Teröre karşı tek vücut

Kastamonu’da siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ankara’daki terör saldırısını yaptıkları açıklamalar ve yayınladıkları mesajlarla lanetledi.

•••

Babaş:

Teröre karşı dik duruşu

sürdürmemiz gerekiyor

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bu hain saldırılar karşısında her zamankinden çok daha fazla birbirimize sarılmamız, teröre, teröriste ve terörün arkasındaki odaklara karşı dik duruşumuzu sürdürmemiz gerekmektedir” dedi.

Babaş’ın, Ankara’daki terör saldırısıyla ilgili açıklaması şöyle:

 

“Ülkemizin bütünlüğüne, halkımızın birlik ve beraberliğine yönelik Ankara’nın Kızılay semtinde, 13 Mart 2016 Pazar günü sivilleri hedef alacak kadar gözü dönmüş vicdan yoksunu katiller tarafından gerçekleştirilen terör saldırısını lanetliyorum. Bu menfur saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Devletimizin teröre karşı başlatmış olduğu kararlı mücadele sonucunda güçleri azalan teröristler ve onların destekçileri en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum sivilleri hedef almışlardır. Bizlerin bu hain saldırılar karşısında her zamankinden çok daha fazla birbirimize sarılmamız, teröre, teröriste ve terörün arkasındaki odaklara karşı dik duruşumuzu sürdürmemiz gerekmektedir. İnanıyorum ki terörün, teröristin ve arkasındaki odakların en kısa zamanda kökü kazınacaktır.

Ankara-Kızılay’daki terör saldırısında kaybettiğimiz vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor; acılarını paylaşıyor, yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum.”

Maşalacı: Tahammül

sınırımız zorlanıyor

MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı Ankara’daki saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Başkentin kalbinde yine bir patlama… Öncelikle bu terör saldırısını gerçekleştirenleri şiddetle kınıyorum, lanetliyorum… Nasıl bir ülke olduk! Devletin başı, ‘Terörü dize getireceğiz. Bu saldırılar mücadele azmimizi yıldıramaz. Meşru müdafaa hakkımızı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz’ diyor. Başbakan’dan ses seda yok, İçişleri Bakanı ‘Bulgular var kesinleşince açıklanacak’ diyor. Beyler! O azim ve kararlılığınızın içeriği neyse bir an önce ortaya çıksın, artık tahammül sınırımızı zorluyorsunuz. 20 Temmuz’dan bu yana, Suruç’ta başlayan, devamında Ankara’nın beyninde patlayan bombalar ve Güneydoğu Anadolu’da verdiğimiz şehitlerle birlikte yüreklerimiz yaralandı. Canımızdan can gitti. Artık yeter! Rabbim terörü bu hale getirenleri, teröristleri, onlara yardım ve yataklık yapanları, içimizde ve dışarıdaki destekçilerini Kahhar isminle kahreylesin… Bu patlamada can veren vatandaşlarımıza ve kolluk kuvvetlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Aziz Türk milletinin başı sağolsun.”

 

KGC: “Milletimizin başı sağolsun”

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Erkan Yılmaz, Ankara’da meydana gelen terör saldırısıyla ile kınama ve başsağlığı mesajı yayınladı.

Mesajında, terörün bir insanlık suçu olduğuna dikkat çeken Erkan Yılmaz: “Ankara’da gerçekleşen terör saldırısında çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesinin ve yaralanmasının derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Teröristlerin ve arkasındaki karanlık güçlerin haince saldırılarının hedefine ulaşamayacağını vurgulayan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Acımız yine çok büyük. Kanla ve kaosla beslenen teröristlerin gerçek yüzleri bir kez daha bütün çirkinliğiyle ortaya çıktı. Bu zor günleri ülke olarak dayanışma içinde atlatacağımıza olan inancımla saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ulusumuza baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

 

KATSO: İnsanlık

kalbinden vuruldu

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), Pazar akşam saatlerinde Ankara’nın merkezi semti Kızılay’daki Güvenpark’ta yaşanan terör saldırısı üzerine bir mesaj yayımladı.

KATSO’nun mesajıda, “İnsanlık bir kere daha kalbinden vuruldu. Bu acının altından milletçe birbirimize sarılarak kalkacağız” değerlendirmesinde bulunuldu, terör ve işbirlikçilerini lanetledikleri ifade edildi.

