6 asırlık kıyafete coğrafi işaret

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde kadınların 600 yıldır giydiği yöresel kıyafet, Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret alarak tescillendi. Azdavay'da kadınlar tarafından yöreye özgü şapka, yazma, entari, yelek, kuşak, önlük ve şalvardan oluşan kıyafet, yaşamın her alanında kullanılıyor. ( Bilal Kahyaoğlu - Anadolu Ajansı )

Azdavay’da şapka, yazma, entari, yelek, kuşak, önlük ve şalvardan oluşan ve 600 yıldır kadınların yaşamın her alanında kullandığı yöresel kıyafet, belediyenin yürüttüğü çalışmalar sonucu coğrafi işaret belgesine kavuştu.

Azdavay’da kadınların 600 yıldır giydiği yöresel kıyafet, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret alarak tescillendi. Azdavaylı kadınların yöreye özgü şapka, yazma, entari, yelek, kuşak, önlük ve şalvardan oluşan kıyafeti, yaşamın her alanında kullanılıyor.

Azdavay Belediyesince başlatılan çalışmalar sonucu kadınların yüzyıllardır kullandıkları yöresel kıyafet, coğrafi işaret belgesine kavuştu. Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöresel kıyafetin Azdavay’ın en büyük değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Coğrafi işaret sürecinde Azdavay yöresel kıyafetleriyle ilgili birçok araştırma yaptıklarını anlatan Civelek, “Bu kıyafetin 600 yıla kadar geçmişi var. O günden bugüne kadar kıyafetin taşınmış olması çok manidar. Azdavay’da yöresel kıyafet geçmişten gelen bir kültür. Bunun yanında da yeni nesiller için moda kıyafeti olarak kullanılmasını sağlamış olduk. Türkiye’de parça olarak kuşak, önlük, ceket, yelek gibi coğrafi işaretler var ama bir kıyafetin tamamına coğrafi işaret Türkiye’de bir ilk. Azdavay Belediye Başkanlığı olarak bu gururu yaşadık.” ifadesini kullandı. (AA)