Ünlü: “Suriye’de olmamız bir gereklilik”

  • AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, “Suriye’de olmamızın sebebi bir macera değil, bir gerekliliktir. Esad rejiminin İdlip’te kahraman askerlerimize, haince saldırısı sonrasında; şehit düşen askerlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacaktır” dedi.
  • Ünlü, İGM grup toplantısındaki konuşmasında ayrıca, “Yerel gündeme dair söylemek istediğimiz şeyler vardı. Gündemlerimizi erteledik. Bozkurt Belediye Başkanımıza karşı alınan tavır hakkında gelecekte bir basın toplantısı yapacağız” diye konuştu.

 

AK Parti’nin İl Genel Meclisi Grup Toplantısı’nda konuşan İl Başkanı Doğan Ünlü, “Yerel gündeme dair söylemek istediğimiz şeyler vardı. Yaşadığımız acı olaylarla birlikte bu haftaki gündemlerimizi erteledik.  Geçmiş dönemde özellikle Bozkurt Belediye Başkanımıza karşı alınan tavır, hakkında da gelecekte de bir basın toplantısı yapacağız” dedi.

Ünlü, İdlib’de yaşananlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Ana gündemimiz Suriye’de yaşanan son gelişmeler üzerinedir. Bayrağı, ülkesi, vatanı için şahadet şerbetini içen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Aziz milletimizin başı sağolsun, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Suriye’de ne işimiz var diyenlere söylenecek çok sözümüz var. Suriye’de uzun zamandır yaşanan insanlık dramını görmezden gelenlere inat, orada yaşanan gelişmeleri biliyorsunuz. Bir insanlık dramı yaşanıyor ve ülkemiz; bu dramın sona ermesi için son derece kararlı bir şekilde mücadeleye devam ediyor. Türkiye’nin güvenliğini sadece kendi sınırlarımızda değil, sınırlarımızın ötesinde başladığını bilmeyenler var. Bizim ulusal güvenliğimiz, bir anlamda Suriye’den başlıyor. Burada oluşturulmaya başlanan bir terör koridoru, uzun zamandır Türkiye düşmanları tarafından oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun da ortadan kaldırılmasıyla ilgili ülke olarak sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde,  güvenlik güçlerimizle birlikte kararlı mücadelemiz devam ediyor. Mültecilere insani elini uzatan da bir ülke konumundayız. Ülkemizin bekası ve güvenliği için Suriye’de olmamızın gerekliliği bir macera değil, bir gerekliliktir. Esad rejiminin İdlib’de kahraman askerlerimize, haince saldırısı sonrasında; şehit düşen askerlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacaktır. Nasıl, bundan önceki şehitlerimizin kanı yerde kalmadıysa, bundan sonra da kalmayacaktır. Hain saldırının ardından güvenlik güçlerimiz misliyle karşılık vermiş, rejim güçlerini adeta yerle bir etmiştir. Ecdadımız, bu topraklara ayak bastığı günden bu güne kadar, şehitler tepesi boş kalmamıştır. Bundan sonra ülkemiz düşmanlarıyla yaptığımız mücadelelerde de boş kalmayacaktır.  Türkiye, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanarak; Astana, Adana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde gerekli adımları bugüne kadar attı ve atmaya devam ediyor. Esad rejimine karşı başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kahraman Mehmetçiğimizi Allah, muzaffer kılsın.  Ülkemizin birlik beraberliği daim olsun.”

İGM Başkanı Güray Parçal da, “Asıl gündemimizde Bozkurt’taki konuşmalar vardı, fakat şehitlerimizin olması sebebiyle; söyleyeceklerimizi erteliyoruz, yutkunuyoruz. Yerel gündemle bugünlerde meşgul olmak doğru değil. Zaman, birlik beraberlik zamanı olduğu için, yerel sorunlarla gündemimizi daha farklı yerlere çekmek istemiyoruz. Vatanımıza başsağlığı; gazilerimize de acil şifalar diliyoruz” dedi.