178 yıllık güvence

Jandarma Genel Komutanlığı’nın 178’nci kuruluş yıldönümü şehrimizde de düzenlenen törenlerle kutlandı.
Çelenk töreni
Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı’nda İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yavuz Selim Kapancı tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtına çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Buradaki törene İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yavuz Selim Kapancı, Komutanlar, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK’lar, Gazi ve Şehit Aileleri Dernek Başkan, Yönetici ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Şehitlik Ziyareti
178. yıl programı Şehitlik ziyaretiyle sürdü. Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen törende saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu, Kuzeykent Camii İmam Hatibi Kadir Demirci tarafından Kuranı Kerim okundu, İl Müftüsü Osman Aydın tarafından da dua yapıldı.
Şehitlere ait mezarlıklar ziyaret edildi, dua edildi, katılımcı protokol tarafından şehit mezarları üzerine karanfil bırakıldı.

Kutlama Töreni
İl Jandarma Komutanlığı Ek Kışlası’nda akşamüstü düzenlenen törene; Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yılmaz’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluş ayrıca sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan tören, İstiklal Marşı’nın ve kutlama mesajlarının okunmasıyla devam etti. Jandarma Teşkilatı’nın tarihçesi hakkında katılımcıların bilgilendirilmesinin ardından İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

ALBAY KAPANCI’NIN KONUŞMASI
Jandarma’nın kuruluşundan bu güne kadar, Türk milletinin engin sevgi ve güvenine mazhar olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman milletin yanında yer alacağını vurgulayan Yavuz Kapancı, şunları söyledi:
“Bugün mensubu olmaktan gurur duyduğumuz jandarma teşkilatının kuruluşunun 178’inci yıldönümünü gururla kutlamanın onur, mutluluk ve heyecanı içindeyiz. Bu anlamlı günümüzde törenimize teşriflerinizden dolayı şahsım ve personelim adına sizlere şükranlarımı sunuyorum.
Başarılarla dolu, 178 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluşundan bugüne kadar, yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş; Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliğiyle kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır.
Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan bu teveccühünün bilinciyle hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha güçlendirmek azim ve kararlılığındayız. Türk Milleti’nin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Türkiye Cumhuriyet Jandarması, kurulduğu günden bu güne günlük yaşamın her anında, ülkemizin her noktasında, gece gündüz, sıcak soğuk, yağmur çamur demeden, halkımızın hizmetinde olmuş bundan sonra da olmaya devam edecektir.
Yerleşik kurum kültürü ve kimliğine sahip personeli ile Jandarma, üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu, vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımıyla her zaman milletinin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir. Jandarma, üstün vazife anlayışı, sarsılmaz disiplini, etkili ve gerçekçi eğitimi, yüksek fiziki ve moral gücüyle kutsal vatan toprakları üzerinde görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin gücü ve teminatı olmuştur. Kahramanca, canı pahasına, her türlü zor koşullarda, en zor arazi kesimlerinde, teröristle mücadele harekatı icra eden jandarma, emniyet teşkilatımız ve diğer kurum ve kuruluşlarla tam bir koordine içinde; bağrından çıktığı milletinden aldığı destekle fedakarca görev yapmaktadır.
Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeli, görevlerini icra ederken ve hizmetlerini yürütürken her zaman ve her yerde yürürlükteki kanunları ve nizamları referans almakta ve her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içinde aramaktadır. Yurdumuzun her köşesinde, halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresi konumunda olan Jandarma, Atatürk ilke ve inkılapları ışığında, hukuk devletinin kurallarına uygun, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın memnuniyetini sağlayacak şekilde güvenli hizmet sunmayı benimseyen ve halkımızla bütünleşmiş modern teknolojinin bütün imkanlarının etkinlikle kullanabilen milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeli ile üstün bir vazife anlayışı, büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret azim ve inanç içerisindedir.
Bu anlamlı gün vesilesiyle, Jandarma Teşkilatı’nın ulaştığı bugünkü onurlu seviyede emek, gayret ve alın terleri bulunan saygıdeğer komutanlarımıza ve değerli mensuplarımıza müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim.
Bizlere bırakılan bu güçlü ve değerli mirastan dolayı Jandarma teşkilatı onları daima minnetle anacaktır. Jandarma Teşkilatı’nın 178’inci kuruluş yıldönümü vesilesi ile başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusumuzun birlik ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetimizin temel nitelikleri muhafazası için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükran ve minnetle anar, Jandarma teşkilatının fedakar personel ve ailelerine sağlık mutluluk ve esenlikler dilerim.


178 yıldır ulusuna ve ülkesine hiçbir karşılık beklemeksizin fedakarca ve kahramanca hizmet eden, tarihi şan şeref ve üstün başarılarla dolu kanun ordusu Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeli adına mutlu günümüzde teşriflerinizden dolayı en derin saygılarımı sunarım.”
Albay Kapancı’nın konuşmasından sonra halkoyunları ekipleri gösterilerini sundu. Törende en çok ilgiyi ise köpek timlerinin gösterileri topladı. Hırçın ve Füme adlı köpeklerin gösterileri ilgiyle izlenirken, başarıyla sergiledikleri hünerler katılımcılardan büyük alkış aldı.
Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği tören Jandarma Marşı’nın okunması ve ardından yapılan geçit töreniyle son buldu.
Törene katılan protokol üyeleri tören sonunda Jandarma’ya ait fotoğraf, silah, araç ve teçhizat sergisini gezdi.

ERHAN VEREN