KASTOD’tan sert çıkış

“Kimse bize hikaye anlatmasın artık!”

 

Dernek Başkanı Hüsnü Gül, şehre gelen tur otobüslerinin yolcu indiriş ve bindirişlerinde karşılaştıkları ceza uygulamasıyla yaşatılan mağduriyetin giderilmesi için yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalmasına tepki gösterdi.

 

Gül, yaptığı açıklamada, yerli yabancı turistlerin bu nedenle şehre direkt bir önyargıyla girip Kastamonu’yu listeden çıkardıklarını, turizm adına yapılan çalışmaların da boşa çıktığını belirtti ve “Memleketimiz için konunun ivedilikle çözülmesini bekliyoruz” dedi.

 

Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği (KASTOD) Başkanı Hüsnü Gül, şehre gelen tur otobüslerinin yolcu indiriş ve bindirişlerinde karşılaştıkları ceza uygulamasıyla yaşatılan mağduriyetin giderilmesi için yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalmasına tepki gösterdi.

Başkan Gül’ün, dernek adına yaptığı açıklama şöyle:

“Geçtiğimiz aylarda Turizm paydaşlarımızla ilgili Mülki amirlerimiz kamu görevlilerimize tur otobüslerinin ve şehrimize gelen yerli yabancı turistlerin yolcu iniş binişlerinde yaşadıkları mağduriyeti iletmemize rağmen hâlâ daha şehir merkezinde yaşanan mağduriyet hız kesmeden devam ediyor.

Otel önünde trafik yoğunluğunun en az olduğu saatlerde bile, otel yetkilerimizin misafirlerine ‘hoş geldiniz’ diyemeden trafik ekipleri gelip, ‘Şehir merkezine tur otobüsleri giremez’ diye kabul edilemez bir üslupla ceza keserek karşılıyor. Gelen yerli yabancı turistler de şehre direkt bir önyargıyla girip Kastamonu’yu listeden çıkarıveriyorlar.

‘En yakınımızdaki Safranbolu’ya göre çok daha etkili ve turizm çeşitliliği olan bir şehiriz’ diye konuşanlara söylüyorum: Safranbolu merkezinde ve daracık sokaklarında tur otobüsünden geçilmiyor; düşünün bakalım neden?

Şehrin ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan turizm paydaşlarımız ekonomik sıkıntılar içinde, personel sorunu bitmeyen, kanunların maksimum düzeyde en sert bir şekilde uygulandığı şehrimizde ayakta kalma mücadelesi verirken, bizim bu yaşadıklarımız yetmezmiş gibi, zorlukla programlarını Kastamonu’yu aldırdığımız acenteler şehre girer girmez mağduriyetle karşılaşıyor.

Fuarlar, acentecilerin misafir edilmesi, turizm yazarlarının ağırlaması, gastronomiciler, onlar bunlar şunlar, yapılan onlarca etkinlikler, harcanan onca para, hepsi boşuna.

Yarın, öbür gün bu konuyu daha farklı yerlere taşıyıp, bizler ayaklanınca, kimse ‘Bizim bilgimiz yoktu’ demesin.

Memleketimiz için en kısa sürede konunun ivedilikle çözülmesini bekliyoruz.

Aksi halde bu otobüsleri Google görsellerde görürüz!”