“Asılsız ihbarlar çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor”

 

valii“Acil olmadıkça özel araçlarla yola çıkılmasın”

“Hasta ihbarlarında suistimal olmasın. Asılsız ihbarlar çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor”

“Toplam 29 hasta köyden alınarak hastaneye sevk edildi”

‘ Actığımız köy yolları dün yeniden başlayan yağışla birlikte bir kez daha kapandı. Ekiplerimiz zor şartlar altında özveriyle çalışıyor””

 

İl Afet Koordinasyon Kurulu, ilimizin özellikle sahil kesiminde afete dönüşen yoğun kar yağışının yarattığı olumsuzluklara karşı yürütülen çalışmalarla ilgili olarak dün Vali Şehmus Günaydın başkanlığında toplandı.

Vali Şehmus Günaydın, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleşen toplantı sonrasında çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Düzenlenen toplantıya Vali Şehmus Günaydın, Vali Yardımcısı Aytekin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Albay Serdar Güngör, İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbulut ve diğer görevliler katıldı.

Devrekani’den ba=şlayarak yoğun yağış alan ilçeleri gezdikten sonra düzenlenen toplantıya başkanlık eden Vali Şehmus Günaydın, şu bilgileri paylaştı:

“Genellikle sahil ve sahile yakın olan ilçelerimizde kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi. Yer yer 2 metreye ulaşan kar yağışı yolları açma çalışmalarını da güçleştirdi. Buna rağmen çalışmalarımızı başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Önceki günlerde açmış olduğumuz yollar yeni kar yağışının başlaması ile birlikte tekrar kapanmaya başladı. Şu ana kadar da çok önemli bir sorunla karşılaşmadık.

Bu yıl sahil kesimlerinde en yoğın bir kar yağışı ile karşı karşıyayız. Özellikle sahil ilçelerimzde, ilçöe merkezleri dahil kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı. Yüksek kesimlerde ise 1,5 metrenin üstünde 2 metreyi de geçen köy yerlerimiz var. Arkadaşlarımız çok zor şartlar altında çalışmalarını yürütüyorlar.

Yaşanan sorunlar İl Özel İdaresi, İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD, DSİ, Orman ve bu konuda destek veren bütün kurum ve ekip arkadaşlarımızla birlikte kısa sürede de çözülüyor ve olağanüstü bir gayretle de çalışmalar sürdürülüyor. Bu konuda büyük özveri ile çalışan, emeği ve katkısı geçenlere de teşekkür ediyorum.

Dün itibariyle (önceki gün) Biz kapalı olan 400 köy yolu sayısını iki gün içersinde yarı yarıya yani 200’e kadar düşürmüştük. Ama dün akşam (önceki gün akşam) tekrar 17.00 sıralarında başlayan kar yağışı nedeniyle ve halende devam ediyor ve şu anda da Çatalzeytin’de, Abana’da, İnebolu’da, Doğanyurt’ta ve Cide’de devam ediyor. Şu anda açtığımız bütün köy yolları tekrar kapandı ve kapalı köy yolu sayısı 377’ye çıktı.”

ELEKTRİK SORUNU

“Elektrik konusunda ise, geçen yıl hatırladığımız gibi çok ciddi sıkıntılarımız vardı, fakat bu sene ilgili firma yapmış olduğu yatırımlar nedeniyle bazı köylerimizde elektrik sıkıntısı yaşamıyoruz ama yine şu anda 136 köyümüzde elektrik kesintisi mevcut. Geçen yıla göre bu sayı daha çok az. İnşaallah firma yatırım programı ile bu köylerimizin şebekelerini yeniler ve kar yağışında bu sorunlarla bir daha da karşılaşmayız.”

