61 yaşında üniversiteli oldu

Ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdikten sonra üniversiteyi kazanan 61 yaşındaki Mehmet Şenol, üniversiteyi kazanmasında eşi ve arkadaşının katkısının büyük olduğunu ifade etti.

Evli, üç çocuk ve üç torunu olduğunu söyleyen Mehmet Şenol, ortaokul ikinci sınıftan sonra futbola olan düşkünlüğü yüzündün eğitimine devam etmediğini belirterek, “Eşim Yasemin Şenol ve aynı ben gibi dışarıdan okulu bitiren ve birlikte üniversite sınavına girdiğim arkadaşım Asiye Coşkun’un teşvikiyle üniversiteli oldum” dedi.

Birlikte sınava girdiği arkadaşı Asiye Coşkun’un Abana Sebahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksek Okulu Yerel Yönetimler bölümünü kazandığını söyleyen Mehmet Şenol, kendisinin de Erzurum Atatürk Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü kazandığını ifade etti.

Hobi olarak yaptığı yaban hayatı ve doğa fotoğrafçılığına katkı sağlamak için bu bölümü tercih ettiğini söyleyen Mehmet Şenol, “Kastamonu kuş haritasını oluşturmak üzere üç yıldır bir arkadaşım ile çalışıyorum. Göç yolu üzerinde olan Abana ilçesi ve çevresinde 250 tür kuşu tescil ettirerek Kastamonu faunasına katkı sağladım” dedi.

Çocuklarını üniversiteye gönderdikten sonra kendisinin de Halk Eğitim kurslarına katıldığını belirten Mehmet Şenol, şunları söyledi:

“Ortaokulu dışarıdan bitirmek istedim. Ortaokulu bitirince okumak kolay geldi, hoşuma gidiyordu. Taktir de topluyordum. Bu yüzden liseyi de dışarıdan bitirmeye karar verdim. 2016 yılında da liseyi bitirdim. Çok sistemli çalışmamama rağmen bu yıl girdiği üniversite sınavını kazandım. Sevindim ama çocuklarım, eşim ve çevrem benden çok sevindi. Okumanın yaşı yok. Okumak büyük bir fayda sağlıyor insana. Ben sadece ortaokul ve lise sınavları için göz attığım bilgilerimle sınava girdim. Sınavlara pek detaylı hazırlanamadım. Üniversite tercihlerimi de her zaman büyük desteğini gördüğüm kızımla birlikte yaptım. Kızım, fotoğrafçılık ile ilgili bölümü isteyip istemediğimi sordu. Sonra birinci tercihimi fotoğrafçılık yazdık ve o bölüme yerleştim. En büyük idealimi 61 yaşında gerçekleştirdim. Hayalim okumak ve üniversiteye gitmekti. Yaşım ve sağlığım elverdiği sürece daha birçok şeyi başarmak istiyorum. İnsan bir şey olmak için okumaz bilgili olmak için de okur. Okumak isteyenlere tavsiyemdir, hiç çekinmesinler okusunlar”