KATSO’nun mesajı şöyle:

“Başkentimizde düzenlenen terör saldırısı ile milletimiz başta olmak üzere tüm insanlık bir kez daha kalbinden vuruldu. Masum insanları sinsice hedef alan terör eylemi, çirkin yüzünü ve hain emellerini bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.

Yüreklerimizi dağlayan bu menfur saldırının ülkemizin dirliğini, kardeşliğini, güzel günlerini bozmaya yetmeyeceğinin sarsılmaz inancı içindeyiz. Çeşitli kesimlerin işbirliğinde yürüttükleri bu hain cendereden çıkmayı Türk Milleti olarak elbette başaracağız.

Ülkemize düşen ateşi milletçe elbirliği ile söndüreceğiz ve yaşadığımız bu acının altından milletçe birbirimize sarılarak kalkacağız.

Terörü nereden gelirse gelsin lanetliyoruz ve yapanlara hesabının mutlaka sorulacağına inanıyoruz.

KATSO olarak, Ankara’daki terör saldırısında yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

 

KESK: Sözün bittiği noktadayız

KESK Kastamonu Şubeler Platformu, Ankara’daki son terör saldırısının yanlış politikaların ve “Ya başkanlık, ya kaos” anlayışının sonucu olduğunu belirtti, insanlık suçu olduğunu vurguladığı saldırıyı lanetledi.

Platform sözcüsü Fikret Tufanyazıcı, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda terör kurbanlarını anacaklarını ve bir basın açıklamasında bulunacaklarını duyururken şunları söyledi:

“Dün Ankara’nın merkezinde, herkesin gözü önünde bir kez daha acımasız bir saldırı yaşanmış, resmi açıklamalara göre 37 kişi hayatını kaybetmiş, 125 kişi yaralanmıştır.

10 Ekim 2015, 17 Şubat 2016 ve son olarak 13 Mart 2016 tarihlerinde, sadece Ankara’da patlatılan bombaların ve kaybedilen 169 canın, yüzlerce yaralının ölümüne neden olanlar, 7 Haziran seçimleri sonrasında “Ya başkanlık ya kaos” anlayışı üzerinden, en temel hak ve özgürlüklere yasaklar getiren, benimsenen yanlış politikalar ile bütün ülkeyi saldırı ve katliamların hedefi haline getirenlerdir.

Son bir yıl içinde yüzlerce insanımızın yaşamını yitirmesine yol açan saldırı ve katliamlara rağmen Cumhurbaşkanının hala “endişe etmeyin” demesinin kendisi en büyük endişe kaynağıdır. Endişe etmemiz için daha ne kadar ölmemiz gerekiyor?! Sözün bittiği noktadayız!

15.03.2016 Salı günü saat 12:30 da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleyeceğimiz anma ve basın açıklamasına, başta halkımız olmak üzere Sendikalar, Siyasi Partiler, Sivil Toplum Örgütleri ve Dernekleri davet ediyor; yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor, insanlık suçu saldırıyı lanetliyoruz.”

 

Arslan: Bu ülkeyi bölemeyecekler

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Ankara’da meydana gelen terör saldırısıyla ilgili kınama ve başsağlığı mesajı yayınladı.

Bir açıklama yapan Arslan, “Ankara’da önemli bir noktada gerçekleştiren bölücü grupların asla emellerine ulaşamayacağını belirterek “Milletimiz bu tarz durumlarda her zamankinden daha fazla birlik beraberlik içerisinde olacaktır. Yapılan bu hain saldırıyı nefretle kınıyorum.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Tük Milletimize ise başsağlığı temenni ediyor, yaralanan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. Ülkemiz üzerinde hain emelleri olanlar, bu çirkin ve iğrenç saldırılarla bu ülkeyi asla bölemeyeceklerdir. Bu hususta Millet olarak iradeli ve güçlü olmaya devam edeceğiz. Herkes şunu iyi bilmeli ki; “Bu ezan susmayacak, bayrak inmeyecek, vatanımızı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

 

Arabacı: “PKK terörünün arkasındaki güç ABD”
Türkiye Belediyeler ve Yerel Hizmet İşçileri Sendikası İl Başkanı Ferhat Arabacı, Ankara’daki terör saldırısını ABD emperyalizminin bölgede tutunmak adına yaptığı son hamleler olarak yorumladı, “Şehitlerin kanlarıyla sulanmış vatanımızı bölmeye çalışanların heveslerini kursaklarında bırakacağız” dedi.

