Ticaret Borsası’nda fabrika heyecanı

Ağustosta bacası tütecek

 

toplanthKastamonu Ticaret Borsası’nın ilimizdeki en yüksek hibe bütçeli “Endüstriyel AB Projesi” olma özelliğini taşıyan “Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Ortak İşleme Entegre Tesisi” projesinde son aşamaya gelindi.

Ticaret Borsası Genel Sekreteri Emre Uzer, inşaatın tamamlanmak üzere olduğunu, makine kurulumunun Mayıs ayı sonunda tamamlanacağını ve ilk üretimin ise Ağustos ayında yapılmasının planlandığını açıkladı.

Borsa Başkanı Sedat İşeri, ahşabı Kastamonu’da en önemli değer haline getirecek ve şehirde ahşap sektöründeki Kobilerin rekabet edebilme gücünü arttıracak proje ile ilgili: “Kastamonu’ya çok önemli bir tesisi kazandırmak üzereyiz” dedi.

img20160

Kastamonu Ticaret Borsası Meclis toplantısı, Meclis Üyesi ŞükrüHasanalioğlu’nun ev sahipliğinde Devrekani ilçesinde gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı Ömer Faruk Yanık başkanlığında yapılan toplantıya, Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Sedat İşeri, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Kastamonu Ticaret Borsası’nın 10 milyon euroluk “Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Ortak İşleme Entegre Tesisi” projesi, toplantının en önemli gündem maddesi oldu. Projenin son haline ilişkin sunum, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Emre Uzer tarafından Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerine yapıldı.

ÜRETİM AĞUSTOS AYINDA BAŞLIYOR

Emre Uzer, bilgilendirmede şu cümleleri kullandı: “Projede son durum itibariyle 2014 yılı içerisinde inşaat, denetim ve 2015 yılı içerisinde de tedarik, teknik yardım bileşenlerinin uluslararası ihaleleri bitirilmiş, firmalarla nihai sözleşmeler imzalanmıştır. Makine ekipmanlarının montaj dönemi içerisinde olan projemizde üretim başlangıcı Ağustos ayı içerisinde olacak şekilde planlanmaktadır. Türkiye’de bu kapsamda imzalanmış endüstriyel AB projeleri içerisinde tüm bileşenleri nihai sonuca ulaşmış tek proje olarak öne çıkmaktadır.”

PROJE İLE BİRLİKTE AHŞAP, EN

ÖNEMLİ DEĞER HALİNE GELECEK

Uzer, şu bilgileri paylaştı:

  • Proje ile birlikte ahşap Kastamonu’da en önemli değer haline gelerek, şehirdeki ahşap sektöründeki Kobilerin rekabet edebilme gücünü arttıracak,
  • Projemiz başka proje için başlangıç noktası haline gelecek. (tesiste yarı mamul üretildiği için nihai üretim tesislerinin kurulmasının tetikleyicisi konumunda olması)
  • Projemiz bölgemizde kendi sektöründe makine – ekipman durumu bakımından tek entegre tesis konumunda olacaktır.
  • Projemizde toplam tek vardiya üretimde yıllık öngörülen kapasite 7500 m3 ‘tür. İleride 3 vardiya çalışması halinde bu kapasite 22500 m3 olarak öngörülmektedir.

Kastamonu Ticaret Borsası ahşap projesi denilince şunları sıralayabiliriz:

  • En kaliteli ahşap malzeme üretilmesi,
  • İşlenmiş ahşap malzemenin metreküp fiyatının 5 kata kadar değer kazanması,
  • Orman memleketi olan Kastamonu’muza yapılan en isabetli proje olması,
  • Son yıllardaki ahşaba artan ilginin karşılığı olması,
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığındaki en iyi proje olması (Programa Türkiye genelinden başvuru yapan 532 proje içerisinden kabul gören 26 proje içerisine girmiştir ve proje yürütme disiplini, bakanlıktaki teknik çalışma bakımından örnek teşkil eden kendi alanındaki projeler içeresinde en iyi proje konumundadır.)

Kastamonu tarihindeki en yüksek hibe bütçeli Endüstriyel AB Projesi olması yaklaşık 10 milyon euro’dur.”

Toplantının devamında, proje ile ilgili bir şirket kurulması ve mizan ele alındı. Ayrıca 25-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Hannover Sanayi Fuarı ile ilgili de katılımcılar bilgilendirildi.

Kastamonu Ticaret Borsası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, toplantının bitiminde ise Devrekani ilçesinde faaliyetlerini sürdüren DEKAST Endüstri Ltd.Şti. Sentetik Çuval Fabrikası’nı ziyaret etti.