2020’lerden beklentimiz

Yeni bir yıla merhaba dediğimiz bu ilk günlerde, 2020’lerdenil olarak beklentimiz, bölgeler arası gelişmişlik farkının en azından giderilmeye başlanması.

Yatırımları, yatırımcıları ilimize çektiğimiz, kültürel varlıklarımıza daha çok sahip çıktığımız, turizmde başkent olmayı başardığımız, mutfağımızla bari olsun UNESCO’da adımızın geçtiği, “Kastamonu” denildiğinde haritadaki yerimizin hemen gözler önüne geldiği bir yıl bizi bekliyor olsun. Bunu gerçekleştirmek için deçabaladığımız bir yıl olsun…

  • ••

Dileklerimiz bunlarla sınırlı değil elbette. Gönlümüz daha çok şeyler istiyor ancak en önemlisi, yani bunların hiçbiri olmasa dahi, kardeşçe yaşamayı ülke olarak öğrenebildiğimiz bir yıl diliyorum.

“O adam şu partinin adamı, bu kadın zaten şu partiden birine böyle demişti” gibi cümleleri kurmayı unuttuğumuz, ülke menfaatleri için birlik olduğumuz bir sene olsun.

  • ••

ILS dedik,
o da tamam ama…

Havalimanında uçuş iptalleri sürüyor. Uzunca bir zaman “ILS, ILS” dedik. O da yapıldı ancak hâlâ uçuş iptal liderliğini elimizde bulunduruyoruz.

Sefer sayısında teke düştüğümüz yetmiyormuş gibi bir de arka arkaya iptaller yaşıyoruz.

Daha hassas bir ILS, yani görüş mesafesi 800 metrenin de altına düştüğünde iniş imkanı sağlayacak bir ILS’in , sefer sayısı kısıtlı havalimanı için rantabl olmadığı söyleniyor.

Bu noktada sıkıntıyı havalimanının yer seçiminde mi aramak gerek acaba?

Biz bunları düşünürken,komşumuz Sinop, Almanya’ya uçuş için kolları sıvadı… “Glückwünsche! (Tebrikler!)”

 Gözde MINIK