4 derneğin projesi desteklenecek

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün dernekler için proje desteği başvurularında ilimizden 4 proje hibe destek almaya hak kazandı.

Projelerin protokolleri Akademi Kültür ve Eğitim Derneği, Nöbetçi Ekip Kaliteli Yaşam Derneği, Taşköprü Eğitim Derneği ve Kastamonu İmam Hatipliler Derneği arasında imzalandı.

Geliştirilen projeler, STK’ların kamu kurumlarıyla etkin bir iletişim ve iş birliği içerisinde kapasitelerinin artırılması ve verimliliklerinin güçlendirilmesi açısından önem arz ediyor.

Proje konuları incelendiğinde; Akademi Kültür ve Eğitim Derneği tarafından hazırlanan “Sanattan Kazanca Kadın Emeği” projesi ile Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi işbirliği çerçevesinde ilimiz merkezinde yaşayan 18-45 yaş aralığında eğitim eksikliği, fırsat eşitsizliği, sosyo kültürel farklılık gibi nedenlerden dolayı ekonomik bir kazancı olmayan 30 genç kız ve kadının proje kapsamında oluşturulacak taş baskı ve iğne oyası atölyelerinde mesleki ve kişisel eğitimlerle kişisel yeterliliklerinin ve istihdam edilebilirliklerinin artırılması sağlanacak.

Nöbetçi Ekip Kaliteli Yaşam Derneği’nin Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde geliştirdiği “Doğada Atlı Terapi” projesi ile dikkat bozukluğu, otizm, serebral palsi, down sendromu, bedensel ve zihinsel engelli, işitme kaybı teşhisi taşıyan 3-17 yaş aralığındaki 20 çocuğun atla terapi sonucunda duyu bütünlemesi, kas kuvveti, eklem hareketliliği ve el-göz koordinasyonunun artırılarak sosyal uyumlu, özgüvenli bireyler olarak yetiştirilmesini sağlanacak.

Kastamonu İmam Hatipliler Derneği’nin geliştirdiği “Genç Gönüllüler” projesi ile Kastamonu il merkezi ve ilçelerindeki imam hatip liselerinde okuyan 192 öğrenciye afet bilinci eğitimi verilip, AFAD, Kızılay ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak onları Kızılay ve AFAD Gönüllüsü yapmak ve deprem, yangın vb. afetlerin tatbikatlarını gerçekleştirerek afetlerle topyekün mücadele için toplumsal farkındalığın artırılması sağlanacak.

Taşköprü Eğitim Derneği’nin geliştirdiği “Çok Kültürlülük Zenginliğimizdir” projesi ile de Taşköprü ilçemizde eğitim gören yabancı uyruklu 50 öğrencinin göç nedeniyle yaşayabilecekleri sosyal, ekonomik vb. uyum sorunlarını ortadan kaldırmak, öğrencilerin uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi etkenler konusunda bilinçli olmalarını sağlamak.

Proje protokollerinin imzalanma töreninde değerlendirmelerde bulunan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yavuz Selim Şimşek, “İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün katkıları ve Kastamonu İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğünün destekleri ile Kastamonu Valiliği ve sayılan dernekler arasında imzalanan protokollerle hayata geçirilecek projeler, ilimizde sivil toplumu güçlendirerek, toplumda dezavantajlı grup olarak addedilen kadınlarımız, engellilerimiz ve göçten kaynaklanan uyum problemi yaşayan bireylerimizin topluma daha yararlı olabilmelerinin önünü açarak toplumsal gelişimine katkı sağlamaları açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir” dedi.