Sevkiyattaki düşüşe Başkan yorumu

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, İstanbul’a kurbanlık sevkiyatında yaşanan düşüşü, “İl dışına giden kurbanlık sayısı yarı yarıya azaldı. Fiyatlar ise yüzde yüz arttı. Hemşerilerimiz yaz sezonu nedeniyle bayramı memleketlerinde geçirmek istiyor. Bu da il dışına kurban sevkini azalttı” diyerek açıkladı.

Devrekâni’den İstanbul’a sevk edilmek üzere toplam bin adet büyükbaş hayvan, 200 adet de küçükbaş hayvan için Devrekâni İlçe Tarım Müdürlüğü’ne müracaatta bulunulduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, “53 yetiştiricimiz İstanbul’a kurbanlık götürmek istiyor. Devrekâni ilçemizden sevkiyatlar Perşembe (bugün) başlıyor. 4-5 gün içinde de sevkiyatın tamamlanması bekleniyor. Geçen seneye göre kurbanlık sevkiyatında bir düşüş var. Bunu sebebi de insanlar kurban bayramını yaz mevsimine denk geldiği için memleketlerinde geçirmek istemelerinden kaynaklanıyor” dedi.

Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 100 oranında artış olduğunu da söyleyen Başkan Altıkulaç, “Bu durum ekonomik sebeplerden kaynaklanıyor. Devrekâni ilçemizden il dışına 200 kamyon gitmesini bekliyorduk. Toplamda 3 bin civarında kurbanlık gider diye tahmin ediyorduk. Yalnız Kurban Bayramı’nı yaza gelmesi münasebetiyle bu rakam üçte bir civarına düştü. Avrupa yakasına 985 büyükbaş ve 200 küçükbaş kurbanlık sevk edeceğiz. Bu vesile ile de tüm hemşerilerimin ve vatandaşlarımın yaklaşan bayramını kutluyorum” diye konuştu.

 

Cengiz MUHZİROĞLU