2.Lig için de limit hazırlığı!

Nihat Özdemir: Takım harcama limitleri sistemi oturursa 2. Lig ve 3. Lig takımlarına da bu limitleri getirmek istiyoruz.”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, yeni sezon öncesinde beIN SPORTS HD1 kanalında canlı yayın konuğu oldu. Riva’dan gerçekleşen programda Nihat Özdemir, Ömer Güvenç’in gündeme dair sorularını yanıtladı.

“ALT LİGLER İÇİN DE HARCAMA LİMİTİ GETİRMEK İSTİYORUZ”

Kulüplerimizin UEFA ile ilgili Finansal Fair-Play konusunda sorun yaşayıp yaşamadığı konusunda Özdemir, “UEFA ile mali yapılar hakkında, Finansal Fair-Play hakkında sıkı bir çalışma içindeyiz. 2016 yılına dayanan Trabzonspor’un bir olayı oldu. Bu sene Avrupa’dan 1 yıl men cezası aldı. Sayın Servet Yardımcı’nın büyük uğraşlar vermesine rağmen UEFA dışındaki bir kuruluş tarafından men cezası geldi. Trabzonspor CAS’a müracaat etti. Ama CAS cezayı kaldırmadı. Trabzonspor 1 yıl ceza aldı. İnşallah Kulüp Lisans Kurulu ve harcama limitlerinden dolayı inanıyorum ki hiçbir takımımız ceza almayacak. Zaten önemli cezaları biz keseceğiz. Müsaade etmeyeceğiz. İnanıyoruz ki birkaç yıl içinde takımların bütçesi düzelecek. Borç yapılandırılması yapılmış olacak. Burada durmayacağız. İlk olarak birinci hedefimiz TFF 1. Lig’e Takım Harcama Limitleri getirmek. Sistem oturursa 2. Lig ve 3. Lig takımlarına da bu limitleri getirmek istiyoruz. Bu takımlar Süper Lig’e geldiğinde sağlam mali yapılarla gelecekler” açıklamasında bulundu.

“MHK VE HAKEMLERİMİZE ÇOK GÜVENİYORUZ”

Merkez Hakem Kurulu’ndaki görev değişimi konusundaki soru üzerine Başkan Özdemir, “Zekeriya Alp ve Kurul üyelerine teşekkür ediyorum. Geçen sezon gençleştirme operasyonuna girdiler. Bizim TFF Yönetim Kurulu’na yapılacak değişiklikleri gönderdiler. Fakat kendisinden çok memnun olmama rağmen, geçen seneyi çok iyi geçirmemize rağmen kendileri çalışmak istemediklerini belirttiler. Biz de saygı duyup teşekkür ettik. Sonra MHK Başkanlığı için gündemimizde 3-4 isim vardı. Hepsini tartıştık. Sonra Serdar Tatlı’ya karar verdik. Kendisi de 9 kişilik üyelerini sundu. Biz de araştırmalarımızı yaptık ve yönetim olarak kendilerini atadık. Zaman sıkışıktı. Hemen seminer çalışmalarına başladılar. Kategoriler ayarlandı, atamalar yapıldı. Yarın sezona başlıyoruz. İlk gün hakemleri tayin ettiler. Hatta Süper Lig’de ilk hafta oynanacak 2 maça da ilk kez görev yapacak hakemlerimize şans tanıdılar. Ben inanıyorum ki hakem kadromuz iyi niyetli, düzgün insanlar. Bize iş düştüğü kadar kulüp yöneticilerimize, teknik direktörlerimize ve medyaya önemli görevler düşmektedir. Her sene değişik kararlar alınıyor. Hakem seminerinde bize bunları anlattılar. Herkes bu değişiklikleri iyi irdelemesi lazım. Yarın medya önüne çıktıklarında haklı şekilde tenkit etmeleri lazım. Aynı şekilde medyadaki arkadaşlara da iyi çalışmalarını öneriyorum. VAR’da 3. yılımız. Bu sene ustalık zamanımız. Ama şunun altını çizerek söyleyeyim, UEFA ve FIFA bizim VAR sistemimizi örnek olarak gösteriyor. Hem teknik yönden hem arkadaşlarımız yönünden… Bu sene 20 kişilik kadro yapmaya çalışıyorlar. İnşallah başarılı olacaklar” dedi. “Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu adaylar arasında var mıydı?” sorusu üzeni de Özdemir, “Hayır yoktu. Onların artık MHK başkanlığı teklifini kabul etmeyeceklerini tahmin ettiğim için yoklardı. Gündemimize gelmedi” dedi.

“SEYİRCİLİ MAÇ KARARI SADECE BİZİM VERECEĞİMİZ KARAR DEĞİL”

Yeni sezonda seyircili maçların ne zaman oynanacağına dair Özdemir; “Bu bizim vereceğimiz bir karar değil. Tabi ki kulüplerimiz taraftarlı, seyircili oynamak istiyor. Hakemler bile seyircili maç yönetmenin daha kolay olduğunu ifade ediyor. Herkes bunu istiyor. Ama pandemi şakaya gelmiyor maalesef. Kimsenin sağlığını riske atamayız. Sağlık vazgeçemeyeceğimiz bir nokta. Şartlar uyarsa oynatabiliriz ligleri. En kısa zamanda seyircili maçlara geçmek istiyoruz. Ama bu kararı sadece biz veremeyiz” yorumunu yaptı. Özdemir, pandemi sürecinde tüm kurumlarla görüştüklerini ifade ederek, “Yalnız Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile değil, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile de istişare ederek bazı kararlar alıyoruz. Alacağımız her kararı istişare ederek almak zorundayız. Her aldığımız kararı, her konuda istişare ederiz. Ama kararı TFF verir. Sağlık Bakanı, “Karar TFF’nindir” diyor. Ama bazen öyle kararlar almak zorundayız ki mecbur kalıyoruz. Ben yarın seyircili oynatmak isterim. Ama Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, “Oynatmanızı uygun bulmuyoruz” diyor. Biz de bu kararı uyguluyoruz. Mutlaka onlar ile görüş alışverişinde bulunuyoruz” dedi.