7 başkan gördü

Başkanlık makamının 35 yıllık hizmetlisi Sıtkı Kırcıoğlu emekli oldu.

Belediye Başkanlığı makam katının en kıdemli çalışanı Sıtkı Kırcıoğlu, 35 yıllık “riyaset hizmeti”ne son noktayı koyarak emekli oldu.

Çalışkanlığı ve güler yüzüyle Belediye riyaset makamında herkesin takdirini ve sevgisini kazananKırcıoğlu ile emeklilik tadında geçmişe bir yolculuk yaptık.

– Belediye’deki görevine hangi başkan döneminde başladın?

KIRCIOĞLU:20 Ağustos 1986 yılında… Ali Köse Belediye Başkanı’ydı. Allah razı olsun bizi işi o aldı. Şimdi kütüphane olarak hizmet veren tarihi bina, o yıllarda Belediye Başkanlığıydı. 1987 yılında Belediye Caddesi’ndeki binaya, 2007 yılında da Turhan Topçuoğlu döneminde Barutçuoğlu AVM’nin yanındaki bugünkü binaya taşındık. Rabbim buradan bana emekli olmayı nasip etti.

– Emekliliğin hayırlı olsun. Başkanlık makamında çalışmanın zorlukları vardır muhakkak…

KIRCIOĞLU:  İnsan işini severek yaparsa zorluk diye Bir şey olmaz. Yeterki yaptığın işi iyi yap. Ben 35 yıl riyaset makamında hiç değişmeden görev yaptım. Neden yerimde kaldım? Çünkü işimi severek yaptım. Başkanlarımızda işimi düzgün yaptığımı gördükleri için yerimde kaldım.

– 1986 yılında aldığın ilk maaş ne kadardı?

KIRCIOĞLU: 1986 yılında işe girdiğimde asgari ücret olarak 30 lira aldım. Aldığım maaşımı sevinerek rahmetli babama verdim. Nur içinde yatsın babamda ilk maaşımla 26 liraya 6 adet kadife bezli sandalye alıverdi.

– Belediye’de geçmişteki ve şimdiki çalışma hayatını karşılaştırabilir misin?

KIRCIOĞLU: Eskiden çalışma hayatı günümüze göre çok daha zordu. Öğle yemeğine dolmuşla herkes evine giderdi. Şimdi belediyenin restoranı var, kafeteryası var. Her katta lavabo var,  çay ocağı var.  Bugünkü çalışma hayatı geçmişe göre bence çok daha kolay. Bu rahatlığın kıymetini bilmek lazım. Eskiden yokluk, zorluk ve isteyip de bulamadığımız şeyler olmuştur. Ama yüreklerimizden sevgi saygı hiç eksik olmamıştır.

– Makamda çalışmanın olmazsa olmazı nedir?

KIRCIOĞLU: En başta giyim ve kuşamınıza mutlaka dikkat edeceksiniz. Her gün sinek kaydı tıraş ve mutlaka kravatınızı takacaksınız. Her başkanın kendine göre değişen tarzları vardır. Huyu suyu aynı olmaz. Makama geldiklerinde odalarını, temiz tertipli ve düzenli bulmak isterler. Ziyarete gelen misafirlerine ikramlar hızlı ve acele gelmesini isterler. O kapıya gelen kimseyi incitmemeli, kırmamalı, üzmemelisin… Yüksek sesle konuşmamalı, nazik ve kibar biçimde karşılayıp uğurlanmalı. Biz bu saydıklarımı görev süremiz içinde eksiksiz yapmaya çalıştık; başkanlarımdan hiç azar işitmedim.

– Belediye Başkanlığını ziyarette bulunan ve senin elinden çay içen ünlü isimler olmuştur…

KIRCIOĞLU: Hepsiyle albümlerde kalan fotoğraflarımız var. SHP Genel Başkanı rahmetli Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı rahmetli Alpaslan Türkeş, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlarımız Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül, fahri hemşerilerimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı rahmetli Rauf Denktaş, Kırım Tatarları Milli Meclisi Başkanı, küçük dev adam, Abdülcemil Kırımoğlu…Bu büyüklerimize ve ismini şu an sayamadıklarıma ikramda bulundum, hepsini yakından gördüm, hizmetlerinde bulundum. Bu insanlara hizmet etmek doğrusu bu devlet büyüklerine hizmet etmek benim için ayrı bir onur olmuştur.

– Anılar denizinde başkanlarla ilgili biraz kulaç atalım. Neler anlatmak istersin?

KIRCIOĞLU: Yaşadığımız bu güzel şehrimize imkanlar ölçüsünde hepsi hizmet etmek için çalıştılar. Ali Köse Kuzeykent’in mimarıdır. Faruk Nuhoğlu Gürleyiksuyunu şehrimize getirdi mahallerimiz parke yollara kavuştu. Süleyman Yücel şehrin tanıtımı ve çok katlı otopark ve pazar Kuzeykenthizmet grupları binalarını ve halk otobüslerinin özelleştirmelerini yaptı. Turhan Topçuoğlu park ve bahçeler, AVM’ler ve bugünkü Belediye Başkanlığı hizmet binasını, parkları, şelaleri yaptı. Topçuoğlu döneminde başlayan asfalt çalışmalarını Tahsin Babaş devam ettirdi. Babaş altyapı çalışmalarına önem verdi. Galip Başkanımızda imkanlar ölçüsünde hizmet vermeye çalışıyor. Bu şehre hizmet etmek için tüm başkanlarımızın çalışma azimlerine her zaman, her daim şahitlik ederim.

