Vakalardaki ciddi artışta yavaşlama

İçişleri Bakanlığı’nın son dakika genelgesi kapsamında dün gerçekleştirilen kapsamlı koronavirüsönlem denetimleri öncesinde son durumla ilgili bilgi veren Vali Avni Çakır, bayramda yoğun göç alan ilimizde bunun beklenen yansımalarının görüldüğünü ve geçen hafta sonunda vakalarda ciddi artış meydana geldiğini söyledi.

Çakır, “Fakat dün ve bugün kontrollü bir şekilde bir ivme söz konusu.Şu anda çizgimiz kontrollü aşamaya geldi. Aşağı doğru indirme aşamasındayız. Fakat bu kontrolden çıkarsa daha önceden ifade ettiğimiz gibi her konuda farklı kararlarda gündemimize gelecektir. Fakat şu an için böyle bir durum yok. İnşallah bu hafta daha iyi rakamlar göreceğiz. Zaten bunun işaretini almaya başladık” dedi.

Vaka sayısıyla birlikte ev karantinalarının da arttığını, ayrıca 2 köy ve 3 mahallede karantina uygulamasının sürdüğünü belirten Çakır, “İnşallah Ağustos sonu gibi tekrardan tek haneli rakamları göreceğiz. Virüse Kastamonu’da hep beraber ‘Dur’ diyeceğiz. Esnafımızın faaliyetlerinin güven ve huzur içerisinde yapması noktasında elbirliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

İçişleri Bakanlığı’nın son dakika genelgesi kapsamında 81 ilde dün kapsamlı koronavirüs önlem denetimleri gerçekleştirildi.

Salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla düzenlenen ikinci büyük denetime başkanlık eden  Vali Avni Çakır,denetim öncesinde ilimizdeki son durum hakkında bilgilendirmede bulunurken şunları söyledi:

“‘Hepimiz İçin Sağlık’ sloganı kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz genelinde de Covid-19 denetimleri kapsamında geniş bir katılımla kontrol amaçlı denetimde olacağız. Geçen hafta ilimiz genelinde çok geniş kapsamlı bir denetim faaliyeti icra ettik. Bu süreçte halkımızın, esnafımızın tavsiyelerimize büyük oranda uyduğunu da memnuniyetle gördük.

Geçen hafta ifade ettiğim üzere malumunuz ilimiz özellikle bayram öncesi yoğun bir göç aldı. Misafirleri ağırladık. Bunun yansımalarını da 1 hafta 10 gün içerisinde görmeyi bekliyorduk. Gerçekten de beklediğimiz üzere özellikle hafta sonunda vakalarımızda ciddi bir artış meydana geldi. Fakat dün ve bugün kontrollü bir şekilde bir ivme söz konusu.

Bununla alakalı özellikle hafta sonları virüsün en çok yayılım gösterdiği düğün, nikah törenlerinde, taziye evlerinde yoğun bir denetim icra ettik. Vatandaşlarımızda bu konuda bize yardımcı oldular. Özellikle düğünlerin 2-3 saat gibi süreçte sonlanması yönünde taleplerimizi ilettik. Onlarda anlayış gösterdiler. Son zamanlarda da düğünlerimizde bir derleme, toparlanma meydana geldi.

Asker uğurlamalarında tavrımız zaten belli, bunlara müsaade etmiyoruz. Daha önce gerekirse düğünleri kısıtlayacağımızı belirtmiştik ama şu anda o noktada değiliz. Vatandaşlarımızda müsterih olsun. Şu anda çizgimiz kontrollü aşamaya geldi. Aşağı doğru indirme aşamasındayız. Fakat bu kontrolden çıkarsa daha önceden ifade ettiğimiz gibi her konuda farklı kararlarda gündemimize gelecektir. Fakat şu an için böyle bir durum yok.

Sonuç olarak vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu umuma açık mekanlar başta olmak üzere, toplu taşıma araçları, pazar yerleri, düğün salonları, lokantalar, pastaneler ve işyerleri ile ilgili arkadaşlarımız her gün sahadalar. Her gün saat 16.00’da da ilgili Vali Yardımcısı başkanlığında yapılan çalışmalar ve özellikle evde izolasyonda bulunan vatandaşlarımızın takibi konusunda günlük değerlendirmelerimiz ve ilave tedbirlerimiz söz konusu. Bizde haftalık olarak denetimlere katılıyoruz. İnşallah bu hafta daha iyi rakamlar göreceğiz. Zaten bunun işaretini almaya başladık. Denetimlere ara vermeden devam edeceğiz. İnşallah Ağustos sonu gibi Kastamonu’da tekrardan tek haneli rakamları beraber göreceğiz. Virüse Kastamonu’da hep beraber ‘Dur’ diyeceğiz. Esnafımızın faaliyetlerinin güven ve huzur içerisinde yapması noktasında elbirliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Okulların açılması ile ilgili hazırlığımız sürüyor”

Okulların açılıp açılmaması ile ilgili soruyu da cevap veren Vali Avni Çakır, “Milli Eğitim Bakanımız dün il müdürlerimizle bununla alakalı toplantı yaptı. Bizde öngörülen takvimde okullar açılacakmış gibi her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Bununla alakalı Türkiye çapında birlik olacak. Bakanlığımız, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda nihai kararı belirleyecek. Fakat biz her türlü hazırlığımızı yapıyoruz” dedi.

“İlimizde 5 noktada karantina var”

Vali Avni Çakır karantinalar hakkında da şu bilgileri verdi:

“Şu anda ilimizde 5 noktada karantina var. 2 köyümüzde ve 3 mahallemizde karantina var. Karantina uygulamasında eğer izolasyona aldığımız vatandaşımız 1 ya da 2 eve dağılmış vaziyetteyse ev karantinası uyguluyoruz. Ev karantina sayımız çok çok fazla. Eğer 4-5 eve virüs taşınmış gibiyse o zaman mahalle ve sokak karantinasına geçiyoruz. Şu anda ilimizde 2 köy ve 3 mahallemizde karantina uygulamamız devam ediyor. Vaka sayısı ile ev karantina sayımızda artıyor. Sağlık Bakanlığımız yeni uygulaması gereği çok ağır vakalar olmadığı sürece evde takip süreci gerçekleşiyor. Tüm hastalarımızı doktorlar görüyor, onların kararı doğrultusunda evde karantina uygulanıyor. Geçen haftadan bugüne hem esnafımızın hem de vatandaşlarımızın tedbirlere uyma noktasında hassasiyetlerini görüyoruz. Düğünlerde, cenazelerde, taziyelerde çok sıkı denetim var. Gözle görülür bir iyileşme var. Aşağı inişler başladı. 2 hafta içerisinde daha iyi rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum. Denetimlerimiz sık sık görevli ekiplerimizce devam edecek.”

Açıklamanın ardından Vali Avni Çakır ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu beraberlerindeki heyet ile Cumhuriyet Caddesi ve Kuyudibi’nde yer alan dükkanlarda koronavirüs önlemleriyle ilgili denetimlerde, uyulması gereken hususlar hakkında da bilgilendirmede bulundular.

İlimiz genelinde Pınarbaşı Kerte köyü Kahya Mahallesi’nde, Devrekani Alçılar köyünde, Küre Karadonu köyünde, Taşköprü Donalar köyü Merkez Mahallesi’nde ve Çatalzeytin Paşalı köyü Kadıköy Mahallesi’nde karantina uygulamasının devam ettiği belirtildi.

Cengiz MUHZİROĞLU