Arabacı’nın Ankara’daki terör saldırısı üzerine yaptığı açıklama şöyle:

“Ankara’da, Türkiye’mizin kalbinde daha bir ay önce 20’si rütbeli asker olmak üzere 29 vatandaşımızı teröre kurban verdik. Hemen sonrasında Diyarbakır ve Şırnak’ta yine PKK terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırılarla onlarca Mehmetçiğimizi ve polisimizi toprağa verdik.Ve kanlı pazar . Kiminin pazar tatili , kiminin iş çıkışı , kiminin evine gitme çabası …. Gün bir kez daha terörün merkezlerine karşı harekete geçme günüdür. Türk gençliği ve Türk milleti bölücü terörün arkasındaki kuvveti çok net bir şekilde görmektedir.

PKK terörünün arkasındaki güç, onları her defasında özgürlük savaşçısı olarak niteleyen Amerika’dır. O güç YPG’ye 50 ton mühimmat vererek, teröre koşulsuz desteğini esirgemeyeceğini söylemiştir. İşte o güç Ankara’da Diyarbakır’da ve Şırnak’ta askerlerimizin ve vatandaşlarımızın katilidir.

Türk ordusu bölücü terörün üzerine gittikçe Türkiye’de bombalar patlamaktadır. ABD’nin duyduğu rahatsızlık Türkiye’nin yeniden uyanışıdır. Türk askeri ve polisine ateş açan tüm silahlar bugün buram buram Amerika kokmaktadır. Suriye’de ve Irak’ta yenilen ABD emperyalizminin bölgemizde tutunmak adına yaptığı son hamlelerdir bunlar.

Bu hayati mücadelede milletimiz ve Türk gençliği Mehmetçiğimizin sonuna kadar yanındadır. Sözde barış bekçiliği yapanlar ise silah tüccarlarının yanında saf tutmuş, PKK’nın başarılarına bel bağlamışlardır. Bizim bugün verdiğimiz mücadele Türk ve Kürdün beraber, kardeşçe yaşaması içindir; verdiğimiz mücadele millet olmak içindir.

Türkiye’mizin kalbine hançer saplayanlar, planlarını İncirlik Üssü’nden yapmaktadır. İncirlik Üssü üzerinden kalkan uçaklar bölge ülkelerine kan ve gözyaşı götürmektedir. Bu sebeplerden dolayı İncirlik Üssü derhal tüm yabancı güçlere kapatılmalıdır. Türkiye’nin derhal terör ihraç eden pozisyondan çıkıp bölge ülkeleriyle işbirliği içerisinde terörün her türlüsüne karşı mücadele vermesi gerekmektedir.

Bugün “yeni anayasa” adı altında Türkiye vatanının birliğini ve bütünlüğünü bölmeye kalkanlar, olmayacak duaya “amin” demektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilk dört maddesini kaldırmaya çalışanlar PKK’yı gömüldüğü hendeklerden kurtarmaya çabalamış olur. Anayasa’nın ilk dört maddesine el uzatmaya çalışanlar meşruluklarını yitirirler. Zaten kurdukları anayasa komisyonları hüsrana uğramıştır. Türk milleti genciyle, yaşlısıyla vatan bütünlüğünü ve milletin birliğini savunarak başkanlık sevdalılarına gereken yanıtı verecektir. Başkanlık sistemi ve yeni anayasa, Türkiye’yi bölmeden asla ama asla gerçekleştirilemez.

Şehitlerin kanlarıyla sulanmış vatanımızı bölmeye çalışanların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Gün tüm Türk milleti olarak bölücülere , uyuyanlara ve onun güdümündeki terörü bitirene dek mücadele etme günüdür , Gün bu gaflet uykusundan uyanma ve titreyip özümüze dönme günüdür . Gün, tek yürek olma günüdür. Gün,Samsun’da Mustafa Kemal , Malazgirt’te Alparslan , Çin surlarında Kürşad olma günüdür. Yolumuz açık olsun , Allah Türk’ü korusun ve yüceltsin …”
Öz: “Türkiye milletiyle devletiyle terörü bitirecektir”

Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Öz, Türkiye’nin milletiyle devletiyle terörü de terör örgütlerini de bitireceğini söyledi.

