Yeni başkan Alican Yılmaz

CHP İl Gençlik Kolları Olağan Genel Kurulu hafta sonu Saatçi Konağı’nda gerçekleştirildi. Tek liste ile gerçekleştirilen kongrede Alican Yılmaz, CHP’nin yeni İl Gençlik Kolları Başkanı oldu.

Genel kurula CHP Parti Meclis Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, partinin en genç belediye başkanı olan Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, CHP Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu, CHP Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman da katıldı.

CHP Parti Meclis Üyesi ve Milletvekili Hasan Baltacı, Korona Virüs testi pozitif çıkan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e acil şifalar dileyerek, “Bugün bu ülkede özel hastaneler sahibi olan bir Sağlık Bakanı olduğu ve sürecin başından bugüne kadar işi sadece bir takım rakam açıklamak olan bir sağlık sisteminin olduğu bir ülkede lütfen arkadaşlar sağlınıza dikkat edin. Sağlık sistemi ancak bizim alacağımız tedbirlerle ayakta durabilecek düzeye geldi. Bugün hastaneler yüzde yüz doluluğa ulaşmış durumda. Bu sürecin en başında beri yapmış olduğumuz uyarılara kulak tıkayan iktidar, hastaneye gittiğinizde eğer testiniz pozitif çıkıyorsa, sizi evde tedavi olmak için eve gönderiyor, hiçbir tedbir almaksızın. Öncelikle sağlığımıza hepimiz dikkat ediyoruz. 40 yaşının üzerindeki, 50 yaşının üzerindeki seçmenin fikrini değiştirmenin tek bir yolu var. O seçmenin çocuklarının fikirlerini değiştirmek. Eğer biz o gençleri kavrayabilirsek, eğer o gençlere bu ülkeyi birlikte kurabileceğimizi, demokrasiyi yeniden inşa edebileceğimizi anlatabilirsek eğer, annelerinin, babalarının, akrabalarının fikirlerini değiştirebilecekler, seçmenin yönelimlerini değiştirecekler. Onun için gençlik kollarımızın çalışmalarının ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bugün yaşadığımız düzeni, karanlığı, cehaleti, cehennemi birbirimize anlatmalıyız. Artık bunun bir adım ötesine geçerek örgütlenip birlikte hareket etmenin zorunluluğunu hep birlikte görüyoruz” şeklinde konuştu.

Genç seçmenin yarısından fazlasının artık bu ülkede yaşamak istemediğini söyleyen Milletvekili Baltacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendi ülkesinde yaşamak istemeyen milyonlarca genci barındırıyoruz. Öyle ki, genç işsizlik oranı TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre yüzde 30’ların üzerine çıkmış ama gerçekte belki yüzde 50’lileri geçmiş, bunun yanında 3-5 milyon genç ne eğitimde, ne de istihdamda olmadığı görülüyor. Yani devlet tarafından sahipsiz bırakılmış. Nerede olduğunu kimsenin bilinmediği 3-5 milyon gencin yaşadığı bir ülkeden bahsediyoruz. Anne ve babaların okuttuğu, diploma sahibi olduğu ama diplomasına güvenemeyen, diplomasını herhangi bir işe yaramadığına inanan milyonlarca genç var. Diploması işe yarasa, işe girmiş olsa, bu ekonomik kriz altında kazanacağı paranın TL cinsinden güveninin olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Parası pulu güzel bir işte çalışsa, emeklilik hakkının nasıl olacağı, tazminatının garanti olup, olmadığı bilemeyeceğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Çünkü kıdem tazminatlarına da iktidar her an el koyabilir. Sağlık Bakanı özel hastaneler sahibi, Milli Eğitim Bakanı özel okullar sahibi ve eğitimde en büyük masrafı öğretmen maaşı olarak görüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Tecavüzcülerin, tacizcilerin, katillerin aramızda dolaştığı ama twit atanların, düşüncelerini ifade edenlerin cezaevine atıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Gençliğin potansiyelini biz ne kadar görüyor olursak olalım, iktidar da bu gençliğin potansiyelini çok önceden görüp, Türkiye’yi İmam Hatipleştirerek, gençliğin üzerinde projeler hazırlayarak, bu ülkeyi yönetebileceklerini zannettiler ama geldiğimiz aşamada artık bu projenin de iflas ettiğini görüyoruz. En azından hiç kimsenin söz söyleyemediği, söyleyeninde kapısı kırılarak cezaevine atıldığı bir ülkede, sosyal medyadan gençlerin ‘Sana oy moy yok’ diyerek, Erdoğan’a korkulu rüyalar yaşattığı bir ülkede yaşıyoruz. Arkadaşlar umut sizsiniz. Bu ülkenin size ihtiyacı var. Bu partide gençlere ve kadınlara siyaset yapmaya açık. Bu yolda birlikte yürüyeceğiz. Bu ülkenin geleceğini birlikte değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Seçimlere tek liste olarak girerek CHP Gençlik Kolları Başkanı seçilen Alican Yılmaz ise “Gençler el üstünde tutulmalıdır, çünkü bu ülkenin ve bu partinin geleceği bizleriz. Ben bu konuda her zaman mücadele ettim ve mücadele etmeye devam edeceğim. Bunu başarmanın formülü kendi içimizde saklı. Kendinize inanın, biz bunu yapacak güce sahibiz. Biz taşın altına elimizi koyduğumuz zaman, mutlaka bir gün Kastamonu Kalesi’ne CHP’nin bayrağını astıracağız. Memleketimizden 3 milletvekili çıkaracağız, iktidara geleceğiz. Gençliği kazanan bu yolun sonunda başarıya ulaşan olacaktır. Her yerde, her alandan bundan böyle biz varız” dedi.