4 ilçe hastanesi için çağrı

“Sayı değil artış hızına göre planlama”

Koronavirüsle ilgili uyarı ve önerilerini sürdüren CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dünyanın diğer ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında mevcut vaka sayısına göre değil, vaka sayısının artış hızı göz önüne alınarak planlama yapılması gerektiğini söyledi.

“Ballıdağ’daki hata tekrarlanmasın”

Özel Uğurlu Hastanesi’ne kamucu bir anlayışla işlevsellik kazandırılması önerisini yineleyen ve “Ballıdağ’daki hata tekrarlanmasın” diyen Baltacı; Tosya, Taşköprü, Cide ve İnebolu devlet hastanelerinin vakit kaybetmeden pandemi hastanesinin taşıması gereken şartlara kavuşturulmasını istedi.

 

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, koronavirüs salgınıyla ilgili uyarı ve önerilerini sürdürüyor.

Baltacı, dün yaptığı yeni açıklamada, dünyanın diğer ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında mevcut vaka sayısına göre değil, vaka sayısının artış hızı göz önüne alınarak planlama yapılması gerektiğine dikkat çekti.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, açıklamasında şunları söyledi:

Topyekûn mücadele ettiğimiz koronavirüs salgınının 11’nci gününde vaka sayımız ve kayıp sayımız giderek artıyor. Dünyanın diğer ülkelerindeki gelişmeler bize; mevcut vaka sayısına göre değil, vaka sayısının artış hızı göz önüne alınarak planlama yapmamız gerektiğini göstermektedir.

Bilim insanları ısrarla test, test, test diyor. Test sayısı derhal artırılmalı. Kastamonu’nun uzman hekim ve sağlık personeli açığı yeni atamalarla acilen karşılanmalı, mevcut solunum cihazı sayımız vakit kaybetmeden en az dört katına çıkarılmalıdır. Salgının yayılmasının önlenmesi ve ulaşım açısından; Tosya, Taşköprü, Cide ve İnebolu Devlet Hastanelerimiz vakit kaybetmeden pandemi hastanesi olarak hizmet verebilecek şart ve niteliğe kavuşturulmalıdır.

Verem ve göğüs hastalıklarında uzmanlaşmış, bölgede ve ülkede bu konuda önemli bir merkez olan Daday Ballıdağ Hastanesi tüm uyarılarımıza ve önerilerimize rağmen gözden çıkarılmamış olsaydı, bugün doğal bir karantina hastanesi olabilirdi.

Aynı hatayı tekrarlamamak adına bir kez daha söylemekte yarar görüyorum. Çok büyük bir yatırımla inşa edilen Özel Uğurlu Hastanesi kaderine erk edilmemeli. Kastamonu’ya mutlaka kazandırılmalı. Şimdi tam zamanı. Bir kararnameyle Ziraat Bankası’nı, PTT’yi, Borsa İstanbul’u Varlık Fonu’na devredebilen iktidar, yine bir kararname ile şehir hastanelerinin garanti ödemelerini erteleyebilir ve o kaynakla Özel Uğurlu Hastanesi’ni kamulaştırıp izole edilmesi gereken hastalar için bir yoğun bakım hastanesine dönüştürebilir.”