Mehmet Tırnapoğlu’nun hayatı elektrik

Çocukluğundan beri elektrik işinde

CENGİZ MUHZİROĞLU

mehmet2Çocuk yaşlarda çırak olarak başladığı elektrik işinde önce ustalaşan, sonra da kendi işini kuran Mehmet Tırnapoğlu’nun sahibi olduğu ve Çengeller Caddesi üzerinde hizmet veren işyeri Mert Elektrik, bir süredir buraya yakın noktadaki yeni adresinde faaliyetine devam ediyor.

Eski Özel Uğurlu Hastanesi’nin yer aldığı Şehit Cemal Tepeli Sokak’taki kendine ait işyerine taşınan Mert Elektrik’in, küçük yaştan itibaren çalışmaya başladığını söyleyen sahibi Mehmet Tırnapoğlu, “1983 yılında elektrik üzerine çalışma ve faaliyetlere başladım. Bu mesleğe kendi işyerimi açmadan önce ustalarımın yanında çalıştım, bu alanda tecrübe sahibi oldum. Yanında çalıştığım işyerinde 2002 yılında ayrılıp kendi işyerimi Çengeller Caddesi’nde açtım. Bir süre burada hizmet verdikten sonra da Şehit Cemal Tepeli Sokak’ta bulunan kendime ait işyerine taşındım. Şimdi de burada hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.

Altı kişilik deheyimli bir kadro ile hizmetlerini sürdürdüklerini ifade eden Tırnapoğlu, “İlimizde bu sektörde en iyi hizmeti ve yeni teknolojileri sunmaya çalışıyoruz. Müşterilerimize seçkin kadromuzla 24 saat hizmet veriyoruz. Elektrik çok önemli bir iş. Beklemek ve arızalı bir şekilde kalmak işleri aksatıyor. Biz de bunu bildiğimiz için hiç bir hemşerimizin da işinin yarım kalmaması, gecikme yaşamaması için çaba sarfediyoruz.”

“ŞİMDİ LED MODA”

Sektördeki yeni ürün ve teknolojiler hakkında da bilgi veren Tırnapoğlu, “Şu anda bizim sektörde led ampul ve led lamba ve ışık grubu moda oldu. Avize çeşitlerine gelince ise yüzlerce çeşidi var. Onda da şu anda uzaktan kumandalı ledli avize ve lambalar moda oldu. Bu ürünlerimiz tamamen yerli olup, ithal edilen ürünleri işyerimizde bulundurmuyoruz. Bunun yanında bakırdan yapılmış Osmanlı gaz lambası da müşterilerimizin en çok tercih ettiği ürünler oluyor” dedi.

Tırnapoğlu, yeni yapılan binalar için, eski yıllarda kullanılan zil kullanımını büyük ölçüde azaltan konuşmalı ve görüntülü sistemlerin öne çıktığını da belirtti ve “Bu sistemler sayesinde hem kapıda kimin olduğunu görebiliyor ve konuşması ile de kimin geldiğini öğrenebiliyoruz. Kapıya gelen kişileri kayıt altına alabilen güvenlik unsurunu da içinde taşıyan sistemler de var. Bu ve buna benzer diğer sistemler dairede oturanlara da büyük kolaylıklar sağlıyor ve işlerini de kolaylaştırıyor” diye konuştu.