– Başkanların huyu suyu nasıldı?  Ali Köse’den başlarsak…

KIRCIOĞLU: Ali Başkan plan ve proje, resmi yazıları çok yakından okuyup takip ederdi. Mülayim yapısı vardı, ama aldığı karardan da asla vazgeçmezdi.

– Rahmetli Faruk Nuoğlu?..

KIRCIOĞLU: Halk insanıydı. Herkesin işini çözmeye çalışırdı. Şeker rahatsızlığı vardı. Şekeri yükselince yandın… Mahalle ve sokakları parke taşı döşemeye başlayınca Parke Faruk olarak tarihe geçti. Dağları devirip dereleri ıslah edip Ilgazlar’dan Olukbaşı’na Gürleyik suyunu getirdi. Nuhoğlu çeşmesinden su dolduranların başkanımıza duasını her zaman duyarım. Nur içinde yatsın.

– Süleyman Yücel?..

KIRCIOĞLU: Muhteşem Süleyman çok sertti. Sertliğinin yanında çok da çalışkandı. Sert kişiliğinden dolayı ona kimse bir şey soramazdı. Birgün dışarıdan çok sinirli geldi. Bana, “Hadi bakayım çabuk yaylan, bir sigara al gel dedi. Bende ya niye böyle konuştu bana diye üzülmüştüm. Daha sonra “ Ya Sıtkı, bugün senide üzdüm” diye gönlümü almıştı. Bir anı olarak hafızamda kaldı.

– Rahmetli Ali Büyükşen’i de analım…

KIRCIOĞLU: -Süleyman Yücel’in, 1999 genel seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekilliğine adaylık istifasıyla dönemin Valisi Enis Yeter’in talimatlarıyla toplanan belediye meclisinde 22 oyun 15’ini alan Ali Büyükşen, Belediye Başkanı seçilmişti. Büyükşen, giyimine özen gösterir, resmi evraklara kılı kır yararak imza atardı. Sert görünümünün yanında aslında çok babacan bir insandı. Ali Köse’yi severdi. 1989 seçimlerinde siz aday olursanız, ben aday olmayacağım demiş Ali Köse’ye. Adaşı aday olmayınca Ali Büyükşen 1989 yerel seçimlerinde MÇP’den aday oldu kazanamadı. SHP’den Faruk Nuoğlu seçimi kazanmıştı. İki başkanıma da Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar.

– Ya Turhan Başkan?

KIRCIOĞLU: 1999 seçimlerinde MHP den aday olan ve 3 dönem belediye başkanlığı yapan Turhan Başkan Kastamonu insanını geçirdiği rahatsızlıktan dolayı üzen Turhan Topçuoğlu’nun hizmetlerini anlat anlat bitiremeyiz. Partili, partisiz gönlünü herkese açık tuttu. Yaptığı hizmetlerini anlatmama gerek yok. Kastamonu çok daha iyi biliyor.

– Tahsin Babaş

KIRCIOĞLU: Belediyeciliğin içinden geldiği için altyapıyı iyi bilen bir başkandı. İktidar partisinin avantajlarını hizmete döndürdü. Onun döneminde belediye bolluk içinde hizmet etmeye çalıştı. Asfaltlama, tarihi evlerin onarımı ve kırık barajının yapılmasında rol oynadı.

– Son çalıştığın Başkan Op. Dr. Rahmi Gali Vidinlioğlu oldu…

KIRCIOĞLU: Emekliliğe karar verince ahşap üzerine Bismillahiramanirahim yazılı bir tablo yaptırıp allahaısmarladık demeye makamına gittim, helalleştik…sonra da 35 yıllık riyaset makamındaki görevimi noktayı koyarak emekli oldum.

– Son bir şeyler söylemek istersen…

KIRCIOĞLU: Benden önce emekli olan mesai arkadaşımın gönderdiği emeklilik hediyesi radyo için Kılıç Ailesine çok teşekkür ederim. Birlikte çalıştığımız bugün hayatta olmayan belediye müdürlerimize ve belediyeci arkadaşlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyorum. Size ve sohbetimize yer verecek yerel gazetelerimizede şimdiden teşekkür ediyorum.

  • ••

Dile kolay 1986 yılında Belediye Başkanlığı makamında hizmetli olarak göreve başlayan, başkanların yanında ziyarete gelen devlet büyüklerine, siyasi partilerin genel başkanlarına onurla hizmet eden herkes tarafından sevilen ve sayılan yedi belediye başkanı gören, güzel yürekli Sıtkı kardeşimize bizde güzel sohbeti için yürekten teşekkür ediyor, emeklilik yaşamında ailesiyle birlikte mutlu, sağlıklı, uzun ömürler ve saadetler diliyoruz.

TURGUT YILMAZ