5 YENİ TUTUKLAMA

Kastamonu’da, terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kişiden 5’i daha dün tutuklandı. Önceki gün de 6 kişinin tutuklandığı operasyonda böylece tutuklananların sayısı 11’e yükselmiş oldu.
İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise operasyonla ilgili detaylar paylaşıldı. Kastamonu Terörle Mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonla ilgili olarak, DEAŞ terör örgütünün ilimizdeki faaliyetlerinin tespit edilerek deşifre edilmesine yönelik uzun bir süredir çalışma yürütüldüğü belirtildi.
Örgüte yeni eleman kazandırma, çatışma bölgelerine giderek DEAŞ terör örgütü saflarına katılmayı planlama, silah temini konusunda çaba sarf etme ve sosyal medya üzerinden örgütsel paylaşımlarda bulunma gibi faaliyetlerin tespiti sonrasında Terörle Mücadele ekipleri Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izniyle operasyon düğmesine bastı.
25 Ocak’ta gerçekleşen operasyon neticesinde ise Ankara ve Konya illerini de kapsayarak 1’i Irak uyruklu toplam 12 kişi gözaltına alınarak Kastamonu’ya getirildi.
Operasyonda gözaltına alınanların ikametlerinde bir adet ruhsatsız av tüfeği, bu silaha ait fişek ve çok sayıda örgütsel döküman da ele geçirildi.
Şahıslar sorgularının ardından Adliye’ye sevk edildi. Önceki gün 6 kişinin tutuklandığı operasyonda dün de M.Ç, B.Y, V.K, M.P. ve U.M çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Yabancı uyruklu S.S. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Böylece operasyon kapsamında tutuklananların sayısı 11’e yükseldi.