Ankara’daki terör patlamasıyla ilgili bir mesaj yayınlayan Öz şöyle dedi:

“13 Mart Pazar günü akşam saatlerinde Ankara/ Kızılay’daki terör saldırısını şiddetle kınıyor, gerçekleştirenleri lanetliyoruz.

Yüce Allah’tan, menfur saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerine, yakınlarına ve milletimize sabır ve metanet diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Bu saldırının failleri, insanlıktan çıkmış ve insanlıktan nasipsizdir.

Bu vicdan yoksunu katiller, eylemleriyle doğrudan insanı, insan onurunu ve insanlığı hedef alıyorlar.

Bu cani saldırı, Türkiye’ye, Türkiye’nin bütünlüğüne, huzur ve güvenliğine yapılmış bir saldırıdır.

Bu hunharca saldırı, milli iradeyi akamete uğratma hayali kuranların, milli birliği bozmaya kalkışanların saldırısıdır.

Bu saldırı, birlikte yaşama irademize, dayanışma kültürümüze, hep birlikte oluşturduğumuz kardeşlik iklimine yapılmış bir saldırıdır.

Bu saldırı, demokrasimizin gelişmesini, demokratik standartlarımızın yükselmesini, sivil siyaset alanının genişlemesini engellemeye çalışanların kirli işbirliği hamlesidir.

Bu saldırı, hukukun üstünlüğünden, hakların zenginleşmesinden, güvenlik-özgürlük dengesinin özgürlük lehine şekillenmesinden rahatsızlığın dışa vurumudur.

İnsani bütün değerleri hiçe sayan terör saldırısı; yönetimi ve hükümeti zaafa uğratmaya, bütün siyasi partileri etkisiz kılmaya ve sivil siyaset alanını daraltmaya yönelik kalleşçe bir eylemdir.

Bu saldırı, küresel krizlere, bölgesel gerilimlere rağmen ekonomik büyümesini sürdüren, sosyal kalkınmasını devam ettiren Türkiye’yi içe hapsetme tezgahının yeni bir versiyonudur.

Bu saldırı, küresel emperyalizm karşısında diz çökmeyen, bölgesinin sorunlarına sırt dönmeyen, insanlık için yeni umut kapıları üreten Türkiye’nin geleceğine yönelik bir saldırıdır.

Büyük Memur-Sen ailesi olarak; insan onurunu korumaya, Türkiye’nin bütünlüğüne sahip çıkmaya, milletin ve iradesinin yanında yer almaya, birlikte yaşama kültürümüzün ve kardeşlik iklimimizin zeminini güçlendirmeye, sivil siyasetin etki alanını daha da genişletmeye, hukukun üstünlüğünün hakim olduğu siyasal düzen içerisinde demokratik standartları yükseltmeye, Türkiye’nin aydınlık gelecek yolculuğuna katkı sunmaya ve milletimizin huzur, refah ve barış içerisinde yaşamasında sorumluluk almaya devam edeceğiz.

Terörün, terör örgütlerinin ve bu eylemlerin azmettiricilerinin, Yeniden Büyük Türkiye yolcululuğumuzu engellemesine, Türkiye’nin yönünü ve yolunu değiştirmesine izin vermeyeceğiz.

Son dönemde yoğunlaştırılmak istenen terör saldırılarını da terör örgütlerinin son çırpınışları ve yok oluş feryatları olarak görüyoruz. Bu çerçevede, terörü günlük hayatın parçası haline getirme çabalarına karşı, milletimizin tek yürek halinde terörü ve terör örgütlerini yeneceğine, bitireceğine olan inancımız tamdır.

Milletimiz, devletle işbirliği içerisinde terörle mücadeleyi, özgürlük-güvenlik dengesini koruyarak kararlı bir şekilde sürdürecektir. Bu mücadelede, milletimiz, siyasi partiler, devlet kurumları ile sivil toplum örgütleri teröre ve terör gruplarına karşı ortak akılla ve güçlü bir iradeyle birlikte hareket etmelidir, edecektir.

Bu inançla, Ankara/Kızılay’daki terör eyleminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. ”

 

KASGEG: Emellerine asla ulaşamayacaklar

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Genel Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Ankara’da meydana gelen terör saldırısıyla ile ilgili olarak kınama ve başsağlığı mesajı yayınladı.

