65 yaş üstüne kısıtlama

  • İl Hıfzıssıhha Kurulu, ilimizde 65 yaş üzerindeki vatandaşların 07.00-10.00 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarına ve semt pazarlarına saat 16.00’dan sonra girmelerine kısıtlama getirildi. Ayrıca düğünlere de gelin ve damadın birinci derece yakınları dışında 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler katılamayacak. Düğünler ise 3 saatle sınırlandırıldı.

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için yeni önlemler aldı.

Buna göre, risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların sağlığını korumak amacıyla; dünden itibaren 07.00-10.00 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının, yine dünden itibaren saat 16.00’dan sonra ilimizde kurulan semt pazarlarına girmelerinin kısıtlanmasına karar verildi.

Yine ilimizde yapılmakta olan düğünlere risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzerinde bulunanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlardan sadece gelin ve damadın birinci derece yakınları ile dedeleri, babaannesi, anneannesi, amcası, dayısı, teyzesi ve halası olan kişilerin dışında kalan kişilerin katılmalarına da yasak geldi.

Köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dâhil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde en erken sabah 08.00’de en geç gece 22.00 saatleri arasında, en fazla 3 saatte bitecek şekilde yapılmasına, ilimizde personel ve okul servisi olarak kullanılan araçların her seferde dezenfekte edilmesine, her sefer için kişilerin aynı koltuklara oturtulmasına ve araçlarda oturum düzenine ilişkin planlamanın araç içinde görülebilecek bir yere asılmasına, Kovid-19 test sonucu çıkana kadar vatandaşlarımızın izolasyonda kalmasının sağlanmasına, kişilerin izolasyonda kalması gerektiğini iş yerlerine veya kurumlarını arayarak ya da kısa mesaj göndererek bildirim yapmasına, işyerleri ve kurumların bu kişileri çalıştırmamasına ve sağlık kurumlarının izolasyonda olması gereken kişilerin çalıştıklarının tespiti halinde kolluk birimlerine bildirmesine karar verildi.