“Nüfusa göre ödenek yanlış”

  • İlçe gezilerini Çatalzeytin’le sürdüren CHP PM Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dolaştıkları köylerde özellikle yol, su ve kanalizasyonun yanı sıra internet ve çöp ile ilgili sorunların kendilerine aktarıldığını belirtti.
  • Kastamonu’nun geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu, ilçe sayısının 20, köy sayısının bini geçtiğini, yaz ve kış nüfusunun farklı olduğunu belirten Baltacı, nüfusa göre ödenek verilmesinin yanlışlığına işaret etti ve “Devlet Kastamonu’ya ödenek verirken bu kriterleri mutlaka göze almalı” dedi.

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Cide’den başlattığı, İnebolu ile sürdürdüğü ilçe gezilerini Çatalzeytin’le sürdürdü.

Partisinin Çatalzeytin İlçe Başkanı Erdal Savcı ve ilçe yöneticilerinin kendisine eşlik ettiği gezide köy ziyaretlerine ağırlık veren Baltacı, basın bürosundan verilen bilgiye göre, Piri Köyü Saydaş Mahallesi ziyaretinde İstanbul’da yaşayan köy sakinlerinden teşekkür ve hoşgeldiniz telefonları aldı. Baltacı, Güneşler Köyü ziyaretinde ise “60 yıldır bu köydeyiz, ilk defa bir milletvekili köyümüze geliyor” sözleriyle karşılaştı. Güneşler Köyü Muhtarı Mahir Açıkgöz “60 yıldır bu köydeyim. Bu köye milletvekili geldiğini hatırlamıyorum. Köyümüze gelen ilk milletvekili sizsiniz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Hasan Baltacı, Çatalzeytin ilçe gezisine Çağlar Köyü’nden başladı.

Çağlar Köyü Muhtarı Dursun Ergün Ersöz ve köy sakinlerinden taleplerini dinleyen Milletvekili Hasan Baltacı daha sonra Kayadibi Köyü Düzköy Mahallesinde Muhtar Sabri Kurnaz ve köy halkıyla buluştu.Baltacı’nın diğer ziyaret durakları Yemişli Köyü, Piri Köyü Saydaş ve Şaban mahalleleri, Güneşler ile Fındıklı köyleri oldu.

Milletvekili Baltacı, Yemişli Köyünde Muhtar Vekili Kazım Pulatkan, Piri Köyü Saydaş ve Şaban mahallelerinde Muhtar Mahir Çay, Güneşler Köyünde Muhtar Mahir Açıkgöz, Fındıklı köyünde ise Muhtar Hayrettin Özay ve köy sakinlerinin sorunlarını dinledi.

Köy sakinlerinin özellikle yol, su ve kanalizasyonun yanı sıra internet ve çöp ile ilgili yaşadıkları temel sorunları Milletvekili Hasan Baltacı’ya aktardıkları, Baltacı’nın da her bir sorunun çözümü için gayret göstereceğini ve takipçisi olacağını belirttiği bildirildi.

Baltacı, yaptığı değerlendirmede, iktidarın ölüsüne de dirisine de sahip çıkmadığını söyledi. Ödenek sorununavurgu yapan Baltacı, geniş bir coğrafyaya sahip olan Kastamonu’nunilçe sayısının 20, köy sayısının bini geçtiğini belirtti ve nüfusa göre ödenek verilmesinin yanlış olduğunu vurgulayıp,yaz ve kış nüfusunun farklılığına işaret ederek,“Devlet, Kastamonu’ya ödenek verirken bu kriterleri mutlaka göze almalı” dedi.