128 kesitli tomografi hizmete girdi

  • KEAH, görüntülemede sınıf atladı

Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi (KEAH), son teknoloji MR cihazının ardından şehir hastanelerinde kullanılmakta olan 128 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazına kavuştu. Tomografi cihazının kurulumu tamamlandı ve faaliyete geçti. Eski cihazın 16 kesitli görüntüleme yaptığı, yeni cihazın ise 128 kesitli görüntüleme yapabildiği belirtildi.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son teknoloji MR cihazının ardından tomografi cihazı da faaliyete geçti.

2019 yılının Ekim ayında hastaneye kazandırılan MR cihazının ardından yeni tomografi cihazı için de girişimlerin olduğu müjdesi verilmişti. Mevcut tomografi cihazının 16 kesitlik görüntüleme yaptığı, yeni cihazın ise 128 kesitli görüntüleme yapabildiği öğrenildi. 4,5 milyon lira değerinde olduğu öğrenilen yeni tomografi cihazının montajı tamamlandı ve çalışmaya başladı.

Kastamonu’ya kazandırılan tomografi cihazının şu anda Şehir Hastaneleri’nde kullanıldığı da öğrenildi.

128 kesitli tomografi cihazı sayesinde ileri düzeyde kardiyoloji işlemleri, kalp damar cerrahi işlemleri, kanser tespit ve tedavi işlemleri, 3 kalp atımı gibi kısa bir sürede koroner anjiyografik görüntüleme, damar darlık analizleri ve kalp damarlarındaki kireçlenmeler, düşük doz protokolleri ile çok düşük radyasyon dozlarında  yapılacak tomografi çekimleri,  tüm vücut damar darlık analizleri saniyeler içerisinde gerçekleşebilecek.

Hasta tomografideyken biyopsi işlemleri, sanal kolonoskopi,  bağırsaktaki polipler ve akciğer nodülleri otomatik olarak taranıp bulunabilecek.

Üç boyutlu anjiyografi görüntüleri ile şüphelenilen dokularda da milimetrenin altındaki kesit kalınlıkları yüksek görüntü kalitesiyle doktorlara büyük kolaylık sağlanacak.