Tarım Orman-İş’in Sinop Bölge için hukuk mücadelesi

Tarım Orman – İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, sekiz yıl önce kapatılıp Kastamonu’ya bağlanan Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün aynı dönemde kapatılan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nün yeniden açılmış olmasına karşın açılmamasının haksızlık olduğunu belirtti.

Durmuş, “Biz bu süreci, mahkemeye taşıdık. Olumsuz kararlar çıksa da daha hiç bir şey bitmiş değil. Tüm yasal haklarımızı kullanarak Müdürlüğümüzün açılması için mücadele edeceğiz” dedi.

Durmuş, “Vitrin Haber”de yayımlanan açıklamasında, “Biz bu süreci, mahkemeye taşıdık. Olumsuz kararlar çıksa da daha hiç bir şey bitmiş değil. Tüm yasal haklarımızı kullanarak Müdürlüğümüzün açılması için mücadele edeceğiz. Gerekirse Anayasa mahkemesine taşıyacağız Çanakkale’yi emsal göstereceğiz. Yüzde 67’si orman olan Sinop’un buna ihtiyacı ve de hakkı var. Geçtiğimiz süreçte Sinop’taki siyasi partiler sivil toplum örgütleri bu konunun farkında bile olmadı kimse bize sahip çıkmadı. Oysa Sinop ekonomisine çok ciddi katkıları olan orman köylüsünün geçim kaynağı esnafın gelirine ciddi katkılar sunan bölge Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya taşınması ile birlikte ciddi ekonomik kayıplar oluştu. Ne demiş atalarımız; ateşe yakın olan ısınır. En çok ihtiyaç duyan Sinop ormanlarını ve orman köylüsünü ateşten uzaklaştırdılar. Onlar istediği kadar ısı verdiler” dedi.

Sinop’un siyasi partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin sendikaların sürece sahip çıkmadığını söyleyen Durmuş, 6831 sayılı Orman Kanununda taşra teşkilatlarının kurulması ile ilgili kriterlere uygun olarak kurulduğunu belirterek, “Sinop Orman Bölge Müdürlüğü kapatılırken hiçbir kriter aranmamıştır.  Sinop Orman Bölge Müdürlüğü yüzde 67’lik orman alanına sahipken siyasi kararla yüzde 6’lık ormanı olan Kayseri’ye tercih edilmiştir.  Bu ormana, orman köylüsüne ihanettir. Sinop Orman Bölge hiç bir kriter gözetilmeden hatta durumu bir çok yerden daha iyi olmasına rağmen siyasi bir kararla kapatıldı. Bu orman köylüsünün ve Sinop halkının cezalandırılmasıdır” diye konuştu.

Durmuş kısa bir süre sonra Sinop’ta düzenleyeceği basın toplantısı ile Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün sürecini kamuoyuyla paylaşacaklarını da söyledi.