Mesajında, şiddete ve teröre karşı toplumun tüm kesimlerinin birlik olarak kenetlenmesi gerektiğini vurgulayan Küçükşabanoğlu; açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Terör bir insanlık suçudur. Türkiye’nin başkenti olan bir şehirde güvenlik zafiyetinin yaşanması ayrıca düşündürücü bir durumdur. Çok sayıda masum vatandaşımızın yaşamını yitirmesi ve yaralanması KASGEG Ailesi olarak bizleri derin üzüntüye boğmuştur. KASGEG olarak terör ve şiddetin geri dönülmez bir şekilde sona ermesi için toplumun tüm kesimlerini ve kurumlarını sağduyulu sorumlu bir tutum ve söylem içinde olmaya davet ediyor, şiddete ve teröre karşı toplumun tüm kesimlerinin göstereceği duyarlılık ve ortak iradenin ülkemizin en büyük gücü olduğuna inanıyoruz. Bu ülkenin gençleri her zaman vatanına sahip çıkacak, üzerlerine düşen ne görev varsa yerine getireceklerdir. Hainler ve karanlık güçler emellerine asla ulaşamayacaklardır”
Bu zor günlerin ülke olarak dayanışma içinde atılması gerektiğinin altını çizen Küçükşabanoğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “KASGEG Ailesi olarak saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ulusumuza baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”
MÜSİAD: Lanetliyoruz

MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu; “MÜSİAD Kastamonu Şubesi olarak, Ankara’da düzenlenen terör saldırısını lanetliyoruz. Kardeşlerimizin hayatını, evlatlarımızın geleceğini ve milletimizin birliğini hedef alan bu alçak saldırılar amacına ulaşmayacak, bizleri yıldıramayacaktır.  Dün birlik açıklaması yapan terör örgütleri ülkemizin ve milletimizin birliğini yıkamayacaktır. Türkiye teröre boyun eğmeyecek, terör Türkiye’ye boyun eğecektir. Milletçe bir kez daha canımız yandı. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

 

Köprülü: “Yaşanan acılar, Türk

milletini yıldırmayacak” 

Ülkü Ocakları Kastamonu İl Başkanı Resul Köprülü, Ankara’daki terör saldırısına tepkilerini ortaya koyarken, yaşanan acıların Türk milletini yıldıramayacağını söyledi.

Köprülü yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Değerli hemşehrilerim,

Ülkemiz ne yazık ki aylardır adeta ateş çemberinden geçmektedir. Hain terör, ülkemizi kıskaç altına almaya çalışmakta, milletimizin birlik ve beraberliğine kastetmektedir. Son olarak dün,ülkemizin kalbi, Başkent’imiz Ankara’da hain eller yine canımıza kast etmiş,alçakça ve kalleşçe yapılan saldırıda, son bilgilere göre 37 canımız hayatını kaybetmiş, 125 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Devlet yetkililerimiz olayın akabinde; saldırıları kınamış, terörü lanetlemiştir.
Lakin, yetkililer ve sorumlular tarafından yapılması gereken yalnızca bu değildir. Görkemli ve büyük tarihiyle, asırlara meydan okuyan, nice dünya devlerini dize getiren Türk milletinin kurmuş olduğu son devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, saldırıları kınamaktan öte; sorumluları tespit ederek gerekeni yapmalı, olabilecek yeni saldırıları önlemeli, terör örgütüne karşı mücadelesinde, azim ve kararlılık içerisinde olmalıdır.

Yaşanan bu acılar, Türk milletini asla yıldırmayacak, şer odaklarının; birlik-beraberliğimiz ve kardeşliğimizi bozma niyetleri beyhude kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle;  Kastamonu Ülkü Ocakları olarak, hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine-yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyor, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar temenni ediyorum.

Rabbim; milletimize-memleketimize kast eden ve onlara destek vererek cesaretlendiren hainleri; kahr-u perişan eylesin.”
 

Sağlık Müdürlüğü, Memur-Sen, İYC, TÜGVA ve Ensar Vakfı’ndan ortak açıklama:

“Çanakkale ruhuyla teröre karşı duruyoruz”

İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, Memur Sen Kastamonu İl Başkanı Mehmet Öz, İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu İl Başkanı Cengiz Fatih Köse, TÜGVA Kastamonu İl Başkanı Burak Aslan, Ensar Vakfı Kastamonu İl Başkanı Abdullah Yılmaz ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü önünde ortak basın açıklamasında bulundular.

