Kastamonu nasıl doyacak

mafacan

Üretim parkurunda nal toplayan ilimizin geleceğine dair kötümser düşüncelerimi kimsenin itiraz edemeyeceği net ve mukayeseli örnekler ile gözler önüne sermeye çalışıyorum…

Bugün de bir çırpıda oltama takılan 3 örnek eşliğinde bir “Ah Kastamonu vah Kastamonu” ağıtı daha huzurunuzda.

Bir…

Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki 23 ili kapsayan “Cazibe Merkezleri Programı”nda ön başvuru süreci tamamlandı, 3 bin 215 başvuru oldu, toplam yatırım tutarı için öngörülen rakam 75 milyar liraya, istihdam için ise 330 bin kişiye ulaştı. Hal böyle olunca Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan “Bu kadar yoğun talep beklemiyorduk. Bu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizin inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Talep patlamasında bölge illerini il il gezen ve yatırımcılarla toplantılar gerçekleştiren bakanların ve milletvekillerinin katkısı çok büyük illa ki.

Kaba bir hesapla il başına 140 işletme, 3 küsur milyar lira yatırım, 14 bin küsur istihdam düşüyor…

Kastamonu’da yatırım durumları nasıl, ufukta kaç yeni işletme, kaç lira yatırım, ne kadar yeni istihdam var?

İki…

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bu gelişmeler olurken Marmara bölgesi de yatırım almayı sürdürüyor. Kocaelili önceki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün döneminde temeli atılan ve 3 milyon metrekare alana inşa edilen Gebze Bilişim Vadisi tamamlandığında yaklaşık 100 bin nitelikli insana iş ve istihdam sağlanacak. Düzceli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bilişim vadisinin Mayıs ayında açılacağını kaydederek, 5 bin Ar-Ge firmasının faaliyet gösterebileceğini, yıllık 50 milyar dolar ciro hedeflendiğini açıkladı.

Bilişim Vadisi tutuldu Osmangazi Köprüsü’nün ayağına kuruldu, bölgenin nüfusu 100 bin kişi daha artacak?..

Kastamonulu gençlere duyurulur; hücum Gebze’ye.

Üç…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, sebze ve meyve ticaretindeki lojistik altyapının geliştirilmesine yönelik 17 ile teşvik verileceğini açıkladı ve “250 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişen teşvikler kapsamında, bu alandaki yatırımların azami yüzde 75’i karşılanacak” dedi. Amaç, tarla ve pazar fiyatları arasındaki makasın daraltılması. Bu çerçevede soğutma üniteleri, soğuk hava depoları, kurutma, temizleme, ayıklama, paketleme üniteleri ve bunlara ilişkin makine ve ekipman alımlarına teşvik uygulanacak. Teşvik kapsamına alınan iller: “Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Isparta, İzmi̇r, Karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir ve Samsun”.

2 bin küsur köyü ile kırsal nüfusta ülkemizde ilk üçe giren ilimizin kırsal ekonomisinin “sıfır” olduğunun göstergesidir lojistik teşviki dışında kalması…

Köylerimizde üretim olmadıktan sonra neyin lojistiği?

Kastamonu, “ekonomi” defterinde kayıttan düştü düşmesine de…

Tek sorun hala doğduğu yerde yaşamaya direnen nüfusun nasıl doyacağı.

  • ••

Not:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, şehrimizde çeşitli etkinlikler ile kutlanacak…

Kadınların sorunları masaya yatırılacak, çözüm yolları aranacak!

Üniversite, Mevlüt Beyribey Konukevi’nde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı” düzenliyor…

Giriş 30 TL, mönü Mengen çorbası, mevsim salata, elbasan tava, pirinç pilavı, fırında sütlaç, çerez ve meyve tabağından müteşekkil, Saat 19:00’da başlayacak program, müzik eşliğinde gerçekleşecek.

Belediye’nin etkinliği ücretsiz…

Grand Moni’de düzenlenecek programa tüm kadınlar davetli, müzik ve yemek ikramı var.

Günün anlam ve önemine dair kutlama programları düzenleyen her iki kurumumuzu da kutluyorum…

Üzerine kafa yoracak zerre sorunu kalmayan kadınlarımızı tebrik ediyor, afiyet olsun diyorum.

 

 

 

 

mustafa-afacan-bant