10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları

Vali Avni Çakır:

“Gazetecilik mesleğini icra eden değerli basın mensuplarımızın onur, gurur ve başarılarının kutlandığı 10 Ocak günü aynı zamanda Devletimizin uzanan eli olarak milletimize hizmet anlayışı ile görev yapan Türk İdarecilerin Günü olarak ta kutlanmaktadır.

Milletçe bir bütün olarak güven, huzur, kararlılık, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hedeflerimize yürüdüğümüz bu yolda tarafsız, ve ilkeli haberciliğin etkisi ve değeri tartışılmazdır. Bugün kamuoyu ile iletişim her zamandan daha büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde yaşanan virüs salgınına karşı Devletimiz tarafından alınan kararların, tedbirlerin doğru ve seri olarak kamuoyuna yansıtılmasında gazetecilerimizin özverili çalışmaları takdirle karşılanmaktadır. Vatandaşlarımızın sağlığı ile ilgili bilgi akışının sağlanması ile olumlu sonuçların alınması, basın mensuplarımızın iletişimdeki başarılı çalışmalarının göstergesidir.

Geçmişten günümüze gelen köklü ve güçlü yaşam biçimimizin günümüze aktarılması ile devlet-vatandaş-kamuoyu arasında güçlü bir bağ kurarak iletişimi sağlayan gazetecilerimiz, toplum yararına bir çok projenin hayata geçirilmesine vesile olmuşlardır. Milli ve manevi değerlerimize bağlı kalarak İlimizin sosyal, kültürel, turistik ve ekonomik gelişiminin geniş kitlelere tanıtılmasındaki katkılarından dolayı, özel bir mesleğin ve İlimizin gurur temsilcileri olan gazetecilerimize teşekkür ediyorum.

Habercilik alanında gösterdikleri başarılarına ve ilkeli yayıncılık anlayışına güven duyduğumuz değerli basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, hedeflerimize ulaşmadaki yolumuza ışık tutan gazetecilerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu, başarılı günler diliyorum.

Büyük ve güçlü bir Devlet olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle İlimizin yaşam standartlarının daha da geliştirilmesi ile hedeflerine ulaştırılması yönünde görev yapan tüm meslektaşlarımın da “Türk İdareciler Günü”nü tebrik ediyorum.”

  • ••

AK Parti Milletvekili Metin Çelik:

“Fedakar basın çalışanlarımız, halkımızın haber alma hakkını sağlayarak, toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna aktarmak adına önemli bir görevi üstlenmektedir. İlimizin kalkınmasında, tanıtılmasında, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine önemli katkılar sağlayan basınımızın ve fedakar basın emekçilerimizin, özveri içerisinde yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla, Basın Meslek İlkeleri doğrultusunda ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı çerçevesinde yerine getireceklerine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, halkımızın bilgilenmesi konusunda çaba gösteren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, hayatını kaybeden gazetecilerimizi rahmetle anıyorum.”

  • ••

CHP Milletvekili Hasan Baltacı:

“Ekonomik kriz nedeniyle maliyetleri son iki yılda iki katına çıkan, yarı yarıya azalan özel reklam gelirleri ise salgın süreciyle birlikte yok olan yerel gazetelerin, resmi ihale ilanlarının da keyfi uygulama ve yöntemlerle tırpanlanması sonucu karşı duramayacakları bir mali darboğaza itildiğini söyleyen Baltacı, Gazeteciler Günü’yle ilgili de şöyle dedi:

“Havuz müteahhitlerinin milyonluk, milyarlık borçları tek kalemde silinirken Anadolu’da yüzlerce gazete üç kuruş vergi borcu var diye kapanmaya zorlanmaktadır.

Yayınlarını günlükten haftalığa, renkliden renksize, 8 sayfadan 6 sayfaya düşürmek zorunda kalan Kastamonu basınımızın içinde bulunduğu durum, yaşanan zorluğu göstermektedir.

Basın emekçilerimizin 10 Ocak 1961 yılından bu yana gururla kutladıkları Çalışan Gazeteciler Günü, son birkaç yıldır ekonomik sorunlar ve politik baskılar sonucu çok sayıda gazetecinin işsiz kalması nedeniyle ‘Çalışamayan Gazeteciler Günü’ olarak anılmaya başlanmıştır.

Birçok basın emekçimiz bu 10 Ocak’ı maalesef endişe içinde karşılamak zorunda bırakılmıştır. Bugün ülkemizde gazeteciler hem evrensel meslek ilkeleri açısından, hem de ekonomik haklar bakımından çok geri koşullarda mesleğini icra etmektedir.

