11 Kasım’da 11.11’de 11 milyon fidan

Yeşil diyarı Kastamonu, 11 Kasım’daki ağaçlandırma seferberliğine hazır.   Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes Ver” adıyla başlatılan seferberlikte Türkiye genelinde 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacak.

Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu bütün Kastamonuluları 11 Kasım’daki seferberliğe katılmaya çağırdığı konuşmasında,  “11 Kasım’da ilimizde 132 bin 750, Sinop’ta 67 bin 750 olmak üzere toplam 200 bin adet fidan toprakla buluşturulacaktır. Bu etkinlikle dünyaya örnek olacağız” dedi.

 

Orman Bölge Müdürlüğü, ülke genelinde 11 Kasım günü saat 11.11’de düzenlenecek “11 Milyon Fidan Dikim Etkinliği” Ağaçlandırma Seferberliği konusunda dün bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Daday Fidanlık Şefliği’nde düzenlenen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Daday Kaymakamı Kemal Balaban, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, kurum amirleri ve Orman Müdürlüğünde çalışan görevliler katıldı.

Toplantı öncesinde Vali Yaşar Karadeniz’e ve protokol üyelerine Daday Fidanlık Şefliği gezdirilerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Vali Karadeniz, beraberindeki heyet ile birlikte Daday Orman Şefliğini gezerek Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu ile Daday Orman İşletme Müdürü Levent Keloğlu’ndan şeflikte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı; fidan üretiminde çalışan personeli de ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Onur Sarı

Daday Orman İşletme Şefi Onur Sarı, bilgilendirme konuşmasında şunları söyledi:

“Azerbaycan fidanları Daday Fidanlık Şefliği’nde üretiliyor. Türkiye’de bir ilk FSC sertifikasına sahip ilk orman fidanlığı olarak 14 Şubat 2012 tarihinden itibaren doğaya uygun ve zararsız fidan üretimi Daday Fidanlık Şefliğinde yapılıyor ve yıllık bir milyon fidan üretimi gerçekleştiriliyor. Daday Fidanlığı 1962 yılı itibariyle ilk kurulan fidanlığımız arasında yer alıyor. Üretilen fidanlarımız 12 ayrı aşamadan geçiyor. Ülkemiz adına ilki başardık, ilk fidan ihracatını da gerçekleştirdik.”

Fahri Sönmezoğlu

Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu 11 Kasım saat 11.11’de 81 ilde 11 milyon fidan dikimi etkinliği düzenleneceğini söyleyerek başladığı konuşmasında şöyle dedi:

 “Etkinliğimizin ana programları Kastamonu il merkezinde, Kastamonu Üniversitesi Kampüsü ile birlikte merkez Bahadır köyünde gerçekleştirilecektir. Aynı şekilde bu fidan dikim etkinliği tüm ilçelerde 56 farklı alanda aynı saatte başlamak üzere yapılacaktır. 11 Kasım’da ilimizde 132 bin 750 adet, Sinop’ta 67 bin 750 adet olmak üzere toplam 200 bin adet fidan toprakla buluşturulacaktır. Bu alanlara Karaçam, Sarıçam, Kızılçam, Kayın ve Akasya gibi türler yanında ormanlarımızdaki gelir getirici türlerden ceviz, badem, hünnap, kestane, üvez, kızılcık, ıhlamur, ahlat, alıç, kuşburnu vb. yaklaşık 40 türde fidan dikimi yapılacaktır. Dikilecek olan bu fidanları Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan gelegenefes.com adresinden sahiplenebilmektedir. 11 milyon fidan dikimi etkinliğinde, dikilen fidan sayısı ile fidan diken kişilerin fotoğraflarının gelecegenefes.com sitesine yüklenerek Guinness Rekorlar kitabına aday olunacaktır. 11 Kasım’dan sonra da fidan dikimlerimiz devam edecek olup, yılsonuna kadar ayrıca 131 bin adet fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2019 yılında yıllık program gereği 2 milyon 500 bin fidan üretilmiş olup, bunun yaklaşık bir milyon 500 bin adedi bölge müdürlüğümüz içerisinde, geri kalan bir milyon adedi diğer bölge müdürlüklerimizde kullanılacaktır. Yine bin adet gibi cüzi bir kısmı da ihraç edilerek, yurtdışına gönderilmiştir. Azerbaycan fidanları da Daday’dan gönderiliyor. Fidanlıklardaki çalışmalarımız, tohum çıkarma işi ile başlayıp, sahalara dikilecek fidan haline gelene kadar birçok aşamadan geçerek gerçekleştirilmektedir. Tohum çıkarma ünitemizde Kastamonu ormanlarından toplanan yıllık 400 ton kozalak işlem görerek hem fidanlıklarımızda hem de doğal gençleştirme çalışmalarında kullanılacak 8 ton civarında tohum elde edilmektedir. Daday fidanlığımız 280 dönüm üzerine kurulmuş olup, 2019 yılı programı gereği 52 farklı türden bir milyon fidan üretimi gerçekleştirilmiştir. Fidan dikim törenine bütün halkımızı davet ediyoruz.”

Sönmezoğlu ayrıca konuşmasının sonunda,  11 Kasım günü dikim alanlarına gitmek isteyen vatandaşlar için Kuzeykent Meydanı’ndan ve Cumhuriyet Meydanı’ndan Kastamonu Belediyesi tarafından halk otobüsü kaldırılacağını ifade etti.

Yaşar Karadeniz

Vali Yaşar Karadeniz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“11 Kasım’da 11 milyon fidan toprakla kavuşturulacak. Bugün bu fidanların yetiştirildiği Orman Genel Müdürlüğü fidanlıklarından biri olan Daday Orman Fidanlığındayız. Sayın Bölge Müdürümüz buradaki çalışma arkadaşları fidanlıktaki fidan üretimi ile ilgili tohum elde etme, tohumun dikime hazırlanması ve dikim süreci, yetiştirilen fidanların buranda sökülerek dikim alanına gönderilmesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundular. Burası oldukça da geniş bir alan ve bir milyon fidan kapasitesi olan bir tesisteyiz. Bu tesiste bir milyon fidan üretiliyor, burada üretilen, yetiştirilen fidanlar ihtiyacı olan yerlere de buradan gönderiliyor. Ülkemizin doğal güzelliğinin geliştirilmesi, iyileştirilmesine katkıda bulunan önemli kurumlarımızdan birisi buradaki fidanlık. Burada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, başta Orman Bölge Müdürümüz ve buradaki fidanlık şefimiz ile tüm görevli arkadaşlarımıza da gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. 11 Kasım’da yapılacak olan etkinliğimize de tüm vatandaşlarımızı bekliyorum.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU