Siyez ekim rekoru

Kastamonu'da bu yıl 14'üncüsü düzenlenen "İhsangazi Siyez ve Sepetçioğlu Festivali" kapsamında 310 öğrenci "Hitit buğdayı" olarak anılan siyez buğdayını ekerek "Dünya Çocuk Rekorları" kitabına girdi. ( Özgür Alantor - Anadolu Ajansı )
  • Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak da bilinen siyez buğdayının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla İhsangazi’de “Siyez ve Sepetçioğlu Festivali” düzenlendi. Festival kapsamında 310 öğrenci “Hitit buğdayı” olarak anılan siyez buğdayını ekerek “Dünya Çocuk Rekorları” kitabına girdi.

 

Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak da bilinen siyez buğdayının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla İhsangazi’de  “Siyez ve Sepetçioğlu Festivali” düzenlendi.

Araştırmalara göre 14 kromozomdan oluşan ve yaklaşık 20 bin dekar alanda ekimi gerçekleştirilen siyez buğdayının tanıtımı amacıyla İhsangazi ilçesinde düzenlenen festivalin açılışı Cuma günü yapıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, festivallerin Kastamonu’ya önemli bir değer kattığını söyledi. Yaz boyunca Kastamonu’da birbirinden güzel festivaller organize edildiğini anımsatan Karadeniz, “Bu festivallerde Kastamonu’nun birbirinden güzel ürünleri ve coğrafyası tanıtıldı. Siyez Festivali bu festivallerin bağ bozumu artık, sonuncusunu yapıyoruz.” dedi.

Siyezle ilgili coğrafi işaret alım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Karadeniz, şunları kaydetti:

“Kastamonu’ya ait ürünlerle ilgili coğrafi işaret alım başvuruları yapılıyor ve ürünlere coğrafi işaretler alınıyor. Bu kapsamda siyezle ilgili 3 farklı dosya hazırlandı. İlk olarak siyez bulguruyla ilgili coğrafi işaret alındı. Siyez buğdayı ile ilgili dosya hazırlanıp bakanlığa verildi. Şu anda bakanlıktaki inceleme süreci bekleniyor. Üçüncü ürün de siyez unu. Bunlar üçü birbirini tamamlayan ürünler. Siyez ununun tescili, buğdayın tesciline bağlı. Buğdayın tescilinin alınmasıyla unun tescilinin önü açılmış olacak. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde alınacak tescillerle Kastamonu, coğrafi işaretli ürünler sıralamasında Türkiye’de ilk üç il arasına girecek. Bunun için yeterli potansiyeli, imkanı vardır. Kastamonu bunu başaracaktır.”

İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık ise siyez buğdayının tanıtımı için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Yerli tohumun önemine dikkati çeken Sağlık, “Siyez demek koskoca bir medeniyet demektir. Siyez demek ata tohumunu korumak, geleceğe taşımaktır. Günümüzde tohumu kontrol eden ülkelerin gıdayı kontrol ettiği biliyoruz. Buradan hareketle bu kültürü sahiplenmek önemli. Bu kültürün gelecek nesillere aktarılmasında ana unsur olan üreticilerimizin desteklenmesi noktasında üzerimize düşen gayreti göstereceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar halk oyunları gösterisini izledi. Festival açılışına CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kaymakam Ümit Fırat Böçkün, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve MHP İl Başkanı Yüksel Aydın da katıldı.

Dün sona eren festival kapsamında siyez yemekleri yarışması, konser, spor müsabakaları, halk oyunları gösterisi ve siyez ekimi etkinlikleri yapıldı.

İhsangazi Siyez ve Sepetçioğlu Festivali kapsamında 310 öğrenci “Hitit buğdayı” olarak anılan siyez buğdayını ekerek “Dünya Çocuk Rekorları” kitabına girdi.

İlkokul ve ortaokul öğrencilerinden oluşan 310 çocuk, bir tarlaya giderek kendilerine verilen siyez tohumlarını toprakla buluşturdu. Rekor hakemi Aydın Türkgücü gözetiminde yapılan rekor denemesi başarıyla tescillendi.

Rekor denemesiyle ilgili de İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin çok güzel geçtiğini söyledi. Festival kapsamında bu yıl farklı bir çalışma yaptıklarını belirten Sağlık, “Yerli tohum konusunda farkındalık oluşturmak istedik. İhsangazi ilçemizle özdeşleşmiş olan ata tohumumuz olan siyezi dedelerimizden, ninelerimizden devraldık. Biz de bundan sonraki kuşaklara aktarılması için çocuklarımızla rekor denmesi yapmak istedik. Ata tohumumuzu belli sayıdaki çocukla toprakla buluşturma etkinliği yaptık. Çok da başarılı bir çalışma oldu. Yaptığımız siyez ekim denemesi ile çocuklarımız ‘Dünya Çocuk Rekorları’ kitabına girdi. Belki bizden sonra bu rekoru kırmaya çalışanlar olacaktır ama bu konuda yapılan ilk çalışma bize ait. İhsangazi ilçesi ilk kez yapılan bu rekor denemesi ile ölümsüzleşmiş oldu.” diye konuştu. (AA)