“Türkiye birden büyüktür”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Türkiye ve dünya hem 16 Nisan’da hem adalet yürüyüşünde gördü ki, Türkiye birden büyüktür” dedi ve 16 Nisan referandumunda yakaladıkları birlikteliği 2019 seçimlerine yansıtmaları gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İl Kongresi’ndeki konuşmasında partililerinden 2019’a giderken umutlu olmasını istedi.
Veli Ağbaba, 16 Nisan referandumunda yakaladıkları birlikteliği 2019 seçimlerine yansıtmaları gerektiğine de dikkat çekti.
Türkiye’nin Suriye, Irak, İran ya da Mısır’ın durumunda olmamasını Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğunu da söyleyen Veli Ağbaba konuşmasında şunları söyledi:
“Bugün Türkiye’nin bu halde olmasına yol açan politikaların sadece bir ya da ikisini CHP yapmış olsaydı biz bugün sokakta gezemezdik. Ellerinde yüzlerce medya organı, devletin tüm imkanlarıyla kendi yaptıkları hataları bizi eleştirerek kapatmaya çalışlıyorlar. Bugün sınırımızda yaşananlar izlenen yanlış politikalara bağlıdır. Ne dedi; ‘Emevi Camii’nde Cuma Namazı kılacağız’ dedi. ‘Halep 82, Şam 83’ dedi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez toprak kaybettik. Süleyman Şah Türbesi’ni PKK ile beraber taşıdılar. Kaybedilen adalardan hiç bahsetmiyorlar. Ortadoğu lideri diyorlar, selam veren ülke yok. Rusya’nın uçağını biz düşürdük dediler sonra domates satmak için dizinin dibine oturdular. Ama her fıratta CHP’ye saldırıyorlar. Bugün Türkiye kötü yönetilmesine rağmen Suriye, Irak, İran, Mısır, Libya, Tunus değilse bunu laik, demokratik cumhuriyete borçluyuz. Eğer Türkiye’de Suriye gibi insanlar mezheplerinden dolayı katledilmiyorsa, etnik kimliklerinden dolayı öldürülmüyorsa, 10 yaşında, 12 yaşında küçücük kızlar köle pazarında cariye diye satılmıyorsa bunu bu toprakların yetiştirmiş olduğu en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. AKP, Mustafa Kemal Atatürk’e, annesine, manevi kızına hakeret edenleri besleyen partidir. Bu ahlaksız yazar çizer tayfası hangi sofrada oturuyor? Saray sofrasında oturuyor. Keşke Atatürk değil de Yunan kazansaydı diyen fesli soytarı hangi sofrada oturuyor? Saray sofrasında oturuyor. Kimlerden para alıyor? AKP’li belediyelerden. Bu yalan dolancılar ‘Ey Kastamonular bu rakı bizim milli içkimizdir. CHP zihniyeti su katarak beyazlattı’ derse şaşmayın.
2023 hedefi Cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle, yani laikliğiyle, demokrasisiyle hesaplaşmaktır. Tek adam yazmalarının sebebide budur. Bunlar tek adam diyorlar, ittifak tartışmalarında bulunuyorlar. İttifak tartışmalarının temel sebebi yüzde 50.1’i görememeleridir. İttifakı Recep Tayyip Erdoğan’la Devlet Bahçeli tartışıyor. İkisi de görüyorki yüze 50 alamıyolar. 16 Nisan’da her yerde bütün bilboardlarda, binalarda demokrasi için evet yazıyordu. Valisi, kaymakamı, emniyet müdürü, sağlık müdürü, jandarması, imamlar, okul müdürleri ne için çalışıyordu? Evet için çalışıyordu. Evet için çalışan bin 500 lira, hayır için çalışan 1 lira harcadı. Karşılarında parası olmayan, salon verilmeyen, ne kadar terör örgütü varsa yamamaya çalıştıkları bir hayır blogu vardı. Bu blok yüzde 50’nin üzerinden hayır oyu çıkarttı. Hepimizin 2019’a giderken daha umutlu olması gerekiyor.
Türkiye ve dünya hem 16 Nisan’da hem adalet yürüyüşünde gördü ki, Türkiye birden büyüktür. Ankara’da 15 Haziran’da ‘Ben yürüyorum’ diyen bir insanın arkasında farklı siyasi görüşlerde, milliyetçisi, sosyalisti, solcusu, Kürt’ü, Türk’ü, Çerkez’i, Türkiye’nin tamamı adalet için bir araya gelerek 432 kilometre yol katetti.
Bize düşen görev el ele, kol kola vermek. İçimizdeki sorunları bir tarafa bırakacağız. Buradan birlik içerisinde çıkacağımıza inanıyorum. 2019’da Türkiye’yi Recep Tayyip Erdoğan yönetemeyecek. 2019’da Türkiye’yi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyen, onun değerlerini savunan bir anlayış yönetecek. Bundan hiç kuşku duymayın. Bunun için 16 Nisan’da biraraya getirdiğimiz yürekleri yan yanda tutacağız.”