Türkiye’nin yüreği yanıyor

20160314Son bir ay içerisinde meydana gelen iki hain saldırının adresi olan Ankara’da önceki akşam yine yürekler dağlandı.

29 kişinin yaşamını yitirdiği 17 Şubat’taki terör saldırısının izleri silinmeden, Ankara bir kez daha terörün hedefi oldu. Kızılay Güvenpark’ta önceki akşam bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu meydana gelen hain saldırıda 37 kişi hayatını kaybederken 15’i ağır 125 kişi yaralandı.

Saldırının meydana geldiği noktada otobüs duraklarının yanı sıra metro ve Ankaray çıkışları da bulunuyordu. Görgü tanıkları bir otomobilin, içi yolcu dolu bir belediye otobüsüne iyice yaklaştıktan sonra infilak ettiğini söyledi.

2016031048 YARALININ TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Sağlık Bakanlığı, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, taburcu edilenlerin ardından 48 kişinin tedavisine devam edildiğini açıkladı. Tedavisi süren yaralıların 31’inin serviste, 2’sinin acil serviste gözlem altında ve 15’inin yoğun bakımda olduğu belirtildi.

ÖLENLERİN İSİMLERİ AÇIKLANDI

Terör saldırısında hayatını kaybeden 37 kişiden 34’ünün kimlikleri ise belirlendi. Kimlikleri tespit edilen 34 kişinin isimleri şöyle: “Muharrem Çermik, Ayşe Bilgilioğlu, Fehmi Çetinkaya, Bağdat Çermik, Turgay Bulut, Perihan Çermik, Mehmet Yurtsever, Murat Gül, Hamide Sibel Çetinkaya, Sevinç Gökay, Erdem Soydan, Berkay Baş, Taner Kılıç, Kerim Sağlam, Sümeyra Çakmak, Ferah Önder, Feyza Acısu, Yaşar Durakoğlu, Kemal Bulut, Cemal Özdiker, Elvin Buğra Aslan, Oğuzhan Dura, Eyüp Ulaş, Destina Peri Parlak, Kemal Kalıç, Elif Gizem Akkaya, Zeynep Başak Gülsoy, Nevzat Alagöz, Ozan Can Akkuş, Atakan Eray Özyol, Mehmet Alan, Nusrettin Can Çalkınsın, Dorukhan Yusuf Özdemir, Mehmet Emir Çakır.”

TERÖRİSTİN KİMLİĞİ

Kızılay’daki saldırıyı gerçekleştiren kişilerden birinin 1992 doğumlu S.Ç.D. olduğuna dair kanıtlara ulaşıldığı bildirilirken, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi’nde oturan ailesinden DNA karşılaştırması için kan örneği alındı. Ailenin de yaklaşık 30 yıl önce Kars’tan göç ederek Marmara Ereğlisi’ne yerleştiği belirlendi.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gece saat 03.30 sıralarında evlerinden alınarak emniyete götürülüp ifadesi alınan baba, kızının 2012 yılında Balıkesir Üniversitesi’ne kayıt yaptırmasının ardından bir daha haber alamadığını ve hakkında kayıp başvurusunda bulunduğunu söyledi. Baba D’nin ifadesinde “Böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum” dediği öğrenildi. Saldırıyı gerçekleştiren diğer teröristin ise bir erkek olduğu açıklandı.