11 yıldır âtıl duran sağlıkevi

 

Cide’de 2005 yılında yapılan 25 yataklı sağlıkevi, 11 yıldır âtıl vaziyette bekliyor.

Çataloluk’ta 8 köye hizmet vermesi amacıyla yaptırılan ancak faaliyete geçmesi hiç bir zaman gerçekleşmeyen sağlıkevi için köylüler hâlâ beklenti içinde.

Sağlık Müdürlüğü, nüfusa göre rantabl bulunmadığı için sağlık personeli görevlendirilemediğini belirtiyor.
MEHMET SALMAN

20160205AW652040_02Cide’de 2005 yılında yapılan 25 yataklı sağlıkevi, 11 yıldır âtıl vaziyette bekliyor.

Cide Çataloluk köyünde yöre halkına hastane hizmeti vermesi için 1997 yılında yapımına başlanılan ve 2005 yılında tamamlanan bina, yapıldığı gibi kaldı.

4 lojmanı bulunan 25 yataklı hastane, 11 yıldır boş olarak bekliyor.

Çataloluk Köyü Muhtarı Hüseyin Sargın, Çataloluk Köyü Hastanesi’nin 2005 yılında tamamlandığını belirterek, “Hastanemiz tamamlandıktan sonra Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğüne müracaatta bulunduk fakat bir sonuç alamadık. Biz, buraya sağlık personeli istiyoruz” dedi. Binanın 550 bin TL’ye mal olduğunu söyleyen Sargın, “Fakat hastanemiz şu anda kaderine terk edildi. Biz de yetkililerden çözüm bekliyoruz. Yöre halkına hizmet etmek için hastane amaçlı yapıldı ve 4 lojmanı bulunuyor. Alt tarafında iki tane sağlık merkezi bulunuyor ve 25 yataklı bir hastanedir. Buraya sağlık personeli istiyoruz. Hastanemiz, Çataloluk köyünden hariç çevresinde bulunan 8 köye daha hitap ediyor. Bizim köyümüzle birlikte toplam 8 köyün nüfusu bin 200’ü buluyor. Bu rakam kış ayında böyle iken yaz ayında daha da artıyor. Yaz ayında sadece bizim köyümüz olan Çataloluk köyünün nüfusu 2 bini geçiyor. Çataloluk köyünün ilçeye uzaklık 45 kilometre. Yollarımız bozuk ve kötüdür. Bu yüzden köyümüzden Cide’ye gitmek için yaklaşık 1,5 saat yol gidiyoruz” diye konuştu.

“NÜFUS RANTABL OLMADIĞI İÇİN PERSONEL VERİLEMİYOR”
Konuyla ilgili Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, bina 2005 yılında yapıldığında Halk Sağlığı Müdürlüğü kurumunun olmadığı, bu tür sağlık evlerinin nüfusa göre planlandığı ve söz konusu bina rantabl olmadığı için şu anda sağlık personeli görevlendirilemediği ifade edildi.(İHA)