53 milyonluk 115 yeni proje

TKDK İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, 9. Çağrı kapsamında toplam yatırım değeri 53 milyon lira olan 115 proje başvurusunda bulunulduğunu, bunların sözleşme imzalamaya hak kazanması durumunda 30 milyon liralık hibe verileceğini açıkladı.

“Kurum olarak AB ve ülkemiz eş finansmanı ile karşılanan bu fonları ilimizde kullandırmaya devam edeceğiz” diyen Kuyulu, “Proje fikri olan üreticilerimizi, yatırımcıları, kooperatif ve birliklerimizi proje sunmaya, hibelerden faydalanmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu başvuru süreci tamamlanan IPARD-II9. Çağrı ileilgili bilgi verdi.

Kuyulu, şunları söyledi:

“9. Çağrıda hayvancılık işletmelerinin desteklendiği “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101)” ve bitkisel üretim, arıcılık, zanaatkârlık, katma değerli ürünler, kırsal turizm, su ürünleri, makine parkları ve yenilenebilir enerji gibi alanların desteklendiği  “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme(302)” sektörlerinde çağrıya çıkılmıştı.

Bu çağrıda TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğümüzce115 proje başvurusu alınmıştır.

Başvurular; 2 süt hayvancılığı, 4 besi hayvancılığı, 1 kanatlı (broyler) yetiştiriciliği, 86sarımsak, karabuğday, aspir gibi tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, 5 arıcılık, 1 et işleme, 1 siyez unundan unlu mamuller-makarna, 1 pelet üretim tesisi, 4 kırsal turizm, 5 makine parkı ve 5 yenilenebilir enerji projelerinden oluşmaktadır.

İnceleme ve değerlendirmelerine başlanmış olup, projelerin toplam yatırım tutarı 53 milyon TL’dir ve sözleşme imzalanmaya hak kazanmaları durumunda 30 milyon TL hibe verilecektir.

Desteklediğimiz projelerle İlimizde üretim ve istihdam artmasına,tarım ve hayvancılığın modernleşmesine, kırsal turizmin gelişmesinekatkıda bulunuyoruz.

Kurum olarak AB ve ülkemiz eş finansmanı ile karşılanan bu fonları ilimizde kullandırmaya, hibe vermeye devam edeceğiz.

IPARD II programı kapsamında desteklediğimiz sektörler değişmemekle birlikte, her çağrıda tüm sektörler desteklenmemektedir.Bu nedenle çağrılarımız www.tkdk.gov.tr internet adresinden takip edilmelidir.

Projelerin seçilebilmesi için sıralama kriterlerinden yüksek puan alması, projenin nitelikli ve sürdürülebilir olması önemlidir. Proje fikri olan üreticilerimizi, yatırımcıları, kooperatif ve birliklerimizi proje sunmaya, hibelerden faydalanmaya davet ediyoruz.

Detaylı bilgi için Kurumumuz ziyaret edilebileceği gibi, 03662140109 veya 4448535 numaralı telefonlardan bilgi alınabilir.”