Yeni Küçük Sanayi’de “Koop” aşaması

 

 

_MG_7317Eski ve yeni küçük sanayi sitelerini birleştirerek şehir dışına çıkaracak olan Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, üye kayıtlarına başladı. Kooperatifin bilgilendirme toplantısına katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Sanayi sitesi yapıyoruz, rant sitesi değil” derken, kooperatif başkanı Mehmet Sirkecioğlu ise 2016 yılı içerisinde kooperatif adına arsa temini gerçekleştirerek alt yapı inşaatına başlamak istediklerini söyledi.

KESOB Başkanı Dursun Ergin de bu projeyle Kastamonu’nun hem şehir merkezine yakın, hem de bir daha şehir imarının içinde kalmayacak yeni bir sanayi sitesine kavuşacağına dikkat çekerken, kooperatif yönetim kurulu üyesi Turgut Demir de sanayi esnafının desteğiyle bu projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

 

 

ERHAN VEREN

Eski ve Kuzeykent küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması adına Taşlık Köyü Açık Maslak mevkiinde yapılması planlanan Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi için kurulan kooperatif, çalışmalarına başladı.

Mehmet Sirkecioğlu’nun başkanlığını yaptığı Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle üye kaydına başlarken, il genelindeki sanayi esnafı, sanatkarı ve çalışan ustalarından talep ve önerilerini toplamak için bire bir görüşmeler gerçekleştirecek.

Giriş aidat ücreti 3 bin lira, aylık aidat ücreti ise 500 lira olarak belirleyen S.S Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin Kuzeykent Şimal Plaza’daki adresinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Amacımız sanayi sitesi yapmak, rant sitesi yapmak değil” dedi.

2016 yılı içerisinde kooperatif adına arsa temini gerçekleştirerek alt yapı inşaatına başlamak istediklerini vurgulayan S.S Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Sirkecioğlu ise bu çerçevede esnaf, sanatkar ve bu sektörde çalışan ustaları Sanayi Bakanlığı’nın sunduğu imkanlardan yararlandırarak yeni iş yeri sahibi yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Oto Tamircileri Odası ve KESOB Başkanı Dursun Ergin ise bu projeyle Kastamonu’nun hem şehir merkezine yakın, hem de bir daha şehir imarının içinde kalmayacak yeni bir sanayi sitesine kavuşacağına dikkat çekti.

Maslak Sanayi Sitesi yönetim kurulu üyesi Turgut Demir ise bu projenin sadece üç kişinin sırtına yüklenebileceği bir proje olmadığını, tüm Kastamonu’nun taşın altına elini koyması gerektiğini kaydetti.

Kastamonu’nun bazı büyük projeleri hızla yapması gerektiğini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bu projeyi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’la da görüştük. Bakanlıktaki yetkililerle de istişare ettik. Yer olarak Taşlık mevkiini belirledik. 1/100.000’lik planlarda 2 milyon 400 bin metrekare arazinin öncelikle bakanlık nezdinde sanayi alanı olarak işaretlenmesini sağladık. Bize gerekli olan 1 milyon metrekare alanda da sanayi yapılmasını kararlaştırdık. Bu alanda mülkiyetler, hazine arsaları var. Bunların biran önce kooperatif tarafından ücreti karşılığında alınması gerekiyor. Bunun içinde kooperatifimizi kurduk. Kooperatife üyelik için belirlenen ücretlerde fikir alışverişinde bulunduktan sonra belirlenen ücretlerdir. Bir işin yapılabilmesi için mecburen belli maliyetlerin karşılanması gerekiyor” diye konuştu.

Yapılacak sanayi sitesinin bir daha şehir imarının içinde kalma ihtimalinin olmadığını, bu nedenle şehre hem yakın hem uzak olacağını belirten Başkan Babaş, “S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi şehir merkezine hem yakın, hemde uzaktır. Sanayi sitesi alanının etrafı orman olduğu için bir daha etrafında imarlaşma olması ihtimali bulunmamaktadır. Herkesin bu işe gönül ve destek vermesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Üyelerin projeye gösterecekleri ilgi ve desteğin sanayi sitesinin en kısa sürede yapılıp yapılmayacağını doğrudan etikileceğini de belirten Başkan Babaş, “Üyeler bu projede ne kadar hızlı hareket ederse projede o kadar hızlı yürür. Bakanlık bu projede bizim yanımızda. Bakanlık alt yapıya yüzde 100 destek veriyor. Bu sene kazmayı vurmayı düşünüyor ve istiyoruz” şeklinde konuştu.

