46 sanıklı davada beraat kararı

Eski Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu ile eski belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları olmak üzere 46 kişinin yargılandığı dava altı yıl sonunda beraatla sonuçlandı.
Söz konusu dava, eski Belediye Başkanı Ali Köse’nin, 2009 yılında Cumhuriyet Savcılığı’na 72 kişi hakkında yaptığı “Görevini kötüye kullanma, imar mevzuatına aykırı hareket etmek, ihaleye fesat karıştırma” iddialarını içeren suç duyurusu sonrasında 2011 eylülünde başlamıştı.

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı eski belediye başkanları Turhan Topçuoğlu ve Süleyman Yücel ile farklı partilerden bir çok Belediye Meclis Üyesi, Belediye çalışanı olmak üzere 72 kişi hakkında soruşturma izni talep etmiş, İçişleri Bakanlığı’nın 2010 yılında 46 kişi hakkında soruşturma izni vermesinin ardından 30 Haziran 2011 tarihli iddianameyle bu kişiler hakkında hakkında “ görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla dava açılmıştı.
18 farklı konuda iddialar içeren dosya ile ilgili Kastamonu 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 13 Eylül 2011 tarihinde başlayan yargılama, mahkemelerin verdiği görevsizlik kararları ile bir türlü sonuçlandırılamamıştı.
Şikayetçi Ali Köse’nin müdahil olduğu davanın Kastamonu 1. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan son duruşmasında celsede bir kısım sanıkların dosyasının teknik olarak yeniden incelenmek üzere tefrikine, Turhan Topçuoğlu ve diğer belediye meclis üyelerinin ise haklarındaki tüm suçlamalardan beraatına karar verildi.