13 Mayıs’ta buradalar

Almanya’dan 7 Mayıs’ta 12. kez start alacak olan ve Türkiye parkurunda Kastamonu’nun da yer aldığı Allgaeu-Orient Dostluk ve Barış Rallisi’ne 20 ülkeden, 200 araçla 400 sürücü katılacak.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından desteklenen 2005 yılından bu yana yapılan, 11 bin kilometreyi kapsayan, otoyol ve GPS kullanılmayan rallinin amacı hız ve performans değil, macerayı yarışma heyecanıyla birleştirmek, bunu yaparken de hayır işleri yapmak ve yardım malzemelerinin nakliyesini sağlamak…

Ralli organizasyonunun ikinci başkanlığını yürüten ve geçtiğimiz günlerde Kastamonu’ya da gelen Nadir Serin de, rallinin sembolik açılışının yapıldığı BerlinBüyükelçiliğinde yaptığı açıklamada, bu yıl yarışların 11 ülkeden 200 araç ve 400 sporcunun katılımıyla 7 Mayıs’ta Almanya’nın Oberstaufen kasabasında başlayacağını ifade etti.

Organizasyonun turizm sezonu başlamadan önce Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağlayacağını dile getiren Serin, ralli güzergahlarının sadece turistlerin yoğun olarak gittiği İstanbul, Antalya ve Bodrum’dan değil, birçok kentten geçeceğini, böylece bu şehirlerin ekonomisine katkıda bulunulacağını kaydetti. Nadir Serin, rallinin yaklaşık 3’te 2’lik bölümünün Türkiye’de gerçekleşeceğini aktardı.

Ralli parkuruna ilişkin bilgi de veren ikinci başkan Serin, organizasyonun Almanya, Avusturya, Slovenya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye, İsrail ve Filistin’den geçerek, Ürdün’de son bulacağını bildirdi.

Serin, Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül’ün başkanlığındaki Türk takımında 8 aracın yer alacağını kaydetti.