SP İl Başkanı’ndan yeni asgari ücret değerlendirmesi

“Çalışanı ve işvereni ezen bir tablo”

 

  • Saadet Partisi İl Başkanı Kadir Yalçın, “Yapılan son zam ile birlikte oluşan 5 bin 500 TL asgari ücret, çalışanı memnun etmediği gibi işvereni de kara kara düşündürmektedir. Hem çalışanı hem de iş vereni, vergiler ve kesintiler yoluyla ezen bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi.

 

Saadet Partisi İl Başkanı Kadir Yalçın, son zamla 5 bin 500 lira olarak belirlenen asgari ücret karşılığında çalışan oranı yüzde 49 iken, dört kişilik bir ailenin beslenmek için yapması gereken zorunlu gıda harcaması tutarı yani açlık sınırının 6 bin 391 TL olarak açıklandığını hatırlatarak, “Asgari ücret, yapılan zamma rağmen açlık sınırının altında kalmıştır” dedi.

Asgari ücretlinin, harcamalarında kazancının 3’te 1’ini dolaylı veya doğrudan vergiler yoluyla devlete ödediğini de söyleyen Kadir Yalçın, “Buzdolabından ütüye, ekmekten şampuana kadar her üründe vergi olarak devlete öderken faiz olarak da bankalara ödemektedir. Asgari ücretli ayda 8 gün devlete 8 gün bankalara çalışırken sadece kalan 8 gün kendisi ve ailesi için çalışabilmektedir. Asgari ücretlinin bir cebinde devletin, diğer cebinde ise bankaların eli vardır.  Asgari ücrete Ocak ayında yüzde 50 oranında zam yapılmış olmasına rağmen geçtiğimiz 6 aylık süreçte bu zam buharlaşmış ve yeniden zam yapılması zorunlu hale gelmiştir” diye konuştu.

Yapılan son zam ile birlikte oluşan 5 bin 500 TL rakamının, çalışanı memnun etmediği gibi işvereni de kara kara düşündürdüğünü söyleyen Kadir Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem çalışanı hem de iş vereni, vergiler ve kesintiler yoluyla ezen bir tablo ile karşı karşıyayız. Hayat pahalılığıyla altı ayda yok olan maaş zamlarıyla, vergi ve kesintilerle yükü sabit tutarak mücadele edilemez. Yeni bir vergi düzenlemesine, ekmeğin fiyatına dahi sirayet etmiş faizden tamamen kurtulmaya acil ihtiyaç vardır. Mevcut ekonomi politikaları ile hayat pahalılığı sorununun çözülemeyeceği artık görülmelidir.  Seçenin 5 bin 500 TL seçilenin 56 bin TL maaş aldığı güzel ülkemin insanları artık uyanalım. 54. Hükümet Refah Yol iktidarı döneminde 10 ayda oluşturduğumuz denk bütçe, çalışanlara ve emeklilere verilen yüzde 110, yüzde 150, yüzde 300 oranındaki maaş zamları ile adil devlet ve adil paylaşımı gerçekleştiren. Çiftçiye, sanayiciye, esnafa verilen desteklerle üretimi ve ihracatı artıran projelerimiz hazır durumdadır. Saadet Partisi olarak yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyor. Bu bozuk ve faizci düzeni el ele vererek değiştirelim istiyoruz.”