Ortak basın açıklaması şöyle:

“Bugün 14 Mart 2016, tıp öğrencilerin işgale başkaldırısının 97. yılı. Ezelden beri hür yaşamış Milletimizin işgale boyun eğmeyeceğini haykırdığı ve tıbbiye öğrencilerinin yaktığı bağımsızlık meşalesinin yıl dönümündeyiz, İşgale karşı bağımsızlık mücadelesinin gizli adı oldu “Tıp Bayramı”.

Bu milletin hekimleri, bu milletin yeniden dirilişi için o gün nasıl kenetlendi ise bugün de büyük ve güçlü Türkiye idealimize her zamankinden daha çok bağlı olduğumuzu, hekimler olarak bütün dünyaya ilan ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, biz hekimler ve sağlık çalışanları, insan hayatının kıymetini en iyi bilen insanlarız.

Bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olarak gece gündüz insanımızın sağlığı için hizmet sunuyoruz.
Dün Başkentimizde hasta olmasın diye üzerine titrediğimiz insanlarımızı, masum canları, alçakça bir saldırıda kaybettik.

Sağlık ailesi olarak acımız sonsuz. Saldırıda yaralanan insanlarımızı hayatta tutabilmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz.

Evet Acılıyız.

Ancak bu milletin acılarla yoğrulmuş şanlı tarihinin üzerimize yüklediği sorumluluğun her zamankinden daha fazla farkındayız. Bu alçakça saldırılarla ölüm kusan insanlık düşmanları kaybedecek, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen medeniyet anlayışını temsil eden Büyük Türk milleti kazanacaktır.

14 Mart 1919’da kadim başkentimiz İstanbul’u işgal etmeye kalkanlara karşı direnen tıbbiyelerden miras kalan milli ruhu hiçbir güç söndüremeyecektir.

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında çalışan hekimler olarak milletimizin birliğine ve ecdadımızdan miras aldığımız bağımsızlık ruhuna büyük bir onurla sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Terörün; huzurumuzu kaçırmasına, milli birliğimizi nifak tohumları saçarak bozmasına fırsat vermeyeceğiz.

Hekimler olarak Milletimizle birlikte; acımızın da, umudumuzun da, kaderimizin de bir olduğunu haykırmaya, insanımız ve insanlık için çalışmaya devam edeceğiz.

Milletimize hizmet sunmaktan, insanımızın sağlığını emanet ettiği kişiler ve onlar için şifa sunan eller olmaktan her zaman büyük onur duyduk.
Bizler insanımızı yaşatmak adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan görevlerimizin başında olmaya hep devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sağlık çalışanları olarak insanlık katillerini lanetliyoruz. Teröre kurban verdiğimiz insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Çanakkale Ruhu ile nasıl işgalci zihniyete karşı durdu isek bugün aynı ruhla teröre karşı duruyoruz.

Biz hekimler her zaman milletimizin yanında olduk Çanakkale’de vardık, dünde ordaydık ve bu günde yaralılarımızın yanındayız. Her zaman milletimizin yanında onlara uzanan el olacağız.

Biz Buradayız. Dimdik Ayaktayız.

Tüm tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

 

Gider: Türk milleti bu tezgahı bozacak

Türk Tarım Orman-Sen Şube Başkanı Ahmet Gider, 37 kişinin can verdiği terör saldırısını yaptığı açıklamayla lanetledi.

Gider yayınladığı mesajda şöyle dedi:

“Türk milletinin huzuru, birliği ve dirliğine yönelik saldırılar artarak devam ederken, dili, dini, kökeni, vicdanı olmayan terör yine başkentimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef almıştır.

Bu alçak saldırıların altında her kim ya da kimler var ise şunu çok iyi bilmelidir ki, Türk milleti bu alçakça saldırılara boyun eğmeyecek, birlik ve bütünlüğünden asla taviz vermeyecektir.

Ülkemizin geleceğinin ve bekasının çok ciddi bir tehdit altında olduğu aşikardır. Bilinmelidir ki, Türk milleti kendisine yönelik bu kirli ve hain tezgahı bozacak, sinsi eller asla emellerine ulaşamayacaktır.

Türk Tarım Orman Sen camiası olarak, Güven Park’ta yaşanan bu hain saldırıyı bir kez daha lanetliyor, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine baş sağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.”