Herkesin kanunen bir hisse alabileceğini de belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bizim maksadımız Sanayi Sitesi kurmak, rant sitesi kurmak değil. Biz özellikle bu işi yapacak esnaflarımızın, ustalarımızın ve kalfalarımızın çalışmasını istiyorum. Herkes kanunen bir hisse alabilecek. Sitede tabiki çeşitli sosyal tesisler elbette olacak” dedi.

Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Sirkecioğlu’da kooperatif olarak en kısa sürede iş yerlerinin teslimatlarını yapmak istediklerini söyledi.

Talepler doğrultusunda, modern yapıya uygun, iş koluna göre değişik büyüklükte proje hazırlayacaklarının altını çizen Sirkecioğlu, “Valimiz Şehmus Günaydın, milletvekillerimiz Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ile resmi kurum müdürlerimiz ve personellerinin katkılarıyla S.S.Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi’ni kurmuş bulunmaktayız. İlk genel kurulumuzda almış olduğumuz yetki ile yönetim kurulu başkanlığı görevine ben Mehmet Sirkecioğlu, başkan yardımcılığı görevine Ergün Can, muhasip üyeliğe ise Turgut Demir seçilmiştir. Kooperatifimiz faaliyete geçmiş olup 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile üye kayıtlarına başlamış bulunmaktadır. Kooperatifimizin giriş aidatı 3 bin lira, aylık ödemelerimiz ise ilk genel kurula kadar 2016 yılı Şubat ayından başlamak üzere 500 lira olarak belirlenmiştir. Sanayi esnafı, sanatkarlarımız ve çalışan ustalarımızı bu kooperatife üye yaparak Taşlık Köyü açık maslak mevkii üzerine inşaa edeceğimiz S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nde işyeri sahibi yapmak amacıyla faaliyete başlamış bulunmaktayız. 2016 yılı içerisinde kooperatif adına arsa temini gerçekleştirerek alt yapı inşaatına başlamak istiyoruz. Bukapsamdanda esnaf, sanatkarlarımız ve çalışan ustalarımızı Sanayi Bakanlığı’nın alt yapı için yüzde 100, üst yapı için yüzde 70 kredi desteğinden, işyerleri teslim edildikten sonra 2 yıl ödemesiz 13 yılda geri ödemeli, yüzde 1 faiz oranlı kredi imkanından yararlandırmayı amaçlıyoruz. Esnaf, sanatkarlarımız ve çalışan ustalarımızdan alınacak talepler doğrultusunda modern yapıya sahip iş koluna göre değişik büyüklükte işyerleri yapıp üyelerimize teslim etmek istiyoruz. Çıktığımız bu yolda en kısa zamanda hedeflerimize ulaşarak işyerlerimizin teslimatlarını yapmayı planlıyoruz” dedi.

Mevcut her iki sanayi sitesininde Kastamonu’nun ihtiyaçlarına cevap veremez duruma geldiğine dikkat çeken Oto Tamircileri Odası ve KESOB Başkanı Dursun Ergin ise “İki sanayi sitemizdeki yerlerin yetersiz olduğu ve özellikle sanayi çarşılarının şehir imarının ortasında kalmasından ötürü yeni bir sanayi yapılması noktasında görüş birliği vardı. Bununla ilgili yer arayışlarımız uzun süredir devam ediyordu. Sanayi esnafımızın hem şehir merkezine yakın, hemde bir daha şehir imarının içinde kalmayacak yeni bir sanayi sitesi yapılması için büyük emek harcayan ve bizlerle koordineli bir çalışma yürüten Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’a çok teşekkür ediyorum. Sonuç olarak hem yer, hemde maliyet olarak sanayi esnafına yük olmayacak bir yer tespiti yapıldı. Ben inanıyorum ki bu arsanın tamamının sanayi kooperatifine nakli için Belediye Başkanımız Tahsin Babaş, siyasilerinde vereceği destekle gereken çalışmayı yapacaktır.He riki sanayi esnafının içinde barındığı, daha modern ve günümüz şartlarına göre müşterisine cevap verebilecek işyerlerine kavuşacaklardır.” diye konuştu.

Sanayi esnafının bu projeye ve kooperatife destek olacağına yürekten inandığını belirten Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu üyesi Turgut Demir de şunları söyledi:

“3 kişilik yönetim kurulunu belirledik ve çalışmalara başladık. Ancak b”u kooperatif 3 kişinin tekeline veye sırtında yürümeyecek. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ı yanımızda hissettiğimiz için bu işe başladık. Sanayi esnaflarımızın bize destek olacaklarını da düşünüyorum. Çünkü bu proje tüm Kastamonu’nun ve sanayideki esnaflarımızın sorunudur.”