Siyez bulguru “Coğrafi İşaret”e kavuştu

Vali Yaşar Karadeniz, “Kastamonu siyez bulgurunun coğrafi işareti alındı. Şu anda coğrafi ürün sayımız sekize çıktı. Bunlar dışında 18 adet coğrafi işaret başvurumuz daha bulunuyor” dedi.

Coğrafi işaretler konusunda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Yaşar Karadeniz, şunları söyledi:

“İlimizin tescilli ürün sayısısekize yükseldi. İlimizin kaynak değerlerini hem tanıtmak, hem de turizme kazandırmak ve onları geliştirmenin araçlarından bir tanesi olan coğrafi işaret almış olan ürünlerin sayısını arttırmak için yapmış olduğumuz çalışmaların yavaş yavaş meyvelerini almaya başladık. Şu anda coğrafi işareti olan ürün sayımız sekize çıktı. Çalışmalara başladığımızda bu sayı ikiydi . Bu sayıyı daha da fazla arttırmamız gerektiğini düşünüyorum. Benim gördüğüm en büyük aksaklık yazışmalarda kaybedilen zamanlar. Bunu coğrafi işaret için başvuru sahibi rolünü üstlenen kurumlarımızın bu yazışmaları birebir takip ederek hızlandırması halinde, ben bu sayının yılsonuna kadar en az 3-4 tane daha artacağını düşünüyorum. 2’nci olarak da coğrafi işareti almanın dışında, o coğrafi işareti korumak ve taşımakta önemli. Dolayısıyla o ürünle ilgili kontrollerimizin, çalışmalarımızın coğrafi işaret tescilli alındıktan sonra da aynı şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu iki hususa özen gösterdiğimizde daha iyi noktada olacağız. Buradaki çalışmalarımızın diğer projelere de örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Siyezbulguru 8’inci Coğrafi İşareti tescillenen ürünümüz oldu.”

Siyez Bulguru’nun Coğrafi İşaret almasıyla birlikte Coğrafi İşaret alan ürün sayımız 8’e yükseldi. Daha önceden Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Pınarbaşı Kara Çorba, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği ve Kastamonu Çekme Helvası Coğrafi İşaret almıştı.

Coğrafi İşaret Bekleyen Ürünler

Devrekâni Hindi Banduması, DevrekâniCırık Tatlısı, Doğanyurt Kestane Balı, Kastamonu Tiridi, Kastamonu Simidi, Kastamonu Pastırması, İnebolu Ekmeği, İnebolu Kızılcık Tarhanası, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Taş Baskı, Göce Çorbası, Cide Ceviz Helvası, Şehit Şerife Bacı Tatlısı, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Kastamonu Kestane Balı ve Kastamonu Siyez Buğdayı’nın Coğrafi İşaret başvuruları ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Cengiz MUHZİROĞLU