“19 Eylül bizim şeref günümüzdür”

  • 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği’nin çelenkleri konuldu. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, yaptığı konuşmada 19 Eylül’ün tüm gazilerin şeref günü olduğunu söyledi.

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği’nin çelenkleri konuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, yaptığı konuşmada 19 Eylül’ün tüm gazilerin şeref günü olduğunu söyledi.

19 Eylül Gaziler Günü’nün En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gün olduğuna dikkat çeken Hüseyin Mahmutoğlu, şunları söyledi:

“19 Eylül; Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi; ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır. Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onlarla iltisaklı terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu güne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Asil Türk milletinin bağrından çıkan, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür. Kahraman gaziler, ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun. Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekun saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi, Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

DERNEK ZİYARETİ VE SERGİ AÇILIŞI

Cumhuriyet Meydanı’ndaki programın ardından protokol erkânı hep birlikte Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen “Kıbrıs Barış Harekâtı” konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

 

 

Cengiz MUHZİROĞLU