“2 bin 200’e yakın hasta var”

  • Muhtarlar ve halk toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, koronavirüse dikkat çekti ve aşı konusunda “Vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarını olmalarını öneriyoruz” dedi. Yılmaz, şu anda Kastamonu’da 2 bin 200’e yakın vakanın bulunduğunu belirtti.

 

Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda muhtarlar genellikle son dönemde ilimizde meydana gelen sel afeti nedeniyle mahalle ve köylerde meydana gelen zararların giderilmesi için yardım isterken Vedat Yılmaz, taleplerin ardından açıklamalarda bulundu.

Muhtarları son dönemde artan koronavirüs vakaları ile ilgili bilgilendiren Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, “Vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarını olmalarını öneriyoruz” dedi.

‘Eski günler dönmek istemiyoruz’ diyen Vedat Yılmaz şunları söyledi:

“Aşı bu noktada en önemli tedbirimiz. Kastamonu’da yüzde 100’e ulaşamadık. İnsanları zorla aşı yaptıramıyorsunuz. İlimizde iki aşı olanların sayısı yüzde 85’ler civarındaydı ilimizde iki aşı olanların sayısı. Aşı zamanı gelen vatandaşlarımız lütfen ihmal etmesinler. Bugün itibariyle 2 bin 200’e yakın insan aktif kovid hastası. Bunun yaklaşık 70’e yakını yatarak tedavi görüyor. Virüs son zamanlarda çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Burada sorunumuz iki alt varyantın bir arada görünmesi. Şuanda BA.4 ve BA.5 aynı anda yayılım gösteriyor. Dolayısıyla daha yoğun bulaştırıcılık var. İnşallah bunu da hafif bir şekilde atlatırız. Hava şartlarının iyi olması büyük bir avantaj. Ekim ve Kasım ayından sonra asıl daha büyük bir artış yaşanabilir. Siz değerli muhtarlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz.”