ASILSIZ İHBARLAR

Haberleşmesi olmayan köy sayımız 70, burada en büyük sıkıntımız hasta ihbarları, bu bazen asılsız yapılan ihbarlar arkadaşlarımızın çalışmalarını da olumsuz etkiliyor. Asılsız ihbar gelince bir aracı bir yerden başka bir yere nakletmek çok zor. İş makinesi treylere yükleniyor ve o yöne gönderiliyor, bu da boş zaman kaybına ve işlerin zorlaşmasına neden oluyor. Dozeri, kepçeyi, rotatifi, kar kürüme ve püskürtme araçlarını o yöne göndermek zorunda kalıyoruz ve bu nedenle bir bölgede yapılan çalışmayı yarıda kesmek zorunda kalıyoruz ve bu da iki türlü zaman kaybına ve işlerin yavaşlamasına da neden oluyor. Vatandaşlarımızıözellikle uyarıyoruz, kesinlikle asılsız ihbar yapmasınlar, ihbarlar konusunda daha fazla duyarlı olmalarını bekliyoruz. Önceliğimiz tabi ki hastalarımız, hastalarımızı sağlık ekiplerimiz öncelikli olarak alıyorlar, şimdiye kadar da iki gün içinde 29 vakayı başarılı bir şekilde hastanelere ulaştırdırdılar. Şu anda da hasta olup da ulaşamadığımız herhangi bir vakamız da yok. Gelenlere de acilen ulaşıyoruz ve hastayı alıp getiriyoruz.

CENAZELERE ÖNCELİK

Bir diğer önceliğimiz de cenazelerin defin işlemleri, İstanbul ve diğer yerlerden getirilen hemşehrilerimizin cenazelerini Köylerine ulaştırmaları için yardımcı oluyoruz, kapalıolan yollarını açmak için de öncelik veriyoruz. Şu anda da gelen bir cenazemizi defnetmek için Azdavay üzerinden Şenpazar Küçük Mutlu ve Büyük Mutlu Köyü yolunu rotatifle açıyoruz. Bu ve buna benzer sıkıntıları da acilen gidermeye çalışıyoruz. Geçen yıllara göre bu bölgelerde kar kalınlığı çok yüksek, buna rağmen elimizde bulunan diğer illere göre bizde fazla olan 4 rotatif ile ve diğer araçlarımızla kar çalışmalarını sürdürüyoruz, kar yağışınınçok olduğu yerlere bu araçlarla müdahale ediyoruz. Kar yağışı bu bölgelerimzde devam ediyor. Yine bölgemizde kar yağışı gözüküyor, kar yağışı nedeniyle zorunlu olmadıkça hemşehrilerimiz araçları ile yola ve trafiğe çıkmasınlar, zorounlı olnalarda kış ile ilgili tedbirlerini (zincir, takoz, çekme halatı vb) alarak çıkmalarını istiyoruz. Hemşehrilerimizin kendilerini tehlikeye de atmamalarını istiyoruz.

Ilgaz’da ise beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Ankara civarından da bir kar yağışı bekleniyor, bu yağış Ilgaz’a da etli edecek. Kar yağışı ile Ilgaz Kayak tesislerimizi de açarız. Sahilde kar çok, bu karı transfer etme imkanımız da yok. İnşaallah Ilgaz’da da beklenen kar yağışı gerçekleşir, kayakçıların da yüzleri güler.

Kar yağışının çok olduğu yerlerde önce taşımalı eğitimler tatil olacak,bu konuda İlçe Kaymakamlarımız ilçe bazında bunları değerlendiriyorlar. Okulların tatil olmasını da onlar değerlendirecekler. Azdavay’da 36, Cide’de 70, Çatalzeytin’de 40, Doğanyırt’ta 23, İnebolu’da 70, Küre 16, Şenpazar’da 20 köy yolumuz şu anda kapalı durumda, hava şartlarına göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Evsiz ve yakacağı olmayanlara da yardımcı oluyoruz. Bu konuda sıkıntısı olanlarda ilgili kamu kurumlarımıza müracaat etsinler. Bu konuda bir talep de şu ana kadar gelmedi.

İhsangazi ilçemizde rekor bir soğuk yaşandı. Buradaki sıcaklık eksi 39’lara kadar düştü. İhsangazi ilçemizTürkiye’deki en soğuk olan ilçe oldu.

Yabani hayvanlarımız için de daha önce Orman Bakanımızla birlikte yeterli yemleri attık,bu konuda da sıkıntımız yok.”

CENGİZ MUHZİROĞLU