Ne yazık ki ülkemiz gazetecilerin nefes almakta zorlandığı, AKP’yi ve genel başkanını eleştiren her gazetecinin terörist ilan edildiği günlerden geçmektedir. Tarihin her döneminde gerçeği halka ulaştırmak için haber peşinde koşan gazeteciler, gerçeklerden korkanlar tarafından bugün daha çok hedef haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu karanlık döneme karşın Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mutlaka basın ve ifade özgürlüğü sağlanacaktır. Halkın haber alma hakkı için gecesini gündüzüne katan basın emekçileri asla unutulmayacaktır. 2021 yılında; her türlü engele, baskıya, sansüre, şiddete karşı direnen, kalemini satmayan, onu güçten değil doğrudan yana kullanan tüm emekçi gazetecilerimizin hak ettikleri değeri görmelerini temenni ediyorum. Gazetecilik denildiğinde 150 yıllık tarihiyle hep en önde olan Kastamonu basınının ve gazete dağıtıcısından, muhabirine, matbaacısından köşe yazarına kadar her bir ferdinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.”

 

  • ••

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu

“Gazetecilik görevinin ilkeli ve tarafsız bir şekilde sürdürülmesi, kamuoyunun haber alma hakkı ile doğrudan ilişkilidir. Bu büyük sorumluluğu hakkı ile yerine getirmek hususunda özveri ile görev yapan gazetecilerimize teşekkür ediyorum. Gazetecilik; fedakârlık, sorumluluk ve bilgi birikimi isteyen son derece kritik öneme sahip bir meslektir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Basın milletin müşterek sesidir’ sözü gazetecilerimizin omuzlarındaki sorumluluğun önemini göstermesi adına son derece anlamlıdır.

Kastamonu basınının Türk Basın tarihindeki yeri ise ayrıdır. 150 yılı aşkın süredir kutsal bir görevi alınlarının akıyla sürdüren Kastamonu basınımız dünden bugüne halkımızın sesi olmuştur. Bu kutsal mesleği önce vatan, önce millet, önce değerlerim diyerek yapan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

Bu doğrultuda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşımızın basın cephesi komutanlığını yapan Hüsnü Açıksöz başta olmak üzere şehrimizde devraldığı onurlu bayrağı dalgalandıran ve hakkın rahmetine kavuşan gazetecilerimizi de rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.

Yine Milletimizin huzuru, refahı ve güvenliği için üst bir vazife bilinciyle hareket eden tüm idarecilerimizin de 10 Ocak İdareciler Günü’nü kutluyorum. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düşüncesiyle görevini yürüten tüm idarecilerimize de şükranlarımı sunuyorum.”

  • ••

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun:

“Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Bu nedenle Basın Özgürlüğü Anayasa ile güvence altına alınarak düzenlemiş bir kurumdur. Çünkü, “basın özgürlüğü” kavramı aslında tek tek bireylerin haber alma haklarının birleşmesinden meydana gelen kamunun en dokunulmaz haklarından birisidir.

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına saygılı bir medyanın bireylerin doğru olarak aldığı haberlerin milletin kalp ve akıl süzgecinden geçtikten sonra milli iradenin oluşumunda, ortak milli duyguların aktarılmasında, toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır. Teknolojik gelişmeler sonucu ulaşmış olduğumuz bilgi çağında basının önemi daha da artmış bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ve çağa ayak uyduran Türk basını bugün, yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, sanal ortamda da gelişmektedir. Hiç kuşkusuz ki Türk basının geldiği düzeyde, basın çalışanlarının fedakârca gösterdikleri gayretlerin büyük payı bulunmaktadır.

Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendirmek, vatandaşların haber alma hakkını ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla yerine getirmek gibi çok önemli bir görev üstlenmektedirler. Gücünü kamuoyu ve kamu vicdanından alan bu kutsal görevi yerine getirirlerken her türlü fiziki zorlukla karşılaşmalarına rağmen yaz-kış demeden görevlerini en iyi biçimde ifa etmektedirler.

Bu nedenle Gazetecilik mesleğine emek ve gönül veren tüm değerli basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevi başında hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

  • ••

İGM Başkanı Güray Parçal:

“Toplumun tarafsız, hızlı ve doğru bilgilendirilmesi adına önemli bir görevi yerine getiren ve kamu yararına çalışan gazetecilerimiz, demokrasinin gelişmesi ve toplumsal bilincin oluşturulmasında çok değerli katkılar sunmaktadır. Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik devletlerin önemli güçlerinden biridir. Medyanın bağımsızlığını en iyi biçimde sağlanması için, hukuki düzenlemeler kadar, basın kuruluşlarının ve çalışanlarının, meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine uymaları, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygıyı esas almaları, toplumsal sorumluluğu göz önünde bulundurmaları da önemlidir. İlimizde yaşanan gelişmeler hakkında toplumu bilgilendiren, vatandaşlarımızla devlet arasında iletişimi sağlayan,  Kastamonu’nun kültürel, sosyal ve ekonomik gelişiminde etkin bir rol üstlenen yerel basınımız da özveriyle yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla devam ettirerek, ülkemizle birlikte şehrimizin de kalkınmasına katkı sağlayacaktır.

İlkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile kamuoyunun sesi olma görevini yürüten gazetecilerimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, bütün basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü

“Toplumun gözü, kulağı ve sesi olan gazeteciler, yoğun mesai harcamayı gerektiren, zorluk derecesi yüksek ve saygın mesleklerden birini ifa etmektedir. İlimizde, ülkemizde ve dünyada yaşanmakta olan olayların, kamuoyuna doğru, tarafsız ve şeffaf bir şekilde aktaran medyanın varoluşu, demokratik toplumun vazgeçilmez bir unsurudur. Bu minvalde basını, demokrasimizi daha da geliştirme yolunda temel taşlardan biri olarak görüyoruz. Türk basını demokrasimizin kesintiye uğratılmaya çalışıldığı zamanlarda dahi baskı altında olmalarına, büyük mağduriyetler yaşamalarına rağmen her daim görevini icra etmiştir. Bunun en büyük örneği ülkemizin kurtuluş mücadelesi verdiği dönemde Kastamonu’da çıkan Açıksöz Gazetesinin halkı işgale karşı uyandırma ve milli mücadelenin sesi olma yolunda yazdığı yazılardır. Bizler Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Ak Parti kadroları olarak basınımızın daha da güçlenmesi için, 18 yılda bir çok somut adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Basının gücünün, milletimizin gücü olduğuna inanıyor ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Toplumu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerler doğrultusunda çalışmalarını yürüten, uzun çalışma saatlerine ve mesleğin zorlu çalışma koşullarına rağmen fedakarca çalışan, şehrimizin ve hemşehrilerimizin en doğal hakkı olan doğru bilgiyi zamanında almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olan çok değerli basın mensuplarını haber alma özgürlüğüne sundukları katkı veKastamonumuzun geleceğine ışık tutmadaki gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Basın camiamızdan ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet diliyor, görevini ifa edenlere kolaylıklar ve başarılar diliyorum.”

  • ••

MHP İl Başkanı Emin Çınar:

 “ Gazetecilik, bir meslek olmakla birlikte aynı zamanda yapılan işin niteliği ve vasfı itibarıyla bir kamu hizmetidir. Gazetecilerimiz, halkımızın beklentilerini tarafsız bir şekilde gündeme taşıyarak kamuoyu ile paylaşıp çok önemli bir görevi, büyük bir özveri ile zaman kavramı gözetmeksizin yerine getirmektedirler ve kamuoyunun bilgilendirilmesinde vatandaşla kurumlar arasında köprü görevi görmektedirler. Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. İl ve ilçelerimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran, vatandaşlarla devlet arasında köprü görevi üstlenen basın mensuplarımızın yapmış oldukları haber ve görüşleri de çalışmalarımızda bizlere önemli faydalar sağlamaktadır. Mesai saati kavramı olmaksızın halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı için mücadele eden tüm basın mensuplarına en kalbi duygularımla selam ve saygılarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta ilimiz ve ilçelerimizde görevini yerine getiren gazetecilerimiz olmak üzere tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.”

  • ••

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu:

Gazetecilik mesleğinin, toplumsal bilinci arttırmak, güçlendirmek ve kamu yararını her zaman ön planda tutmak açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Fındıkoğlu, “Halkın gözü ve kulağı olan, zor şartlar altında çalışan basın sektörünün emekçileri, değerli arkadaşlarımızın Çalışan Gazeteciler gününü en içten duygularımla kutluyorum. Gazetecilik onurlu ve çok anlamlı sorumluluklar taşıyan bir meslek. Bu işe gönül veren arkadaşlarımızın yaşadıkları zorlukları, gece gündüz verdikleri emeği toplum olarak takdir etmememiz olanaksız. Basınımız, geçmişten günümüze kadar önemli bir gelişme göstererek, yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, sanal ortamda da etkinliğini her geçen gün artırmakta olup demokrasimizin güçlenmesine katkılar sağlamaktadır. Bu gelişmede, şüphesiz en büyük pay, görevini fedakarca yapan basın çalışanlarına aittir.” dedi.

Teç Sen Kastamonu Şube Başkanı Enver Değirmenci:

“Bağımsız, tarafsız ve ilkeli çalışan basın Çalışanlarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlarım. İçinde bulunduğu toplumun bilgilendirilmesine ve gelişimine katkısı oldukça büyüktür. Yerel basınımız bizim için çok önemli dir. Yerel basın emekçilerimiz; Yaşadığımız Şehirde ve Ülkemizde aramızda sağlıklı bir köprü kurulması ve kamuoyunu doğru bilgilendirme bakımından önemli bir görev üstlenmektedir. ; ilkeli, tarafsız ve doğru bir şekilde insanların haber alma hakkını sağlayan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum.”