Gelecek Partisi’nden selle ilgili tespit ve sorular

Gelecek Partisi İl Başkanı Halil İbrahim Tur, bölgemizde yaşayan sel felaketi sonrasında yaptığı açıklamada, halk adına yaptıkları bölge tespitlerini ve hükümet yetkililerinin yanıtlamasını istedikleri soruları kamuoyuyla paylaştı.

Yaşanan felaketten ötürü geçmiş olsun dileklerini ileten Halil İbrahim Tur, “Geçen yıl Ağustos ayında özellikle Bozkurt ilçemizde çok yoğun olmak üzere yaşadığımız sel felaketinin bir benzerini tekrar yaşadık. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini fazla yağışlar, sel, kuraklık ve yangın olarak ülkemizde her yıl öncekinden daha fazla hissetmeye devam ediyoruz. Geçen sene Bozkurt ilçemizde yaşanan felaket sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bozkurt’ta kamp kurmuş, 5 ilin Valisi ve Özel İdare imkânları ilimize sevkedilmiş, yaraların en kısa sürede sarılacağı vaat edilmişti. Bu süre zarfında yapılan bütün olumlu işler için ilgili, sorumlu ve yetkililere teşekkür ediyoruz. Öte yandan bu vaatlerin yerine getirilip getirilmediğini, bu sene yaşanan sel felaketinin mağduriyet oluşturmasında zamanında alınması gereken önlemlerin alınmaması olup olmadığını tespit etmek için sel bölgesinde bazı çalışmalar yaptık” dedi.

Halil İbrahim Tur, Gelecek Partisi olarak halk adına icranın başındaki hükümete ve yetkilere şu tespit ve soruları ilettiklerini açıkladı:

“2019 Yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Taşkın Yönetim Planında Bozkurt Ezine Çayındaki eksiklikler ve alınması gereken tedbirler belirtilmiş idi. 2021 yılında yaşanan sel felaketinden sonra beş ilin Valisi ve Özel İdare imkânları Kastamonu’ya seferber edildiği ve yardımsever halkımız milyonlarca TL yardımda bulunduğu halde taşkın yönetim planında belirtilen eksiklikler giderildi mi? giderilmediyse sebepleri nelerdir?  Ezine Çayı üzerindeki eksikliklerin giderilmesi için öncelikle ve mutlaka DSİ Genel Müdürlüğü’nün yapması gereken kamulaştırma işlemleri yapıldı mı? yapılmadıysa sebepleri nelerdir? Benzeri sel felaketlerinin yaşanmaması için geçen yıldan bu yana yapılması gereken imalatlar seri bir şekilde ihale edildi mi? İhale İtiraz- Yer Teslimi-İşe Başlama- Kontrol-Geçici Kabul ve Kesin Kabul işlemleri doğru ve ivedilikle yapıldı mı? Aksaklıklar koordinasyon içerisinde çözüldü mü? Ekonomik kriz sebebi ile meydana gelen fiyat ve maliyet artışlarının karşılanmaması sebebi ile bazı yükleniciler işlerini tasfiye etti mi? İşi taahhüdüne aldığı halde işe başlamayan yüklenici var mı? Yaklaşık Maliyetlerin artması sebebi ile yapılan ihaleler revize edildi mi? Edilmediyse neden edilmedi? Yüklenicilerden aciliyet içeren bu işleri zararına yapması mı beklendi? Geçen seneki sel felaketi sırasında milletimizin yardımları için Bu millet büyük millet diyen Sayın Soylu ilçeden ayrıldıktan sonra bu büyük milletin bağışları, emanetleri ve devletimizin kaynakları zamanında ve etkin bir yönetimle idare edilmedi mi? DSİ’nin, Karayolları’nın, Özel İdare’nin, Enerjisa’nın ve sair devlet kurumlarının yerel yöneticilerle koordinasyon kurmadan ezbere, alel acele, plansız işler yaptıkları, bu plansızlıktan dolayı yanlış ihalelere çıkıldığı, ihalelerin iptal edildiği, tekrar tekrar imalatların yapıldığı doğru mu?”

Yaptıkları tespitlerde bazı ihmaller de öğrendiklerini ifade eden Halil İbrahim Tur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ezine çayının en az 10 farklı yerde yapılması gereken duvarın yapılmadığı, yıkılması gereken eski köprü bağlantılarının yıkılmadığı, yeni yapılan köprünün iki köprünün taşkın koruma duvarları ile bağlantısının yapılmadığı, çay yatağındaki malzemenin derhal temizlenmesi gerektiği halde kum çakıl üretmek üzere ticarileştirildiği, boşaltma işlemlerinin savsaklandığı söylentilerinin yayıldığı görülmüştür. Bu ihmaller doğru mudur? Yüklenici firmalar işlerini neden zamanında tamamlamamıştır? Ödenek mi verilmemiştir, kontrolü mü yapılmamıştır? Çaydaki malzemenin ticarileştirilmesi yasal mıdır? Bu izni kim vermiştir? Biz Gelecek Partisi olarak sorumlu bir muhalefet partisinin yapması gerekenleri yapmak adına bölgede incelemelerimizi yaptık, sorun gördüklerimizi tespit ettik ve sizlerin adına hükümete bu soruları soruyoruz? İktidar partililerin yetkililerini kamuoyunu aydınlatmaya davet ediyor varsa sorumluları tespit etmeye ve eksiklikleri derhal bu kışa girmeden gidermek zorunda olduklarını milletimiz adına kendilerine ihtaren hatırlatıyoruz.”