Uluay’dan farklı değerlendirme

  • AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, 15 yılda oluşturduklarını söylediği istikrar ortamının seçmenleri “değişikliğin ne gereği var” diyerek “hayır”a ittiğini, değiştirilecek maddelerin ne getireceği anlatıldığında ise bu fikirlerinin değiştiğini belirtti ve “Bu Anayasa değişikliği koalisyonların keşmekeşliğinde gündeme gelseydi, inanın yüzde 90-95’le geçerdi” dedi.

Ak Parti İl Genel Meclisi Grup Toplantısı İl Başkanı Halil Uluay’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantının gündemini referandum süreci oluşturdu.

İl Başkanı Uluay, grup toplantısında yaptığı açıklamada önemli bir sürecin içerisinden geçtiklerini belirterek, “Referandum çalışmalarımızı sahaya inerek başlattık. Bu kısa sürede gördüğümüz şu oldu. İnsanlar olayı tam anlamıyla kavrayamadıkları zaman hayırı tercih ediyorlar. Ama konuyu anlattığımız zaman, maddelerin ne olduğunu söylediğimiz zaman hemen fikirleri evet yönünde değişiyor. Sloganların arkasına sığınarak yapılan bir hayır propagandası var. Bizim öncelikle içi boş, altı doldurulmamış hayır propagandasını kolaylıkla bertaraf edebilmemiz için, niçin evet dediğimizi anlatmamız lazım” diye konuştu.

Koalisyonların yeniden yaşanmaması için bu Anayasa değişikliğini yaptıklarını söyleyen Halil Uluay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti’nin getirdiği bu istikrar ortamı şu anda insanları hayıra itiyor. Biz istiyoruz ki evet çıksın, insanlar bu Anayasa değişikliğine onay versinler… Ama bizim oluşturduğumuz 15 yıllık istikrar ortamı insanları hayıra itiyor. Neden? Bizim buradaki derdimiz AK Parti bir şeyler elde etsin değil. AK Parti’den sonrası açısından ülkenin koalisyon belasından kurtulması lazım. Bizim istediğimiz bu. Bizden önce koalisyonların keşmekeşliğinde bu Anayasa değişikliği gündeme gelseydi, inanın yüzde 90-95’le geçerdi. Ama insanlar şimdi AK Parti dönemini gördükleri için ‘Ne gereği vardı’ diyebiliyor. Bizler yeni Anayasa ile hükümetin bağımsızlaşacağına inanıyoruz. Bu Anayasa geçtiğinde en kısa sürede sahiplenilecektir. En fazla da buna hayır diyenler sahiplenecektir.”

İHRAÇLAR

Uluay, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı ile Çatalzeytin İGM üyesi Birol Bozkurt’un partiden ihracı noktasındaki süreçle ilgili de, “Bu konu partimizin genel merkez disiplin kurulu tarafından henüz bir karara bağlanmadı. Süreç devam ediyor” dedi.

REHABİLİTASYON MERKEZİ

Yeni bir Rehabilitasyon Merkezi binası için Özel İdare’den bir arsanın verilebileceğini, bu durumun memleket meselesi olduğu için kimsenin de itiraz edeceğini düşünmediğini belirten AK parti İl başkanı HalilUluay, eski Şerife Bacı Hastanesi binasının nasıl değerlendirileceği konusunda somut bir gelişme olmadığını, ancak buranın kamu yararı gözetilerek değerlendirileceğinden kimsenin şüphe duymamasını istedi.