayı kaldıracağız. Belediye Köprüsü ile Sinanbey Köprüsü arasında kalan alana otopark yapan işletmeciye yapacağı otoparkın zemin betonunu karşılamayı taahhüt ediyorum. İsterlerse zemini asfaltta yapabiliriz” dedi.

Kasaplar Çarşısı’nın isminin Nasrullah Çarşısı olacağını ve projede her bir mülk sahibinin isteği doğrultusunda yeniden düzenlemeler yapıldığını söyleyen Tahsin Babaş, “Kasaplar Çarşısı Nasrullah Çarşısı olacak. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız projeye son şeklini verdik. Mülk sahipleri ne istediyse ona göre projeyi düzenledik. Herkes ne dediyse yaptık. Mükemmel bir proje yaptık. Burası alışveriş merkezi değil, çarşı olacak. Ciddi manada emek verdik. Olmaması için ellerinden geleni yapan birkaç kişi var. Şu anki haliyle bir çok mülk sahibi kiraya veremiyor. Bu proje uıygulandıktan sonra kiralar 3 bin ya da 5 bin lira olacak” diye konuştu.