4 Dağ 4 Kültür

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (KADASK) tarafından hazırlanan “4 Dağ 4 Kültür” projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın GPDP 2020-1 çağrısı kapsamında kabul edildi.

Proje faaliyetleri olarak Bursa Uludağ, Kayseri Erciyes, Erzurum Palandöken ve Kastamonu Ilgaz dağında, 4 farklı temada 4 dağ kampı yapılacak.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın GPDP 2020-1 çağrısı kapsamında Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (KADASK) tarafından hazırlanan “4 Dağ 4 Kültür” projesi, Bakanlık tarafından kabul edilerek destek verilmeye uygun bulundu.

KADASK Derneği Başkanı Dr. Alp Arslan, beraberindeki bir heyetle Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni (KGC) ziyaret etti.

Projeleri ve diğer çalışmaları hakkında Cemiyet Başkanı Erkan Yılmaz’ı bilgilendiren Arslan, dernek olarak bakanlığın projelerini kabul etmesinden dolayı çok mutlu olduklarını, kulüp olarak ilimizde dağcılık ve doğa sporlarının gelişmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

Kastamonu’da doğa turizminin gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini, projenin bu amaca da hizmet etmesinden dolayı ayrı bir önemi olduğunu belirten Arslan, bu sayede ülkemizin 4 farklı bölgesinden toplam 40 gencin dağcılık sporunu dağ zirvelerinde deneyimlemelerine fırsat bulacaklarını ve daha önce ilimizi görmemiş 30 gencin ilimizi ziyaret edeceğini söyledi.

Nisan ayı içerisinde başlayan proje toplam 5 ay sürecek. Proje kapsamında, ülkemizin Karadeniz, Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu olmak üzere 4 farklı bölgesinden toplam 40 genç 4 il’de (Bursa, Erzurum, Kastamonu, Kayseri) yer alan dağ zirvelerinde bir araya gelerek içinde bulunduğu sorunlar ve çözüm önerileri hakkında çalıştay yapacaklar.

Proje faaliyetleri olarak Bursa’da bulunan Uludağ, Kayseri’de bulunan Erciyes, Erzurum’da bulunan Palandöken ve Kastamonu’da bulunan Ilgaz dağında, 4 farklı temada 4 dağ kampı yapılacak. Bu kamplarda, teknolojik/madde/alkol bağımlılığı, sağlıklı beslenme, spor, obezite, kültürel yabancılaşma ve gönüllülük konuları çalıştay şeklinde icra edilecek. Ayrıca proje hareketliliği olarak, şehirlerde yer alan tarihi ve kültürel mekanların ziyareti, kültür tanıtım gecelerine katılım da sağlanacak.

Başkan Arslan,  “Toplam bütçesi 199,128 TL olarak belirlenen projede, gençler aynı zamanda dağ zirvelerinde faydalı eğitimlerde alacaklardır. Bu eğitimler, Doğada Güvenli Yaşam Eğitimi, GPS, Pusula ve Yön Bulma Eğitimi, Doğa Koruma Farkındalık Eğitimi, Kentsel Arama ve Kurtarma Eğitimi, İz Takip, Kış Kampçılığı Eğitimi, İlk Yardım Eğitimi, Kaya tırmanışı Eğitimi, Çadır ve Kampçılık Eğitimleri, Yangın Eğitimi olarak projede belirlenmiştir. 4 Dağ 4 Kültür Projesi Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir” dedi.

Ziyaret, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. (HABER MERKEZİ)