YIL …37

Kastamonu’da bulunan Otel, Turizm, Kültür ve Kongre merkezi’nde, 3000, 1500 ve 1000 kişi kapasiteli 3 balo salonu ve 37 adet toplantı salonu yer alıyor. Kültür ve Eğlence Merkezi’ne yoğun talep var.

Dış ülkelerden Kastamonu’ya gelen ziyaretçilerin konaklamaları için şehirde bulunan 37 adet 5 yıldızlı otel ve diğer oteller ile birlikte toplamda 370 bin yatak kapasitesi olmasına rağmen Kastamonu’da halen yeni oteller açılıyor.

Dünyadaki2.Büyük havalimanına sahip Kastamonu bir günde 937 uçağın havalimanına iniş kalkışı ile dünya rekortmeni.

Ilgaz Tüneli giriş ve çıkışında yoğun trafik, azalmadan devam etmekte.

İsmailbey Belediyesinden başlayan 37 adet Fayton ile şehir turları, Cumhuriyet meydanındaki büyükşehir belediyesi önünden devam ederek Hisarardı Belediyesi bünyesindeki Şeyh Şaban-ı Veli külliyesine kadar devam ediyor ve ziyaretçilere nostalji yaşatıyor.

Karaçomak deresi içinden geçen hızlı tren seferleri ise Budamış Belediyesinden, Kuzeykent belediyesine kadar devam ediyor.

Kastamonu kalesinden başlayan teleferik seferleri, Küre İlçesine kadar devam edip buradan aktarmalı olarak İnebolu’ya kadar devam etmektedir.

Abana’da bulunan Otelleri ve AVM leride içinde barındıran 750 yat kapasiteli liman artık yetersiz kalmaktadır.

Diğer ülkelerden gelen ve tur düzenleyen zengin turistleri taşıyan tur gemileri Çatalzeytin Limanında 4 günlük gezi programları düzenlemiş durumda.

Daday’da bulunan ve Jokey kulüplerinin gözdesi olan, 37 Adet Butik oteli’de  içinde barındıran ve 1000 kişiye istihdam sağlayan 2000 mt.lik hipodrom en son Devlet Başkanı Kupası yarışmalarına ev sahipliği yaptı.

Tosya’daki en büyük Çeltik Fabrikası ise başta Japonya ve diğer ülkelere pirinç ihracında Dünya lideri.

Taşköprü Sarımsak üretimi ile sarımsağını Dünya’ya kabul ettirerek Çin sarımsağı üreticilerini batırdı. İç ve Dış piyasada pancar pekmezi, kuşburnu-kızılcık marmelatı, elma- keçi boynuzu pekmezi ile üretim lideri Taşköprü ürünleri yok satıyor. 

Bu sene 37 ncisi düzenlenen Kastamonu Uluslararası Turizm ve Seyahat fuarına Konuk Ülke olarak Kıbrıs katıldı. 75 Ülkeden 6000 katılımcı ile hersene olduğu gibi bu senede bir rekora imza atılacak.

FİFA Başkanı Aziz AYSAL, Dünya kupası finalinin 237 bin kişi kapasiteli Kastamonu Şerifebacı spor kompleksi’nde oynanacağını resmi sitesinde açıkladı.

Sırada 1 ay ara ile yapılacak olan ve her sene tekrarlanan, Uluslararası Konaklama, Ağırlama, İkram Sektörü İhtisas Fuarı, Gıda Fuarı, İçecek fuarı, Yöresel ürünler fuarı ve Ahşap fuarı var.

Kastamonu eğşisi, tüm marka Cola satışlarını geride bıraktı.

Kastamonu’nun yöresel ürünleri arasında yer alan Siyez Bulguru ve Üryani eriği üretim ve paketleme fabrikalarında vardiya sayısı 3’e çıkarıldı.

Dünya liderleri, gazete patronları ve tüm basın kuruluşlarının sofralarından eksik etmediği Kastamonu Pastırması bundan böyle özel üretim el yapımı ahşap kutularda gönderilecek.

2014 yılının Eylül ayında kaleme almış olduğum bir yazımı tekrar paylaşmak istedim, aradan beş yılı aşkın bir zaman geçmiş.

“Hayatta hep mutlu olursam, hayalini kuracak neyim kalır. (Dostoyevski)”

Bülend Çadırcıoğlu