Yeni hastane için yıl sonu sözü

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Av. Halil Uluay veAK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı bazı partililerle birlikte, yeni devlet hastanesinin inşaatını ziyaret ettiler. Ziyarette, hastanede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan İl Başkanı Av. Halil Uluay, yeni devlet hastanesinin bir an önce bitirilerek, vatandaşa hizmet vermesi gerektiğini söyledi.
Hastanenin bir an önce bitirilmesiyle Kastamonu halkının duasının alınacağını ifade eden Halil Uluay, “Mevcut hastanemizde fiziki fiziki imkanlarda yetersizlikler var. Kastamonu halkı hastanenin imkanlarının bu eksiklerinden dolayı maalesef mağdur durumdadır. Bunun rahatsızlığını siyasetçi olarak en çok bizler çekiyoruz. Tüm ümidimiz bu hastanenin bir an önce bitilmesi ve Kastamonu’nun sağlık konusundaki mağduriyetinin ortadan kaldırılmasıdır. Kastamonu’da hastanede personel ve belirli bir imkanlar konusunda belirli seviyelere geldi. Şu anda anjiyo ve baypas konusunda belirli çalışmalar yapılıyor. Anjiyo ünitesi açıldığında şehir dışına sevk edilen hastalar ilimizde tedavi görme imkanı sağlanacaktır. Ayrıca bununla ilgili çevre illerden de hastalar tedavi görmek için ilimize gelecektir. Buda biraz daha sıkışıklık olmasına neden olacaktır. Bu bağlamda oluşacak sıkışıklığı çözmek içinde hastane inşaatımızın biran önce bitmesini bekliyoruz. Teknik olarak verilen sözler yerine getirilip hastane inşaatı tamamlanırsa büyük bir dua almış olunur” dedi.
Yeni devlet hastanesinin Kastamonu için örnek gösterilecek projeler arasında yer aldığını belirten Av. Halil Uluay, “Bizim birçok projelerimizde müteahhit yaşadıkları sıkıntılardan dolayı sorun yaşanıyor. Devlet hastanesi ise ehil ellerde olduğunu düşünüyor ve bu da bizi mutlu ediyor” şeklinde konuştu.
Kastamonu Tıp Fakültesi’nin devrinin o günün şartlarında kendilerini heyecanlandırdığını fakat bugünkü planların bunu tutmadığını söyleyen Uluay, “Tıp Fakültemizin şu anda üniversitemize bir devri süreci var. Bakanlık ayağında süreç sürüyor. Kastamonu bir rektörlük seçim sürecine girdi. Bu süreç tamamlandığında orada daha net ve Kastamonu’ya umut verici gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum. Orada Hacettepe’ye devredilmesi bir hataymış ama o günün şartlarında belki de doğru olan buydu. Bir Üniversite hastanesinin Kastamonu’ya gelmesi buradaki sağlık kalitesini ciddi manada yükseltecekti. Bu projenin gerçekleşmemesi Kastamonu’yu gerçek manada mağdur etti. İnşallah bu mağduriyeti yapılan devlet hastanemiz telafi edecektir. Biz buradaki azim ve heyecanı görünce umutlandık. Hastane yapımında bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.
“YENİ BİR REHABİLİTASYON HASTANESİ GÜNDEMİMİZDE”
Mevcut rehabilitasyon hastanesinin de fiziki şartlarının yetersiz olduğuna dikkat çeken Av. Halil Uluay, bu yüzden yeni bir rehabilitasyon hastanesinin yapılmasının gündemlerinde olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Hastanenin, yeni devlet hastanesine taşınması ile birlikte eski hastane arazisinde kamu alanı oluşmaktadır. Kastamonu’ya inşallah güzel bir projeyle bu araziler değerlendirilir. Hastane yeni binaya taşındığında eski hastanenin hastane olarak devam etmesi mümkün değil. O alan kamu alanı olarak en iyi şekilde değerlendirilir”
Rehabilitasyon hastanesinin de gündemlerinde olduğunu belirten AK Parti Kastamonu İl Başkanı Av. Halil Uluay, “Rehabilitasyon Hastanesinin yeri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yer konusunda belirlenmiş bir yer yok. Mevcut yeri yeterli görülürse oraya da yapılabilir. Rehabilitasyon Hastanesi, Kastamonu’nun tüm Türkiye’ye hitap eden değeridir. Türkiye’nin her tarafından gelen hastalarımız burada tedavi olmaktadır. Bu hastanemiz için en güzel ne iyi onu yapmaya çalışacağız”
ÖZEL UĞURLU KONUSU
Özel Uğurlu Hastanesi’ni de değerlendiren Uluay, şunları kaydetti: “Özel Uğurlu Hastanesi, Kastamonu’nun kanayan bir yarasıdır. Bu sorunun çözümü ile ilgili kamunun yapacağı bir şey yoktur. Şahıslar arasında bir takım sıkıntılar var. Bu sorun aşılamadığı için Özel Uğurlu Hastanesi, artık şahıslar arasındaki sorunun çözümüne bağlıdır”
Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Özel Uğurlu Hastanesi’ne taşınması yönündeki teklifini de değerlendirdiklerini belirten Av. Uluay, önümüzdeki günlerde bunların hepsine somut çözümler bulacaklarını kaydetti.
“HASTANEYİ, BU YILIN SONUNA YETİŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ”
Yeni devlet hastanesini verilen sözlerin öncesinde tamamlayıp Kastamonu halkının duasını almak istediklerini açıklayan Yeni Devlet Hastanesi Proje Müdürü Bektaş Kart ise, bu kapsamda yeni devlet hastanesini büyük bir aksilik olmazsa bu yılın sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını ifade etti.
Kastamonu halkının hastane konusunda kendilerinden beklentilerinin farkında olduklarını aktaran Bektaş Kart, “Hastanenin verilen tarihten önce bitirmek için günde 15-16 saat ekiplerimiz çalışıyor. Hedefimizi tutturacağımıza inanıyoruz. Dediğimizden önce yıl sonunda burayı bitirip faal şekilde bakanlığımıza teslim etmek istiyoruz. Biz, Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na verdiğimiz sözü daha da öne çekmek istiyoruz. Kastamonu’nun yaşadığı sıkıntıların farkındayız. Bu sıkıntının ortadan kaldırmak için hastane ile yatıp hastane ile kalkıyoruz. Rahat olun. İnsanımızın buradan Ankara’ya, İstanbul’a nasıl gittiğini ve yoksul insanımızın neler çektiğini de hisseden insanlarız. Hastanemizin inşaatı çok iyi bir şekilde devam etmektedir. Sorunlarımızı da süratle hallediyoruz. Sözümüzün arkasındayız. Söz verip sözünün arkasında durmayanlardan hiçbir zaman olmadık”dedi.